Strona głównaPoradnikiGryBaldur’s Gate 3 – poradnik dla początkujących

Baldur’s Gate 3 – poradnik dla początkujących

Baldur’s Gate 3 jest już dostępny dla graczy w ramach wczesnego dostępu. Z tej okazji przygotowaliśmy poradnik, który ułatwi stawianie pierwszych kroków w grze.

Najnowsza odsłona serii Baldur’s Gate zdecydowanie różni się od tego w co mieliśmy okazję grać ponad dwadzieścia lat temu. Ekipa studia Larian nie tylko zastosowała w grze zasady D&D 5. edycji, ale również wprowadziła wiele mechanik, które nie były znane w czasach gdy na salonach gościły BG 1 oraz BG 2.

Żeby ułatwić Wam odnalezienie się w grze przygotowaliśmy ten poradnik. Zapraszamy do lektury.

Nie musisz znać zasad D&D

Nawet jeżeli nie znasz zasad D&D 5 to spokojnie możesz grać w BG3. Wszystkie rzuty kością wykona za Ciebie gra, lub poprosi o kliknięcie wtedy gdy trzeba. Potrzebnych rzeczy dowiesz się i tak w trakcie grania.

Nie przejmują się swoją pierwszą postacią

W grach RPG bardzo ważne jest, aby drużyna była zbalansowana i radziła sobie z każdym rodzajem niebezpieczeństw. Jednak pamiętaj, że Baldur’s Gate 3 jest obecnie w fazie wczesnego dostępu i na razie nie mamy możliwości skorzystania ze wszystkich opcji. Dlatego nie stresuj się przy tworzeniu nowej postaci. Po prostu wskakuj do gry, będzie dobrze. A jeżeli mocno się stresujesz to pamiętaj, że wojownik z mieczem dwuręcznym powinien zawsze sobie poradzić.

Baldur's Gate 3

Zapisuj często grę

Baldur’s Gate 3 jest grą trudną. Przyzwyczaj się zatem do tego, że będziesz często ginąć. System automatycznego zapisu jest przydatny, ale nie zawsze Cię ochroni przed ponownym przechodzeniem dużej części gry. Zapisuj także grę przez rozpoczęciem rozmowy z innymi postaciami. W przypadku gdyby jej przebiegł nie był pomyślny zawsze możesz wczytać zapis.

Dobrzej dobieraj towarzyszy

Baldur's Gate 3

W grze mamy pięciu towarzyszy, jednak drużynę możemy zbudować z czterech postaci. Każdy ma swoje upodobania, każdy z nich spełnia również inną rolę w walce. Dobieraj członków drużyny tak, aby pokryli braki Twojej postaci. Jeśli jesteś postacią walczącą w zwarciu, wybierz postać, która będzie walczyć z dystansu, musisz mieć też kogoś kto zajmie się leczeniem, np. Cieniste Serce.

Eksploruj i zbieraj wszystko

To chyba nikogo nie powinno dziwić, eksploruj dokładnie świat gry i zbieraj po drodze wszystko, co może się przydać i wszystkie śmieci. Jeżeli czegoś nie wykorzystasz, to potem sprzedasz z zyskiem. Jak mówił Tomasz Czereśniak z Czterech pancernych i psa: „Co większe niż wesz, do domu bierz.”

Sprawdzaj zasoby w walce

Każda z postaci w walce ma do dyspozycji punktu ruchu, punkty akcji oraz punkty akcji specjalnych. Co więcej, czarodzieje mają różną ilość miejsca na zaklęcia. Upewniaj się, że wszystkie sloty zaklęć masz wykorzystane i który z zasobów zużywasz. Ważne jest też, żeby często odpoczywać i regenerować punkty.

Mapę można eksplorować nie tylko w poziomie

Baldur's Gate 3Pomimo tego, że BG3 rozgrywamy w rzucie izometrycznym, to mapy nie są płaskie. Podczas eksploracji mamy możemy wspinać się na półki skalne i inne niedostępne miejsca. Ukształtowanie terenu daje nam również przewagę w walce. Gdy znajdziesz popękaną podłogę, sprawdź, czy u góry nie wisi kamień, który możesz strącić czarem. Ten przebije podłogę i da Ci dostęp do nowego miejsca.

Pamiętaj też, że dzięki umiejętności popychania, możesz zakraść się do wrogów stojących na skraju urwiska lub schodów i zepchnąć ich niżej.

Możesz zrobić bardzo dużo

Należy pamiętać, że BG3 to takie połączenie nowych zasad D&D z Original Sin. Oznacza to, że możesz rzucać w przeciwników skrzyniami i zastawiać na nich pułapki. Wykorzystuj także żywioły, ogień zgasisz wodą, tą z kolei możesz naelektryzować etc. Eksperymentuj, to da Ci dużo informacji o świecie gry. Bardzo przydatna jest umiejętność „pchnięcie”, która pozwala zepchnąć wrogów w przepaść, albo wepchnąć w ogień etc.

Możesz natrafić na błędy

Baldur's Gate 3

Pamiętaj, że Baldur’s Gate 3 jest nadal w fazie wczesnego dostępu, spodziewaj się zatem różnych błędów w grze. Od takich związanych z mimiką bohaterów, przez fizykę obiektów, aż bo błędnego ładowania lokacji. Nie przejmuj się, będzie tylko lepiej, Larian cały czas pracuje nad rozwojem gry.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię