Strona głównaWiadomościCzy lepiej robić obliczenia na palcach i kartce niż na Titan V...

Czy lepiej robić obliczenia na palcach i kartce niż na Titan V od Nvidia?

Warta ponad 3 000 dolarów Nvidia GTX Titan V prawdopodobnie cierpi z powodu błędu pamięci, który powoduje generowanie błędnych wyników w symulacjach naukowych.

Zbudowany w oparciu a najnowszą architekturę Volta, Tytan V jest napędzany przez największy procesor graficzny jaki kiedykolwiek powstał, jego powierzchnia to 815 mm^2 i mieści 21,1 miliarda tranzystorów GV100.

Titan V wprowadzony pod koniec zeszłego roku to najpotężniejsza karta graficzna na rynku. To także najdroższy Titan jaki kiedykolwiek powstał. Według jednego z naukowców, Titan V nie jest w stanie uzyskać wiarygodnych wyników w określonych warunkach pracy. Mówi się, że karta cierpi z powodu błędu pamięci, który powoduje, że dostarcza ona różne wyniki podczas wykonywania tych samych obliczeń.

Jednym z przykładów jest prowadzenie identycznych symulacji między białkiem a enzymem. Te obliczenia mają za każdym razem dawać identyczne wyniki. Jednak dwie z czterech kart Titan V, które zostały przetestowane przez badacza, dawały błędne wyniki podczas uruchamiania tej samej symulacji.

Uważa się, że problem ten spowodowany jest wadą pamięci. Według jednego z weteranów w branży, który chciał pozostać anonimowy, Nvidia chcąc wycisnąć jak najwięcej z karty wyłączyła pamięć odpowiedzialną za naprawienie błędów. To może być przyczyną błędów odczytu pamięci podczas przetwarzania danych.

Naukowcy muszą korzystać z niezawodnego sprzętu, w przeciwnym wypadku nie mogą ufać wynikom badań. Możemy więc powiedzieć, że w tej sytuacji Titan V jest bezużyteczny do zastosowań naukowych gdzie kluczową sprawą jest precyzja obliczeń. Jeżeli naukowcy nie mogą ufać wynikom z Titan V, to nie mogą sobie pozwolić na przeprowadzanie na nim symulacji.

Oficjalny komunikat Nvidii:

Wszystkie nasze GPU są produkowane poprawnie. Nasza seria Tesli, która ma ECC (pamięć kodów do korekcji błędów), jest przeznaczona dla dużych i precyzyjnych symulacji. Każdy kto ma problemy z działaniem karty powinien skontaktować się z naszą pomocą techniczną.

Źródło: wccftech

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię