Strona głównaWiadomościCD Projekt zbiera pochwały za to jak zachował się po ataku hakerów

CD Projekt zbiera pochwały za to jak zachował się po ataku hakerów

Jakby CD Projekt nie miał wystarczająca dużo problemów, to kilka dni temu firma padła ataku hakerskiego. Na szczęście firma zagrała w otwarte karty, szybko poinformowała o tym media i nie przystała na żądania hakerów. Za taką postawę jest chwalona przez specjalistów od zabezpieczeń.

Ekipa CD Projekt w ostatnim czasie nie ma lekko. Od premiery Cyberpunk 2077 pracownicy łatają kolejne błędy i niedociągnięcia w grze. Do tego wszystkiego doszedł jeszcze atak hakerski w wyniku, którego wykradziono kody źródłowe m.in. do Gwinta, Wiedźmina 3 oraz Cyberpunka 2077.

Okazuje się jednak, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Sposób w jaki firma podeszła do ataku i kradzieży została pochwalona przez specjalistów od bezpieczeństwa. W temacie wypowiedział się także Joe Tidy, reporter technologiczny z BBC, który pochwalił postawę CD Projekt i nieprzystawanie na żądania złodziei. Według niego polskie studio wyznaczyło złoty standard w reagowaniu na ataki ransomware.

Chodzi głównie o to, że PC Projekt nie próbował ukrywać ataku i natychmiast o nim poinformował. Co więcej, firma opublikowała list z żądaniem okupu pozostawiony na serwerze przez hakerów, a to pomoże specjalistom od zabezpieczeń w dalszej analizie. Kolejna sprawa to brak jakiejkolwiek próby negocjacji ze złodziejami. Zamiast próbować odblokować zakodowane dane, CD Projekt postanowił wykorzystać kopie zapasowe.

Takie podejście zyskało dużą aprobatę dziennikarza, jak podkreśla:

W świecie pustych oświadczeń dla prasy i spółek, które po cichu płacą ogromne okupy, CD Projekt pokazał, co może i co powinno być zrobione by uporać się z rosnącym problemem ransomware.

Sprawą ataku zajmuje się już także Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Północ. Rozpoczęło się już postępowanie przygotowawcze. Według informacji przekazanych przez serwis Bankier.pl zawiadomienie zostało złożone już 9 lutego. W toku śledztwa ma być sprawdzone powiązanie ataku z publikacją raportu finansowego spółki.

Zobacz: Windows 10 w lutym otrzymuje dużą paczkę aktualizacji i naprawia błąd DirectX 12

O komentarz pokusił się także Fabian Wosar z firmy Emsisoft, która specjalizuje się bezpieczeństwem systemów i walką z ransomware. Stwierdza, że plotki o tym, że ataku mieliby dokonać niezadowoleni z Cyberpunk 2077 gracze jest bardzo naiwne. Według niego ataku mogła dokonać grupa HelloKitty, która działa od listopada zeszłego roku, a na swoim koncie ma m.in. atak na brazylijską spółkę energetyczną CEMIG. Miałby o tym świadczyć pozostawienie na serwerze pliku tekstowego o nazwie read_me_unlock.txt, który można traktować jako ich wizytówkę.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię