Strona główna Wiadomości CD Projekt zbiera pochwały za to jak zachował się po ataku hakerów

CD Projekt zbiera pochwały za to jak zachował się po ataku hakerów

- Reklama -

Jakby CD Projekt nie miał wystarczająca dużo problemów, to kilka dni temu firma padła ataku hakerskiego. Na szczęście firma zagrała w otwarte karty, szybko poinformowała o tym media i nie przystała na żądania hakerów. Za taką postawę jest chwalona przez specjalistów od zabezpieczeń.

Ekipa CD Projekt w ostatnim czasie nie ma lekko. Od premiery Cyberpunk 2077 pracownicy łatają kolejne błędy i niedociągnięcia w grze. Do tego wszystkiego doszedł jeszcze atak hakerski w wyniku, którego wykradziono kody źródłowe m.in. do Gwinta, Wiedźmina 3 oraz Cyberpunka 2077.

Okazuje się jednak, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Sposób w jaki firma podeszła do ataku i kradzieży została pochwalona przez specjalistów od bezpieczeństwa. W temacie wypowiedział się także Joe Tidy, reporter technologiczny z BBC, który pochwalił postawę CD Projekt i nieprzystawanie na żądania złodziei. Według niego polskie studio wyznaczyło złoty standard w reagowaniu na ataki ransomware.

Chodzi głównie o to, że PC Projekt nie próbował ukrywać ataku i natychmiast o nim poinformował. Co więcej, firma opublikowała list z żądaniem okupu pozostawiony na serwerze przez hakerów, a to pomoże specjalistom od zabezpieczeń w dalszej analizie. Kolejna sprawa to brak jakiejkolwiek próby negocjacji ze złodziejami. Zamiast próbować odblokować zakodowane dane, CD Projekt postanowił wykorzystać kopie zapasowe.

Takie podejście zyskało dużą aprobatę dziennikarza, jak podkreśla:

W świecie pustych oświadczeń dla prasy i spółek, które po cichu płacą ogromne okupy, CD Projekt pokazał, co może i co powinno być zrobione by uporać się z rosnącym problemem ransomware.

Sprawą ataku zajmuje się już także Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Północ. Rozpoczęło się już postępowanie przygotowawcze. Według informacji przekazanych przez serwis Bankier.pl zawiadomienie zostało złożone już 9 lutego. W toku śledztwa ma być sprawdzone powiązanie ataku z publikacją raportu finansowego spółki.

Zobacz: Windows 10 w lutym otrzymuje dużą paczkę aktualizacji i naprawia błąd DirectX 12

O komentarz pokusił się także Fabian Wosar z firmy Emsisoft, która specjalizuje się bezpieczeństwem systemów i walką z ransomware. Stwierdza, że plotki o tym, że ataku mieliby dokonać niezadowoleni z Cyberpunk 2077 gracze jest bardzo naiwne. Według niego ataku mogła dokonać grupa HelloKitty, która działa od listopada zeszłego roku, a na swoim koncie ma m.in. atak na brazylijską spółkę energetyczną CEMIG. Miałby o tym świadczyć pozostawienie na serwerze pliku tekstowego o nazwie read_me_unlock.txt, który można traktować jako ich wizytówkę.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

GORĄCE RECENZJE