Strona głównaWiadomościCD Projekt nie dostanie 35 mln zł odszkodowania

CD Projekt nie dostanie 35 mln zł odszkodowania

Sąd odrzucił roszczenia CD Projekt w sprawie odszkodowania dotyczącego sprawy firmy Optimus.

Na początek trochę historii. Optimus to polska firma założona w 1988 roku, która w krótkim czasie uczyniła jej założyciela Romana Kluska jedną z najbogatszych osób w Polsce. Sukcesy polskiej firmy wyraźnie nie podobały się Urzędowi Skarbowemu i w 2001 roku Kluska został oskarżony o wyłudzenie 30 mln zł podatku VAT. Zarzuty uchylono po dwóch latach, a biznesmen otrzymał za to 5 tys. zł odszkodowania. W międzyczasie odszedł z firmy i sprzedał swoje udziały za połowę ich rynkowej wartości.

Walka ze skarbówką doprowadziła Optimusa niemal do bankructwa. Postępowanie skarbowe kosztowało 8 mln zł, z kolei straty wyniosły 27 mln zł. Aby się uratować przed upadkiem, firma trafiła w ręce CDP Investment, późniejszych twórców kultowego Wiedźmina. CDP nadal upominał się o odszkodowanie należne Optimusowi.

W 2014 roku CDP otrzymał co prawda 1,09 mln zł odszkodowania, ale to niewiele przy wspomnianych 35 mln zł, o które firma nadal walczyła w sądzie. Po latach sąd apelacyjny odrzucił roszczenia CDP. W wydanym oświadczeniu twórców Wiedźmina możemy przeczytać:

Jak wynika z ogłoszonego ustnie uzasadnienia wyroku, Sąd Apelacyjny uznał, że Skarb Państwa nie jest odpowiedzialny za szkodę poniesioną przez Optimus SA, ponieważ spółka ta nie była adresatem decyzji podatkowych ani nie była następcą podatkowym spółki, do której decyzje były skierowane. Okoliczność, że Optimus SA uczestniczyła jako spółka przejmująca w podziale spółki, do której decyzje były adresowane oraz ponosiła ekonomiczny ciężar bezprawnych decyzji związanych z wydzieloną działalnością, zdaniem Sądu Apelacyjnego, nie ma dla odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa znaczenia.

 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

orson_dzi
orson_dzi
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię