Strona głównaWiadomościBrak dowodów na związek między agresywnym zachowaniem a graniem w gry komputerowe

Brak dowodów na związek między agresywnym zachowaniem a graniem w gry komputerowe

Naukowcy z Uniwersytetu York nie znaleźli żadnych dowodów na poparcie teorii, że gry komputerowe wywołują agresywne zachowania.

W badaniach brało udział ponad 3000 uczestników. Zespół badaczy wykazał, że koncepcje gier wideo nie powodują u graczy określonych zachowań, a zwiększenie realizmu brutalnych gier niekoniecznie zwiększa agresję graczy.

Powszechnie uważa się, że umieszczenie w grach komputerowych scen przemocy powoduje oswojenie z nią a tym samym łatwiejsze wykorzystanie jej w prawdziwym życiu. Dotychczasowe eksperymenty mające potwierdzić to zjawisko nie dostarczyły jednak żadnych dowodów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Yorku zwiększyli liczbę uczestników eksperymentu w porównaniu do wcześniej przeprowadzanych badań i wykorzystali gry o różnym stopniu realizmu, aby zweryfikować czy można zdobyć bardziej przekonujące dowody na potwierdzenie teorii.

Czas reakcji

W jednym z badań uczestnicy, grali w grę, w której musieli być samochodem unikającym kolizji z ciężarówkami, albo myszką unikającą złapania przez kota. Po zakończeniu rozgrywki graczom pokazano różne obrazy, m.in. autobus, pies itp. i poproszono o oznaczenie ich, jako pojazd bądź zwierzę.

Dr David Zendle, z Wydziału Informatyki Uniwersytetu York, powiedział:

Jeżeli gracze zostaną wciągnięci w świat gry, powinni móc szybciej kategoryzować obiekty związane z tą grą w świecie rzeczywistym. Wyniki badań tego nie potwierdziły. Uczestnicy, którzy grali w grę o tematyce samochodowej, nie byli szybsi w kategoryzowaniu obrazów pojazdów, a nawet  w niektórych przypadkach czas reakcji był wolniejszy.

Realizm

W oddzielnym badaniu zespół zbadał czy realizm wpłyną na agresję graczy. Badania z przeszłości sugerowały, że im większy jest realizm gry, tym większy poziom immersji a tym samym gra ma większy wpływ na wywołanie aspołecznych zachowań w życiu realnym.

Dr David Zendle skomentował wyniki tych badań:

Istnieje kilka eksperymentów dotyczących wpływu realizmu gier komputerowych, ale dały one różne wyniki. Istnieją jednak inne sposoby, aby uzyskać realizm świata. Poza samym wyglądem muszą odwzorowywać one zachowania postaci z realnego świata.

Nasz eksperyment polegał na wykorzystaniu fizyki „ragdoll” w projektowaniu gry tak aby uzyskać postacie, które poruszają się i zachowują jak prawdziwi ludzie. Ludzkie postacie są wzorowane na ruchu ludzkiego ciała i tak jak żywy człowiek upadają i mogą zostać zranione.

Gry wojenne

Eksperyment porównywał reakcje graczy na dwie gry wojenne. W jednej została wykorzystana fizyka „ragdoll” do stworzenia realistycznego zachowania postaci, w drugiej postacie zachowywały się nienaturalnie. W obu grach otoczenie postaci zachowywało realistyczny wygląd.

Po zakończeniu gry, gracze zostali poproszeni o rozwiązywanie zagadek związanych ze skojarzeniami prezentowanych na ekranie słów. Badacze oczekiwali zwiększenia szybkości reakcji u osób, które grały w bardziej realistyczną grę.

Porównano wyniki tego eksperymentu z innymi testem, w którym zmodyfikowano jedną z gier wojennych na zamówienie, tworząc dwie różne gry. W jednej z nich wrogie postacie wykorzystywały realistyczne schematy zachowań żołnierzy, w drugiej żołnierze zachowywali się w sposób nierealistyczny. W obu przypadkach wyniki nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Dalsza praca

Dr Zendle oświadczył:

Stwierdziliśmy, że nie można wykryć wpływu na zwiększenie brutalności osobników przez wystawienie ich na działanie realistycznych brutalnych gier komputerowych. Gry wykorzystujące naturalną fizykę postaci nie wpływały na czas reakcji osób badanych w porównaniu z osobami grającymi w gry pozbawione naturalnego zachowania postaci.

Wyniki sugerują, że realizm gry komputerowej nie ma związku z wywoływaniem brutalnych zachowań w życiu realnym, o co zwykle oskarżane są gry komputerowe.

Konieczne są dalsze badania nad aspektami realizmu, aby sprawdzić, czy ma to ten sam skutek. Jaki wpływ na zachowanie gracza będzie miało zastosowanie naturalnych postaci i poddawanie ich torturom?

W badaniach brały udział wyłącznie ludzie dorośli, więc musimy włożyć więcej wysiłku aby zweryfikować jaki wpływ mogą mieć brutalne gry na dzieci.

Źródło: york

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię