Strona głównaRecenzjeAkcesoriaAstro A50 - słuchawki zdecydowanie z wyższej półki

Astro A50 – słuchawki zdecydowanie z wyższej półki

Astro od lat zajmuje się tworzeniem słuchawek, kart dźwiękowych, kontrolerów oraz akcesoriów dla graczy. Są też znani w esporcie. Przyjrzyjmy się ich flagowym słuchawkom – Astro A50.

Specyfikacja

 • Rodzaj słuchawek: nauszne, półotwarte
 • Przetworniki: dynamiczne, 40 mm
 • Standard dźwięku: Dolby Headphones, Stereo (2-kanałowy)
 • Zakres częstotliwości: 20 Hz – 20 kHz
 • Impedancja: 48 Ohm
 • Opcje regulacji: głośność, wyciszenie mikrofonu, zmiana profilu, przełączanie PC / konsola, dźwięk przestrzenny on / off
 • Komunikacja: kabel USB – mini-jack, kabel optyczny; komunikacja radiowa słuchawek ze stacją
 • Mikrofon: jednokierunkowy
 • Masa: 380 g
 • Cena: ok. 1100 PLN

Pierwsze wrażenia

Po otwarciu solidnie wyglądającego pudełka, naszym oczom ukazuje się zestaw, złożony ze słuchawek Astro A50, stacji bazowej – służącej do komunikacji z komputerem oraz ładowania – a także kompletu kabli. Kompletu, ponieważ do wyboru mamy dwa sposoby połączenia – kablem USB lub optycznym. Z racji, że słuchawki wspierają standard Dolby Audio (a konkretnie Dolby Headphones), zalecane jest oczywiście połączenie za pomocą kabla optycznego.

Niezależnie od tego jaki sposób wybierzemy, przewodu nie łączymy jednak bezpośrednio ze słuchawkami. Połączenie następuje pomiędzy kartą dźwiękową, lub portem USB komputera, a stacją bazową. Ta konwertuje w odpowiedni sposób sygnał, a następnie wysyła go drogą radiową do słuchawek. Astro A50 mają imponujący zasięg – ponad 9 metrów, co powinno w zupełności wystarczyć do sprawnego transmitowania sygnału nawet w całkiem sporych mieszkaniach.

Zobacz: Dolby Headphone – jak uzyskać dźwięk przestrzenny niewielkim kosztem?

Każdy zestaw Astro A50 bezproblemowo współpracuje z komputerami PC i Mac, natomiast posiadacze konsol Microsoftu i Sony muszą pamiętać, by dobrać zestaw dedykowany ich konsoli.

Design

Zdecydowanie nie można słuchawkom A50 odmówić oryginalnego designu. Mimo, iż zostały wykonane w przeważającej większości z plastiku, tworzą wrażenie solidnych i wysokiej jakości. Tam gdzie trzeba, czyli na przykład na pałąku łączącym słuchawki, plastik jest gruby, a najbardziej newralgiczne elementy – czyli mocowania i regulację słuchawek – wykonano z metalu. Całość konstrukcji uzupełniają materiałowe nauszniki oraz wnętrze pałąka, który styka się z głową. Te elementy są miękkie i bardzo komfortowe w dotyku, chociaż mają tendencję do przyciągania kurzu. Słuchawki umożliwiają zmianę nauszników i wyściółki pałąka, na bardziej izolujące od otoczenia, wykonane ze skóry ekologicznej, jednak dodatkowego kompletu nie dołączono do zestawu. Mikrofon osadzono na elastycznym pałąku, który można podnosić i opuszczać, tym samym aktywując i dezaktywując jego wyciszenie.

Astro A50

Z tyłu prawej słuchawki znajduje się cała niezbędna regulacja. Mamy tam przycisk (czy raczej suwak) włączania i wyłączania, regulację głośności, możliwość włączenia i wyłączenia dźwięku przestrzennego oraz zmiany profili equalizera. Ta sama słuchawka w całości jest jednym wielkim przełącznikiem, dzięki któremu możemy regulować poziom balansu pomiędzy czatem głosowym a dźwiękami gry – a to za sprawą wbudowanego w stację bazową miksera oraz poziomów, które generujemy w oprogramowaniu Astro Control Center.

Astro A50

Słuchawki są niezwykle wygodne, między innymi za sprawą mięciutkiego materiału, którym wyłożone są nauszniki. Ich spore rozmiary sprawiają, że raczej nikt nie powinien mieć problemu z uwieraniem, a jednocześnie całkiem nieźle izolują od otoczenia – i to już przy materiałowych nausznikach, a co dopiero gdy wymienimy je na takie ze skóry ekologicznej. Gdybym miał się do czegoś przyczepić to chyba tylko do faktu, że przy bardziej gwałtownych ruchach głowy mogą spaść – nie polecam w nich więc skakać po pokoju.

Jakość dźwięku

W grach Astro A50 sprawdzają się doskonale. Dźwięk przestrzenny, którym chwali się producent, naprawdę zdaje egzamin i rewelacyjnie pozycjonuje odgłosy w grze. Odczują to oczywiście najbardziej miłośnicy gier, gdzie istotne jest wczesne wykrycie przeciwnika – czyli m.in. CS:GO. Nic dziwnego – Astro jest dość popularne wśród profesjonalnych graczy. Jak na potrzeby gier, jakość dźwięku jest bardzo dobra i podkreśla wszelkie dynamiczne sytuacje. Również miłośnicy filmów powinni być usatysfakcjonowani z tego jak działa zestaw. Oczywiście po pierwsze z powodu dźwięku przestrzennego, a po drugie – braku kabla. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by odpalić ulubiony film, rozłożyć fotel do pozycji leżącej i oddać wieczornemu seansowi.

Astro A50

Najbardziej kontrowersyjny dla mnie jest dźwięk przy słuchaniu muzyki w sytuacji, gdy łączymy stację bazową z komputerem za pomocą kabla USB. Być może to kwestia mojego bardzo wyczulonego słuchu i osobistych preferencji, ale trochę brakowało mi tam wyraźnych wysokich partii, a za dużo było niskich. Trzeba jednak ciągle mieć na uwadze, że A50 to przede wszystkim słuchawki do grania, których – chociażby ze względu na dołączony mikrofon – raczej nie zabierzemy w podróż by słuchać muzyki z telefonu. Oprogramowanie sterujące parametrami słuchawek jest poza tym na tyle rozbudowane, że pozwala na pewne dopasowanie dźwięku do swoich upodobań – w zakresie, na który pozwalają parametry przetworników oczywiście.

Mikrofon

Jeśli chodzi o jakość dźwięku z mikrofonu, to wypada poprawnie i ma wysoką czułość – do tego stopnia, że jego poziom możemy w oprogramowaniu ustawić na około 75%. Wyższe wartości poziomu dźwięku spowodują, że dźwięk będzie wręcz za głośny i może prowadzić do lekkiego przesteru. Głos w trakcie komunikacji jest poprawny, chociaż do pełni naturalności brakuje mu trochę wysokich tonów. Sami posłuchajcie:

Oprogramowanie

Słuchawki są kontrolowane za pomocą oprogramowania Astro Command Center, które jest ogólnym HUBem dla wszystkich sprzętów tej firmy. Pozwala na przypisanie ustawień do jednego z trzech profili, które zmieniamy przyciskiem na słuchawkach. Wśród nich znajdziemy korektor w wersji uproszczonej i zaawansowanej, ustawienia mikrofonu (poziom i słyszenie samego siebie w słuchawkach) oraz regulację balansu między dźwiękami gry a voice chatem.

Podsumowanie

Na korzyść Astro A40 zdecydowanie przemawia brak okablowania, duży zasięg w bezprzewodowej komunikacji z komputerem czy konsolą, oraz długi czas pracy na baterii – około 15 godzin. Świetnie wypada ich główny atut, czyli pozycjonowanie dźwięku w grach czy filmach, a ponadto, słuchawki są niezwykle wygodne. Mają kilka ciekawych funkcji, jak zmiana profili i przełączanie balansu pomiędzy grą a voice chatem. Mogłyby się natomiast nieco lepiej spisywać w trakcie słuchania muzyki i oferować nieco bardziej naturalne nagrania z mikrofonu. Generalnie jednak to bardzo udana, wygodna i wytrzymała konstrukcja z kilkoma funkcjami, o które ciężko w innych modelach.

Ocena: 8/10

Zalety

 • duży zasięg bez kabla
 • świetne pozycjonowanie dźwięku
 • czas pracy na baterii
 • design
 • rozbudowana konfiguracja
 • zmiana balansu: gra / voice chat
 • wygoda

Wady

 • jakość muzyki przy połączeniu USB
 • czasem lubią się zsuwać
 • dla niektórych cena będzie zaporowa

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

2 KOMENTARZE

 1. Słuchawki z wyższej półki…gejmingowet do tego.
  Wystarczą słuchawki HiFi i każde „gejmingowet” leżą.
  Zakres od 20hz-20khz świadczy o wspaniałości 80% słuchawek dla graczy czyli jakość zerowa.

 2. Ja na razie na taka wyzsza polke sobie pozwolić nie moge. Ale teraz sobie kupiłem nowe – Genesis Radon 610 i nie mogę sie do niczego przyczepic. W tym budżecie to wypas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię