Strona głównaWiadomościCelnicy prześwietlą nasze paczki z Aliexpress i Gearbest, i naliczą podatek

Celnicy prześwietlą nasze paczki z Aliexpress i Gearbest, i naliczą podatek

Dzisiaj miało miejsce uroczyste otwarcie oddziału urzędu celnego w Lublinie. Od teraz będzie to punkt, przez który przejdą wszystkie paczki wysyłane do Europy z Aliexpress i Gearbest. Oznacza, to koniec tanich zakupów od przyjaciół z Chin.

Do powstania nowego oddziału urzędu celnego przyczynił się serwis Allegro, który przekazał do Ministerstwa Cyfryzacji prośbę o opodatkowanie zakupów wysyłanych z Chin. Teraz wszystkie przesyłki pochodzące z baz logistycznych w Chongqing, Tuanjiecun i Yiwiu trafią do Lublina, gdzie zostaną sprawdzone pod kątem zawartości. Na tej podstawie urząd celny będzie podejmował decyzję o ewentualnym naliczeniu podatku VAT.

Zobacz także: Black Friday – najlepsze promocje i przeceny dla graczy

W sprawie wypowiedział się zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej nadinspektor Piotr Walczak:

Dzisiaj świętujemy wspólny sukces, który poprzedziło wiele miesięcy prac, ustaleń i analiz. Przedsięwzięcie było duże, więc duża jest też radość. Musieliśmy dokonać zmian prawnych powołujących do życia nową jednostkę organizacyjną do spraw celnych w obrocie pocztowym, zapewnić odpowiednio wykwalifikowaną kadrę do realizacji nowych zadań, jak również przeprowadzić wiele  działań organizacyjnych i infrastrukturalnych. Dlatego chciałbym podziękować zarówno przedstawicielom Poczty Polskiej S.A., bez współpracy, z którą przedsięwzięcie nie miałoby szans powodzenia jak również Dyrekcji Izby Administracji Skarbowej i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możemy poprawić obsługę klientów poprzez zapewnienie odprawy przesyłek pocztowych w nowej placówce w Lublinie.

W skrócie oznacza to, że jeżeli celnicy zdecydują, że przesyłka oznaczona jako „prezent” pochodząca z Aliexpress czy Gearbest to w rzeczywistości telefon lub karta graficzna, którą kupiliśmy, zostanie naliczony 23% VAT. W takiej sytuacji kupowanie elektroniki czy droższych przedmiotów w Chinach może przestać mieć sens pod względem ekonomicznym.

W punkcie znalazło zatrudnienie 48 celników oraz 40 pracowników poczty. Każdego dnia do sprawdzenia będzie czekało na nich ponad 100 tysięcy paczek.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

5 KOMENTARZE

  1. Okradli mnie przez Allegro na 30 PLN, tylko skierowali mnie na policję. Mi szkoda czasu tracić na policji za 30 zł. A złodziej dalej miał konto odblokowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię