Strona głównaRecenzjeHardwareAsus ROG Zephyrus G14 - wydajność zamknięta w małej formie.

Asus ROG Zephyrus G14 – wydajność zamknięta w małej formie.

Mobilne procesory AMD Ryzen 4000 bardzo szybko zjednały sobie grono nowych użytkowników, co jest jeszcze bardziej zaskakujące, są to osoby, które wcześniej używały komputerów przenośnych z procesorami Intela.

Do testów otrzymaliśmy nowego ultrabooka Asus ROG Zephyrus G14. Wyposażonego właśnie w najnowszy procesor AMD Ryzen 7 4800H. Laptop ten według producenta ma oferować wydajność do tej pory niespotykaną w tak małych konstrukcjach. Czy to stwierdzenie okaże się prawdziwe. Dowiecie się z dalszej części tego artykułu.

Asus ROG Zephyrus G14 – dane techniczne

Asus ROG Zephyrus G14 otrzymał bardzo wydajne komponenty, na szczególne wyróżnienie zasługuje zastosowanie procesora AMD Ryzen 7 4800H, który jest prawie najwydajniejszym układem mobilnym AMD. Częstotliwość bazowa rdzenia wynosi 2,9 GHz, a w trybie Turbo osiąga wartość 4,2 GHz. Procesor do swojej dyspozycji ma osiem rdzeni oraz szesnaście wątków. Procesor został wykonany w litografii 7 nanometrów, więc powinien być energooszczędny, ale też nie nagrzewać się zbytnio. Jednostka centralna tego laptopa została połączona z kartą graficzną Nvidia GeForce RTX 2060 Max-Q, która to jest wykonana w procesie litograficznym 12 nm i na tę chwilę jest to podstawowy model Nvidii z serii RTX 2000 dla laptopów, który oferuje wszystkie najnowsze techniki generowania obrazu włącznie ze śledzeniem promieni (ray tracing), jak i rekonstrukcją obrazu z wykorzystaniem techniki DLSS, która to wspiera się rdzeniami Tensor. Taktowanie bazowe rdzenia wyniosło 975 MHz, by w trybie Boost osiągnąć wartość 1375 MHz. Dzięki zainstalowanej aplikacji ROG Armour Crate wartość tą możemy podnieść o 100 MHz, zapewniając sobie dodatkowy zastrzyk wydajności. Model RTX 2060 Max-Q został wyposażony w 6 GB pamięci VRAM GDDR6 pracującej z częstotliwością 11000 MHz.

Procesor Ryzen 7 4800H, bardzo dobrze działa z szybką pamięcią operacyjną i właśnie w taką został wyposażony testowany Zephyrus G14. Otrzymał on łącznie 16 GB DDR4 taktowanego częstotliwością 3200 MHz i pracującego w trybie dwukanałowym. Łyżką dziegciu w tej konfiguracji jest to, że polowa dostępnej pamięci wlutowana jest na stałe w płytę główną laptopa, więc jak ona ulegnie uszkodzeniu. To nie pomoże zwykła wymiana modułu RAM.

Nośnik SSD, jaki został zamontowany w tym laptopie to Intel zainstalowany w złączu m.2 NVMe. Prędkość odczytu danych to 1724 MB/s, a zapis danych odbywa się z prędkością 1500 MB/s Wyniki te nie odbiegają od wartośći, do jakich przyzwyczaiły nas nośniki danych wykorzystujące protokół NVMe 1.3.

Asus ROG Zephyrus G14 – wygląd i budowa

Asus przy projektowaniu modelu ROG Zephyrus G14 postanowił połączyć ze sobą dwa trendy stylistyczne – klasyczny stonowany wygląd i nowoczesność. Pierwszy kontakt z tym komputerem przenośnym jest bardzo przyjemny, jego bryła jest bardzo skromna. Nie uświadczymy w niej, żadnych dramatycznych przetłoczeń dynamizujących jego wygląd. Na pierwszy rzut oka możemy nawet uznać, że sama sylwetka tego komputera jest trochę nudna, że jednak przydałyby się jakieś akcenty stylistyczne, że perforowana klapa ekranu to trochę za mało i tak pewnie byśmy narzekali na wygląd tego laptopa w nieskończoność, do momentu jego włączenia. Wtedy też Asus ROG Zephyrus G14 całkowicie zmienia swoje oblicze. Okazuje się, że perforowana obudowa matrycy w rzeczywistości jest czarno białym wyświetlaczem matrycowym, na którym możemy wyświetlić różne plansze z  informacjami lub własnymi grafikami. Poza standardowymi ustawieniami, gdzie wyświetlamy godzinę czy stan baterii, możemy włączyć animowaną tapetę, która mocno ożywia tył laptopa, wyświetlić dowolny napis, czy ich dowolną sekwencję, dodatkowo możemy zmienić rodzaj użytej czcionki. Kombinacji jest bardzo dużo i ograniczeni jesteśmy co prawda niską rozdzielczością tego rozwiązania, ale efekty, jakie można uzyskać, są satysfakcjonujące.

Testowany laptop otrzymaliśmy w kolorze biało-srebrnym. Klapa laptopa jest biała a klawiatura i reszta obudowy srebrna. Testowany laptop występuje jeszcze w kolorze stalowym. Wtedy cała jego powierzchnia jest tego koloru.

Asus ROG Zephyrus G14 – Złącza

Wymiary Zephyrusa G14 są bardzo kompaktowe i niestety przełożyło się to na liczbę dostępny złączy i portów. Na prawym boku znajdują się dwa porty USB 3.2 Gen 1 typu A oraz jedno USB 3.2 Gen 2 typu C. Lewy bok oferuje tylko jeden port USB 3.2 Gen 2 typu C, oraz złącze HDMI 2.0 i port ładowania laptopa. Niestety tak mała liczba dostępnych przyłączy jest problematyczna, a największą bolączką są tylko dwa duże złącza USB.

Asus ROG Zephyrus G14 – Klawiatura i touchpad

Klawiatura zastosowana w Asus ROG Zephyrus G14 charakteryzuje się standardowym układem klawiszy, chociaż pozbawiona jest bloku numerycznego i klawiszy służących do przewijania stron. Za to same klawisze są odpowiednio duże i rozmieszczone w odpowiedniej odległości od siebie, przez co nie mamy problemu z trafianiem w odpowiedni przycisk. Ich skok jest duży, a dodatkowo samemu wciśnięciu klawisza towarzyszy bardzo wyraźny punkt aktywacji. Przyciski strzałek są mniejsze od głównych klawiszy, ale ich delikatne wysunięcie poniżej reszty klawiszy powoduje, że korzystanie z nich nie stanowi najmniejszego problemu. Ponad głównym blokiem klawiatury znajdują się cztery dodatkowe klawisze. Dwa z nich odpowiedzialne są za sterowaniem głośnością, kolejny za  wyłączeniem i włączeniem mikrofonu, a ostatni ma przypisaną funkcję uruchamiania oprogramowania Armour Crate.

Klawiatura wyposażona jest w podświetlanie klawiszy o trzech stopniach intensywności, ale tylko w kolorze białym.

Touchpad w testowanym laptopie poprzez jego bardziej kompaktową budowę też uległ zmniejszeniu. Chociaż producent starał się jak mógł, żebyśmy tego nie odczuli. Jest on szerszy, ale nieco krótszy. Jego powierzchnia jest wyjątkowo gładka i nie stawia żadnych oporów przy poruszaniu po nim opuszkami palców. Gesty oraz dotyk rozpoznawane są idealnie, jego obsługa przez to jest bardzo intuicyjna. Dodatkowo z gładzikiem zintegrowane są przyciski myszy. Te cechują się płytkim klikiem, a użyć ich możemy prawie od połowy gładzika.

Powyższe cechy klawiatury i touchpada sprawiają, że korzystanie z tego laptopa jest bardzo przyjemne i wygodne. Nie gra roli czy będziemy przez kilka godzin na niej pisać, czy wypełniać arkusze kalkulacyjne w Excelu. Praca z tym laptopem to prawdziwa przyjemność. Dodatkowo klawiatura bardzo dobrze sprawdza się w grach. Co dla wielu osób jest głównym wyznacznikiem, jaki laptop wybrać.

Asus ROG Zephyrus G14 – Dźwięk

Dobry dźwięk z głośników laptopa to bardzo rzadko występujące zjawisko, testowany ROG Zephyrus G14 to jeden z nielicznych komputerów przenośnych, który właśnie definiuje, jak powinien brzmieć taki laptop. Odpowiedzialne za to są cztery głośniki, dwa wysokotonowe umieszczone tuż pod klawiaturą oraz dwa głośniki średnio niskotonowe, znajdujące w spodniej części obudowy. Zastosowanie czterech przetworników poskutkowało, dźwiękiem bardzo pełnym, niespotykanym w laptopach. Tony wysokie są bardzo czyste i rozdzielcze, wokale i wszelkie tony średnie są wyraźne i dobrze od siebie odseparowane, co najbardziej zaskakuje, to pojawia się nawet bas, którego nie musimy się domyślać, że w tym miejscu powinien być. Mówiąc najprościej, dźwięk wydobywający się z tego laptopa jest chyba najlepszym, jaki do tej pory słyszałem w wykonaniu komputera przenośnego z małych głośników. Sprawdzi się on jednakowo przy oglądaniu filmów czy słuchaniu muzyki, a granie w gry z tak dobrymi głośnikami to po prostu przyjemność.

Laptop Asus ROG Zephyrus G14 wyposażony jest w aplikację Dolby Access, która tylko dodatkowo poprawia doznania dźwiękowe. Dostępne mamy cztery tryby przetwarzania dźwięku (Muzyka, Głos, Film, Gra), a w każdym z tych trybów mamy jeszcze dostępne cztery opcje inteligentnego equalizera do wyboru. Dodatkowo poza tymi ustawieniami mamy jeszcze dostępny profil Dynamiczny, który na podstawie otrzymanego materiału audio automatycznie dostraja dźwięk. Jeśli jednak żaden z trybów nam nie podpasuje, to producent zostawił nam możliwość stworzenia trzech własnych profili dźwięku.

Asus ROG Zephyrus G14 – Wnętrze

Wnętrze laptopa Zephyrus G14 zostało bardzo szczelnie wypełnione komponentami i akumulatorem, nie została zmarnowana żadna dostępna przestrzeń. Układ chłodzenia jest bardzo rozbudowany, składa się z dwóch wentylatorów promieniowych oraz czterech radiatorów zamontowanych przy krawędziach obudowy, łączą się one z poszczególnymi podzespołami przy użyciu rurek ciepłowodów, tych jest aż pięć. Pod czarnymi przykryciami znajdują się pojedynczy moduł pamięci DDR4 oraz nośnik SSD Intela.

Asus ROG Zephyrus G14 – Ekran

Testowany laptop został wyposażony w matrycę IPS o przekątnej 14 cali i rozdzielczości 2560 × 1440 pikseli. Zastosowany panel pozwala na odświeżanie obrazu z szybkością 60 Hz ze wsparciem dla technologii Adaptive Sync. Zaletami tego panelu jest przyzwoita jasność 298 cd/m2 oraz matowe wykończenie ograniczające refleksy świetlne w jasnych pomieszczeniach. Bardzo wysoki kontrast statyczny 1:1380, dobre pokrycie palety sRGB 94,6% oraz satysfakcjonująca reprodukcja barw, błąd delta E to 4,5 dla palety sRGB. Poziom bieli to 7100 Kelwinów, czyli jest dosyć chłodna. Taki panel bardzo dobrze sprawdzi się w codziennych zastosowaniach jak przeglądanie internetu, czy oglądanie filmów. Bardziej wymagający użytkownicy chcący wykorzystać go w zastosowaniach półprofesjonalnych też nie powinni być zawiedzeni, ale muszą sobie zdawać sobie sprawę z ograniczeń tej matrycy. Z kolei gracze mogą wybrać drugą z oferowanych matryc do tego modelu, która wyświetla obraz w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli z odświeżaniem 120 Hz. Naszym zdaniem to będzie lepszy wybór, ponieważ zastosowany układ graficzny i procesor najlepiej będą sprawować się właśnie w tej rozdzielczości.

Asus ROG Zephyrus G14 – Wydajność w grach

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Ustawienia ultra w największej dotychczas produkcji CD Project RED nie są straszne Zephyrusowi G14. W rozdzielczości 2560 × 1440 pikseli średnia liczba generowanych klatek na sekundę wynosiła 65 kl./s, a ich minimalna wartość nie spadała poniżej 57 kl./s. Możemy więc mówić o bardzo przyjemnej rozgrywce bez żadnych przycięć. Zmniejszenie rozdzielczości do 1920 × 1080 pikseli tylko podniosło liczbę wyświetlaną liczbę klatek na sekundę – średnio 94 kl./s, a minimum to bardzo wysokie 79 kl./s.

 

F1 2020

F1 2020 to najnowsza gra studia Codemasters, wykorzystująca silnik EGO, testowany laptop w rozdzielczości WQHD osiągnął wyświetlaną średnią liczbę klatek na sekundę na poziomie 52 kl./s, a minimalną 35 kl./s. Naszym zdaniem te wartości są na pograniczu grywalności, ponieważ tak dynamiczna gra, jak F1 2020 wymaga wyświetlania obrazu z płynnością przynajmniej 60 kl./s. Zmniejszenie rozdzielczości do FullHD poprawiło wyniki, średnia wyniosła 75 kl./s, a wartość minimalna wynosiła 47 kl./s. Naszym zdaniem trzeba obniżyć jakość oprawy graficznej z poziomu ultra na bardzo wysoki i wtedy tytuł ten będzie dopiero w stu procentach grywalny.

 

Shadow of the Tomb Raider

Przygody Pani archeolog, towarzyszą graczom od ponad dwudziestu lat, w tym czasie oprawa graficzna uległa olbrzymiemu przeobrażeniu. Tak jak wtedy przygody Lary Croft wyznaczały wyżyny oprawy graficznej, tak dzisiaj ostatnia część – Shadow of the Tomb Raider prezentuje się bardzo dobrze. ROG Zephyrus G14 z detalami ustawionymi maksymalnie w prawą stronę, poradził sobie bardzo dobrze. W rozdzielczości FullHD klatki nie spadały poniżej 56 kl./s, a średnia utrzymywała się na poziomie 74 kl./s. Trochę gorsze wyniki otrzymaliśmy po wybraniu wyższej rozdzielczości WQHD – minimum 39 kl./s, a średnia 49 kl./s. Lepszym wyborem jest więc granie w niższej rozdzielczości, ponieważ rozgrywka jest płynniejsza i nie musimy obniżać wysokiego poziomu jakości oprawy graficznej.

 

Metro Exodus

Metro Exodus podąża śladami Shadow of the Tomb Raider, granie w niższej rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli jest dużo płynniejsze i to w tej rozdzielczości polecamy grać w ten tytuł. Inaczej będziemy narażeni na spadki animacji do poziomu 43 kl./s w rozdzielczości 2560 × 1440 pikseli.

 

Battlefield V

Battlefield V nastawiony jest bardzo szybką rozgrywkę wieloosobową, gdzie każda sekunda, się liczy. Dlatego im wyświetlimy większą liczbę klatek animacji to granie, będzie odrobinę ‘prostsze’ szybciej, zauważymy wroga, szybciej skierujemy celownik w jego stronę w efekcie czego, jako pierwsi oddamy strzał w jego stronę. Bezwzględnym minimum w Battlefield V naszym zdaniem jest wyświetlanie obrazu z szybkością 60 kl./s. ROG Zephyrus G14 taką wydajność oferuje w niższej rozdzielczości FullHD, gdzie minimum to 70 kl./s, a średnio wyświetla 80 kl./s. W wyższej rozdzielczości WQHD nie uświadczymy tak dobrych wyników, chociaż średnia nadal wynosi 57 kl./s, a minimum spada do 49 kl./s. To jak łatwo zauważyć wartości te są poniżej 60 kl./s.

Ray tracing

Granie z włączonym śledzeniem promieni jest możliwe na tym laptopie, ale lepiej jest je tylko włączyć jak gramy w kampanii dla pojedynczego gracza, ponieważ spadek wyświetlanej liczby klatek na sekundę jest bardzo duży i w dynamicznej rozgrywce wieloosobowej, będzie przeszkodą.

 

Red Dead Redemption II

Rockstar wydając Red Dead Redemption II, wydał jeden z najładniejszych tytułów rozgrywających się na dzikim zachodzie. Na szczęście rozgrywka w nim nie jest tak dynamiczna, jak w klasycznych grach z widokiem zza pleców bohatera. Ponieważ wtedy granie w maksymalnych ustawieniach graficznych zarezerwowane by było tylko dla garstki graczy z bardzo zasobnym portfelem. Testowany komputer przenośny w rozdzielczości 2560 × 1440 pikseli wyświetlał obraz ze średnią szybkością 35 kl./s, a minimum nie spadało poniżej 30 kl./s, wynik ten jest lepszy niż na konsolach obecnej generacji. Zmniejszenie rozdzielczości do 1920 × 1080 pikseli podniosło średnią liczbę wyświetlanych klatek na sekundę do poziomu 45 kl./s, a minimum to bardzo solidne 37 kl./s.

 

Fortnite

Najpopularniejszy battle royale generował na testowanym laptopie w rozdzielczości FullHD średnio 95 kl./s, minimum nie spadało poniżej 75 kl./s. Zwiększenie rozdzielczości do WQHD niestety powodowało obniżenie średniej wydajności do poziomu 57 kl./s, a minimalna wartość, jaką zanotowaliśmy to 50 kl./s.

 

League of Legends

League of Legends, nie jest wymagającym tytułem, uruchomić go można na prawie każdym komputerze. Nasz laptop poradził sobie z tym wyzwaniem bardzo dobrze. Średnia liczba klatek na sekundę w rozdzielczości FullHD, jak i WQHD wynosiła 111 kl./s spowodowane to było wąskim gardłem wywołanym przez procesor, minimalna liczba klatek na sekundę wynosiła odpowiednio 85 kl./s dla FullHD i 83 kl./s dla WQHD.

 

Call of Duty: Warzone

GeForce RTX 2060 Max-Q to karta graficzna przeznaczona do grania w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli, Call of Duty: Warzone to kolejny tytuł potwierdzający to stwierdzenie. Ponieważ tylko w tej rozdzielczości minimalna liczba wyświetlanych klatek na sekundę nie spada poniżej 60 kl./s, a ich średnia wartość to 68 kl./s. Niestety podniesienie rozdzielczości do 2560 × 1440 pikseli powoduje już wyraźne spadki animacji. Średnio otrzymujemy 49 kl./s, minimum zaś wynosi 44 kl./s. Niestety jak na tak szybką grę, jaką jest Call of Duty: Warzone wartości te są zbyt niskie, żeby cieszyć się z przyjemnej rozgrywki.

 

Valorant

Studi Riot bardzo mocno promuje swój najnowszy hero shooter i trzeba im przyznać, że zbierają coraz większą rzeszę fanów. ROG Zephyrus G14 w tym tytule, sprawdza się bardzo dobrze. Rozdzielczość FullHD nie jest dla niego wyzwaniem podobnie WQHD w obydwu przypadkach wyświetla średnio ponad 227 kl./s, a minimum wypada w okolicy 185 i 214 klatek na sekundę.

 

Asus ROG Zephyrus G14 – Podsumowanie, wydajność oraz kultura pracy

Asus ROG Zephyrus G14 to bardzo dobry laptop pod wieloma względami wręcz wyjątkowy. Jego kompaktowe rozmiary pomieściły i schłodziły bardzo wydajne komponenty, chociaż okupione to zostało wysoką głośnością obydwu wentylatorów, które podczas bardziej wymagających zadań lub gry potrafiły obracać się z szybkością 5100 i 5500 obr/min. generując przy tym hałas na poziomie 48 dBA. Najwyższa zanotowana temperatura układu graficznego przy tak głośnej pracy układu chłodzącego wynosiła 78 stopni Celsjusza. To bardzo dobry wynik i dzięki temu rdzeń mógł pracować z taktowaniem 1440 MHz. Procesor już nie miał tak komfortowych warunków do pracy. Podczas gry lub wykonywania bardziej zasobożernych operacji, jego temperatura wzrastała do 93 stopni Celsjusza, ale procesor nadal utrzymywał wysokie taktowanie procesora na poziomie 4025 MHz. Niespodziewanym efektem ubocznym tak wysokich temperatur było, bardzo mocne nagrzewanie się obudowy laptopa, lewa – górna strona klawiatury po dłuższym graniu wręcz parzyła. Wracając do jego wyjątkowych cech, bardzo dobre wrażenie wywarł na nas ekran, który ma niezłe odwzorowanie barw, wysoką jasność i kontrast statyczny i w zastosowaniach półprofesjonalnych powinien się dobrze sprawdzić.

Największe zaskoczenie, jakie nas spotkało to dźwięk, jaki jest w stanie zaoferować ten laptop. Nie spodziewaliśmy się, że tak mały laptop może zagrać tak dobrej jakości dużym dźwiękiem, który jest w stanie zawstydzić 90% laptopów dostępnych na rynku. Na duże pochwały zasługuje stylistyka Zephyrusa G14. Jest ona jednocześnie minimalistyczna i przyciągająca wzrok jak tylko uruchomimy diody led na klapie laptopa. Bardzo wygodna klawiatura i touchpad pozwolą na przyjemną pracę. Nawet cena nie wydaje się przesadzona. Testowany laptop co prawda kosztuje 6999 złotych, ale jeśli będziemy chcieli znaleźć drugiego laptopa tak samo wyposażonego i w tak kompaktowej obudowie to okazuje się, że konkurencyjne rozwiązania są droższe. Z naszej strony możemy tylko zasugerować, że jeśli zamierzacie wykorzystać tego laptopa głównie do grania, to polecamy poszukać go z ekranem FullHD i odświeżaniem 120 Hz. Gaming Society przyznaje nagrodę Polecamy Asus ROG Zephyrus G14.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię