Strona głównaWiadomościAsus puścił farbę. Procesory Intel Coffee Lake mogłyby pracować na chipsecie Z270

Asus puścił farbę. Procesory Intel Coffee Lake mogłyby pracować na chipsecie Z270

Przed premierą procesorów Core 8. generacji Intel zapowiedział, że bedą działać wyłącznie na nowszych płytach, ponieważ tylko te będą w stanie dostarczyć odpowiednią ilość energii. Asus zaprzecza, że sposób zasilania ma jakikolwiek wpływ na ograniczenie kompatybilności procesorów.

W wywiadzie udzielonym dla redakcji Bit-tech, przedstawiciel Asusa, Andrew Wu zdradził, że najnowsze procesory ze stajni Intela z rodziny Coffee Lake zostałyby obsłużone przez płyty główne wyposażone w chipset Z270. Mimo brakujących dodatkowych pinów na wejściu CPU, zaspokoiłby potrzeby 6-rdzeniowych modeli, nawet pod dużym obciążeniem. W takim razie dlaczego Intel zredukował liczbę obsługiwanych gniazd wyłącznie do wersji Z370?

Zapytany o to Andrew odpowiedział, że ma to związek z polityką Intela. Kompatybilność Coffee Lake nie ma nic wspólnego z liczbą fizycznych rdzeni bądź sekcją zasilania. Z370 i Z270 mają tą samą podstawkę 1151, więc problem leży po stronie sztucznego zablokowania zgodności urządzeń. Jak sam mówi, w przypadku 6-rdzeniowych procesorów wystarczyłoby zaktualizować BIOS i ME (silnik zarządzania).

Odpowiedź nasuwa się więc sama – Intel zrobił to celowo, by zwiększyć atrakcyjność nowszego chipsetu, a tym samym zmusić użytkowników do kolejnego zakupu. Kto wie, może w przyszłości „Niebiescy” wypuszczą firmware dla Z270, pozwalając zakosztować mocy słabszych jednostek, by podnieść sprzedaż procesorów z sześcioma rdzeniami.   

Jakby nie patrzeć skorzystały by na tym obydwie strony – zarówno Intel, jak i producenci płyt głównych.

Źródło: techpowerup.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię