Strona głównaPoradnikiCzym jest i jak działa access point? Jakie urządzenie kupić?

Czym jest i jak działa access point? Jakie urządzenie kupić?

Kto chociaż raz zakładał od podstaw sieć w domu lub firmie ten wie, że to z pozoru proste zadanie może doprowadzić do rozstroju żołądka lub problemów ze snem. Może wydawać się, że wystarczy postawić w domu router i gotowe. Niestety większość urządzeń, nawet tych najmocniejszych, może nie gwarantować idealnego zasięgu. W tej sytuacji z pomocą przyjdą nam access pointy.

Zaprojektowanie nawet niedużej sieci domowej może być nie lada wyzwaniem. Problem mogą okazać się grube ściany, a także wielkość naszego mieszkania czy domu. Nawet najmocniejszy router może nie być w stanie idealnie pokryć zasięgiem Wi-Fi każdego pomieszczenia, powodując powstawanie martwych punktów. Dodatkowo niewielka liczba portów Ethernet może wymuszać stawanie kolejnych urządzeń w różnych pomieszczeniach.

Obecnie korzystamy z coraz większej liczby sprzętów, które łączą się z Internetem. Nie chodzi tu tylko o laptopa, telefon czy tablet, ale również lodówkę, pralkę czy kamery „patrolujące” okolicę domu. Zapewnienie każdemu z nich dostępu do sieci najczęściej wymaga dobrego zasięgu. Jednak wydawanie worka pieniędzy na kolejne routery mija się z celem. Lepiej skorzystać z tańszego rozwiązania, jakim są access pointy. Aby przybliżyć Wam nieco to zagadnienie, we współpracy z firmą Netgear przygotowaliśmy dla Was poniższy poradnik.

Czym jest access point?

Access point nazywany jest również punktem dostępu. Z urządzeniami tego typu możemy się spotkać w większości hoteli, barów, ośrodków wypoczynkowych, lotnisk czy galerii handlowych. Wygląd access pointu może być różny. Niektóre przypominają routery, choć nimi nie są, inne wyglądają jak puszka lub talerz. Niezależnie od wyglądu jego zadanie jest jedno – umożliwienie użytkownikom dostępu do sieci za pomocą Wi-Fi. Jednak Internet nie bierze się znikąd. Aby access point mógł udostępniać sygnał bezprzewodowy WLAN musi być połączony z siecią LAN za pomocą kabla ethernetowego.

Aby było to możliwe, access point musi być wyposażony w co najmniej dwa interfejsy sieciowe: przewodowy, umożliwiający podłączenie sieci Ethernet oraz interfejs bezprzewodowy, którym udostępnia sygnał dalej. Chociaż w niektórych przypadkach wystarczy sam zasięg Wi-Fi, który zostanie wzmocniony i rozesłany dalej, tak jak robi to model Nighthawk X4S AC2200. W tej sytuacji odpada wiercenie ścian i prowadzenie dodatkowych kabli. Wystarczy samo gniazdko elektryczne.

Wszystkie urządzania, jakie chcemy połączyć z access pointem, muszą być wyposażone w moduł Wi-Fi. Do komunikacji bezprzewodowej urządzeń wykorzystywany jest standard IEEE 802.11. W zależności od maksymalnej prędkości transmisji, każde z urządzeń oznaczone jest dodatkowo literą a/b/g/n/ac. Ważne jest, aby access point był zgodny z jak największą liczbą standardów, co umożliwi dostęp do sieci bezprzewodowej zarówno starszym, jak i nowszym urządzeniom. Najbardziej pożądanym jest obecnie punkt dostępu działający w standardzie 802.11ac jak np. Netgear WAC505, który umożliwia przesyłanie danych z maksymalną prędkością 1 Gb/s. Dodatkową zaletą tego modelu jest pobieranie zasilania bezpośrednio z kabla ethernetowego, dzięki czemu nie musimy ograniczać się do miejsc z gniazdkiem elektrycznym.

Access point jest przedłużeniem istniejącej sieci, więc musi być podłączony do routera. Poradnik na temat wyboru routera dla graczy znajdziecie TUTAJ

Co zyskamy dzięki access pointowi?

Access point może być urządzeniem niezbędnym wszędzie tam gdzie zasięg jest niewystarczający, a nie chcemy rozstawiać kolejnych przełączników sieciowych lub routerów Wi-Fi. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu punktów dostępu możemy pokryć zasięgiem garaż, piwnicę, czy domowy ogród. Oczywiście jest to idealne urządzenie również w przedsiębiorstwach, ułatwiające pokrycie zasięgiem hal, korytarzy czy pomieszczeń biurowych, bez konieczności prowadzenia kilometrów kabli ethernetowych do każdego komputera czy drukarki.

Punkt dostępu daje również o wiele lepsze pokrycie niż standardowy router Wi-Fi, dzięki czemułatwiej jest uniknąć martwych punków w kącie pomieszczenia lub w jednym z pokoi. Urządzenie tego typu będzie również idealne podczas organizacji różnego rodzaju imprez, gdy uczestnicy będą korzystać z telefonów lub komputerów.

Obecnie dostępne konstrukcje mogą być również wyposażone w serwer DHCP, koncentrator sieciowy i router, co zwiększa możliwości konfiguracji sieci. W przypadku modeli z wbudowanym gniazdem USB istnieje możliwość podłączenia drukarki lub dysku zewnętrznego. Dzięki temu wszyscy w sieci mają dostęp do zasobów dysku oraz możliwość drukowania.

Access point to przede wszystkim wygoda. Możemy pozbyć się większości kabli, które nas ograniczają i swobodnie przemieszczać się z laptopem. Obecnie bardzo popularne jest używanie telefonów jako przenośnych punktów dostępowych. Jednak w przypadku gdy chcemy udostępniać połączenie dla kilku urządzeń jednocześnie, akumulator telefonu zostanie szybko rozładowany. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup punktu dostępowego szytego na miarę.

Netgear w swojej ofercie ma wiele urządzeń tego typu, cechujących się różnymi funkcjami oraz ceną. To sprawia, ze możemy znaleźć urządzenie, które idealnie sprosta naszym potrzebom oraz pomoże stworzyć idealną sieć w domu lub firmie.

Rozwiązanie szyte na miarę

Przy wyborze odpowiedniego access pointu w pierwszej kolejności musimy określić nie tylko czego chcemy, ale również co możemy. Nie chodzi tu tylko o ograniczenia budżetowe, ale także możliwości techniczne. Nie w każdym miejscu, w którym chcielibyśmy zainstalować punkt dostępu, będziemy mieli dostęp do gniazdka elektrycznego czy możliwość poprowadzenia kabla ethernetowego. Dlatego aby ułatwić wybór odpowiedniego urządzenia we współpracy z NETGEAR przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji.  Co ważne, producent w swojej ofercie ma również inne urządzenia, które możecie wybrać w zależności od własnych potrzeb.

Gdy brak gniazdka sieciowego

Netgear WAC505 idealnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości poprowadzenia dodatkowego przewodu zasilającego, np. w ogrodzie. Dzięki zasilaniu bezpośrednio z kabla ethernerowego PoE nie musimy męczyć się z przedłużaczami, wystarczy wyprowadzenie na zewnątrz jednego przewodu i możemy cieszyć się zasięgiem sieci w okolicy domu. Ponadto model ten jest zgodny ze standardem 802.11 ac, a dzięki dwóm pasmom cechuje się maksymalną przepustowością do 1,2 Gb/s. Dyskretny wygląd oraz brak wystających anten pozwoli na zainstalowanie go pod zasadzeniem tarasu, z daleka od ciekawskich oczu sąsiadów.

Gdy nie chcemy kabli

W sytuacji, gdy w pomieszczeniu np. na poddaszu, piwnicy czy garażu mamy swobodny dostęp do gniazdek elektrycznych, ale z różnych powodów nie jesteśmy w stanie poprowadzić kabla ethernetowego, idealnym rozwiązaniem będzie Nighthawk X4S AC2200. Jest to pierwszy model, w którym zastosowano opatentowaną technologię FastLane3, wzmacniającą zasięg sieci domowej. To, co odróżnia ten punkt dostępowy od innych, to możliwość ustawienia nazwy sieci oraz hasła identycznego z siecią domową. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze urządzenia mobilne płynnie przełączają się w przypadku wyjścia poza zasięg routera. Przejście z zasięgu jednej sieci do drugiej nie powoduje rozłączenia streamingu video. Według zapewnień producenta technologia FastLane3 zapewnia 100% wzrost wydajności w porównaniu ze zwykłymi wzmacniaczami sygnału.

Ponadto Nighthawk X4S AC2200 wykorzystuje również technologię Nighthawk Mesh. Umożliwia ona maksymalne zwiększenie zasięgu domowej sieci Wi-Fi, dzięki czterem antenom wewnętrznym o dużej przepustowości.

A może potrzebny wspólny dysk lub drukarka?

Jeżeli jednak poza wzmocnieniem sygnału chcielibyśmy również móc podpiąć do sieci dodatkowe urządzenie w postaci drukarki lub dysku przenośnego, idealny może okazać się Nighthawk AC1900 wyposażony w port USB 3.0. Model ten wyposażony jest również w pięć portów gigabitethernet, do których możemy podłączyć konsole lub telewizor. Dodatkowo urządzenie ma wbudowany serwer DLNA umożliwiający odtwarzanie multimediów na konsolach i telewizorach. Dwupasmowe połączenie sieci Wi-Fi pozwala na transfer danych z maksymalną prędkością 1900 Mb/s. Zastosowany procesor o taktowaniu 800 MHz pozwala jeszcze lepiej wykorzystać sieć Wi-Fi, a trzy anteny zewnętrzne zapewniają maksymalny zasięg.

Oczywiście są to jedynie trzy przykładowe urządzenia z całej gamy rozwiązań sieciowych produkowanych przez Netgear.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię