Strona głównaWiadomościBill Gates jest przeciwny wobec kryptowalut. Uważa, że zabijają ludzi

Bill Gates jest przeciwny wobec kryptowalut. Uważa, że zabijają ludzi

Nawet wielki Bill Gates popełnia błędy. Jeszcze kilka lat temu zachwalał cyfrowe waluty, a teraz całym sercem potępia je za wysoki poziom anonimowości transferów, który sprzyja terroryzmowi i niebezpiecznym przestępcom.

Kryptowaluty są niebezpieczne nie tylko dla stabilności gospodarki. Przekonuje o tym sam Bill Gates, który zaledwie 4 lata temu dostrzegał w nich ogromny potencjał. Jednak jego podekscytowanie prawdopodobnie ostudziła rosnąca w szaleńczym tempie wartość Bitcoina i innych cyfrowych walut konkurujących o największą wartość na rynku.

W trakcie odbywającej się na portalu Reddit sesji „Zapytaj mnie o wszystko” wysunął dość jednoznaczne tezy na temat poważnych zagrożeń wynikających z funkcjonowania kryptowalut jako łatwej formy płatności. Anonimowość, która jest ich główną cechą, według niego może prowadzić do bezpośredniej śmierci osób.

Możliwości rządu w ramach wykrywania sytuacji „prania pieniędzy” i uchylania się od opodatkowania oraz finansowania terroryzmu to dobra rzecz. W tej chwili kryptowaluty wykorzystywane są do kupowania fentanylu i innych leków, więc jest to rzadka technologia, która może powodować śmierć w dość bezpośredni sposób – tłumaczy Bill Gates

Jeden z użytkowników podważył jego zdanie, mówiąc, że także tradycyjne formy płatności służą do załatwiania nielegalnych interesów. Gates przyznał mu rację, ale zaznaczył, że „wykonując transfer pieniędzy w tym przypadku trzeba być fizycznie obecnym, co z kolei utrudnia np. odebranie okupu za porwanie osoby”.

CEO Microsoftu dostrzega również zagrożenie ze strony ICO (Initial Coin Offerings), czyli inwestowania w kryptowaluty zanim te trafią na giełdę. W ten sposób można stracić naprawdę spore pieniądze, bowiem nie ma gwarancji na to, że projekt akcji zostanie zrealizowany. Choć zdarzają się wyjątki, jak np. Etherum, które w 2014 w podobnych okolicznościach wprowadzono do obiegu, a teraz jest jedną z najdroższych krytpowalut.    

O ile niepokój Gatesa o pozycję krytpowalut na rynku jest dość jasny, o tyle niezrozumiałe są jego intencje. Czy może ma jakiś interes w tym, by tradycyjna waluta wysiudała krytpowaluty? A może jego firma straciła już zbyt dużo pieniędzy przez użytkowników, którzy płacili w ich sklepie niewidzialnymi monetkami?

Źródło: techspot.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię