Strona głównaWiadomościCore i3-8121U - pierwszy procesor w litografii 10 nm

Core i3-8121U – pierwszy procesor w litografii 10 nm

Intel w końcu dostarczył pierwsze procesory wykonane w litografii 10 nm. Nie oznacza to jednak, że wkrótce na rynku zadebiutują Core i7 w niższym procesie technologicznym. Na to przyjdzie nam jeszcze poczekać.

W Chinach zadebiutował nowy Ultrabook Lenovo IdeaPad 330. To, co w nim najciekawsze, to właśnie procesor Intel Core i3-8121U, który pojawił się w jednej z wersji komputera. Jest to układ produkowany w litografii 10 nm. Wyposażony jest w dwa rdzenie z obsługą czterech wątków. Taktowanie bazowe wynosi 2,2 GHz, ale w Boost może zostać podniesione do 3,1 lub 3,2 GHz (różne źródła różnie podają). Co ciekawe, ma on zintegrowany układ graficzny, ale nie jest on aktywny. Dlatego laptop dodatkowo korzysta z Radeona RX 540.

Dzięki temu wiemy, że Intel już produkuje pierwsze procesory w 10-nanometrowej litografii i dostarcza je do swoich partnerów. Nie oznacza to jednak, że wkrótce będzie to obowiązujący proces technologiczny we wszystkich CPU producenta. Firma przyznała, że wciąż ma problemy z tą litografią. Przede wszystkim uzysk jest wciąż niewielki, a przez to produkcja bardzo kosztowna. Dlatego masowa produkcja została przełożona na 2019 rok. Póki co Intel będzie jedynie produkował Cannon Lake’i, które są najmniejsze i nie przynoszą aż takich strat. Jednocześnie pozwoli to na dopracowanie procesu technologicznego.

Źródło: wccftech, AnandTech

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię