Strona głównaGryAktualnościCD Projekt RED oskarżony o nieuprawnione wykorzystanie utworu w Wiedźminie 3. Ale...

CD Projekt RED oskarżony o nieuprawnione wykorzystanie utworu w Wiedźminie 3. Ale czy słusznie?

Wygląda na to, że problemy CD Projekt RED z Andrzejem Sapkowskim to dopiero początek zamieszania. Teraz o rekompensatę za swoje rzekome straty upomina się pewien chorwacki muzyk, którego utwór (a właściwie aranżację utworu ludowego) wykorzystał developer w Wiedźminie 3. Jego zdaniem bez jego wiedzy i zgody.

Sprawę nagłośniło dzisiaj kilka polskich portali branżowych, do których Elvis Stanić, bo tak nazywa się ów muzyk, osobiście napisał. Artysta twierdzi, że kilkukrotnie szukał kontaktu z CDP po tym, jak dowiedział się, że w grze pojawił się utwór “Naranča”, przez fanów Wiedźmina kojarzony bardziej pod tytułem “Widow Maker”. Jego pytania pozostawały jednak bez odpowiedzi, ale Elvis jest pewien, że firma zdaje sobie sprawę z problemu, ponieważ po próbach kontaktu “Widow Maker” zaczął systematycznie znikać z wszelkich możliwych, bardziej i mniej oficjalnych źródeł. Sytuacja ta trwała rok, aż w końcu najwyraźniej muzykowi skończyła się cierpliwość i postanowił szerzej nagłośnić sprawę.

Jest ona jednak o tyle interesująca, że winnym może nie do końca być CD Projekt RED, a zespół, który za sprawą gry zyskał w Polsce ogromną popularność – Percival. To on bowiem jest odpowiedzialny w dużym stopniu za ścieżkę dźwiękową do gry, w tym także za Widow Makera. Wiele utworów z gry to po prostu nowe aranżacje utworów Percivala, publikowanych kilka lat temu na ich albumach, a teraz odświeżonych, wspólnymi siłami zespołu oraz kompozytorów – Mikołaja Stroińskiego i Marcina Przybyłowicza. Te zaś są z reguły starymi pieśniami i utworami ludowymi z różnych regionów. Jednak to właśnie Elvis Stanić ma prawdopodobnie największe prawa do wspomnianego utworu i jego aranżacji, z racji wpisu do międzynarodowej bazy ISWC, którego dokonał jeszcze w okolicach 2000 roku, a więc na długo zanim dokopał się do niego Percival.

Sytuacja jest bardzo skomplikowana i z pewnością to prawnicy będą musieli orzec kto jest tutaj faktycznym “winowajcą”. Wiele jednak wskazuje na to, że próby wyciągnięcia jakiejkolwiek rekompensaty od CDP nie są tutaj najbardziej trafione. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

2 KOMENTARZE

  1. „Sprawę nagłośniło dzisiaj kilka polskich portali branżowych, do których Elvis Stanić, bo tak nazywa się ów muzyk, osobiście napisał.”
    Sprawę nagłośniło GRY-OnLine. Jak już przepisujecie, to wypada podać źródło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię