Strona głównaPoradnikiHardwarePoradnik: Jak wybrać router do gier

Poradnik: Jak wybrać router do gier

Chyba nikt, kto gra w gry sieciowe, nie lubi, gdy nagle zaczyna rwać połączenie z serwerem albo gra dostaje czkawki z powodu lagów. Mnie tego typu sytuacje wyprowadzają wręcz z równowagi, zwłaszcza podczas rozgrywek rankingowych. Można to rozumieć, gdy mamy łącze internetowe o kiepskiej jakości oraz niskiej przepustowości. Co jednak zrobić, gry wina nie leży po stronie naszego dostawcy Internetu, a tkwi gdzieś indziej?

Gdzie mogą kryć się przyczyny takich problemów i jak im przeciwdziałać? Jedną z nich może być źle dobrany router, który nie potrafi w sposób dynamiczny zarządzać ruchem w preferowany przez nas sposób. Właśnie dlatego powstał ten poradnik, przygotowany we współpracy z firmą Netgear, producentem routerów i urządzeń sieciowych. Omówimy w nim funkcje oraz parametry, jakie powinien mieć prawdziwy router gamingowy oraz co odróżnia go od innych routerów, które gamingowe są tylko z nazwy. Wykorzystanie w domowej sieci dobrej jakości sprzętu pozwoli na idealne skonfigurowanie połączeń i zapanowanie nad ruchem sieciowym także tym związanym z grami.

Czym jest i jak dział router?

Router jest aktywnym urządzeniem sieciowym mogącym połączyć komputery z różnych sieci. Stanowi on swego rodzaju punkt styku, który możemy porównać do sortowni paczek pocztowych. To właśnie tu trafiają paczki danych ze wszystkich komputerów i urządzeń w sieci. Każda z takich paczek jest zaadresowana i przekierowywana przez router do właściwego sprzętu końcowego, przechodząc również przez inne routery. Zupełnie tak, jak ma to miejsce z listami na poczcie. Proces kierowania ruchem nazywany jest trasowaniem lub routingiem.

Kierowanie pakietów danych w routerze zachodzi pomiędzy co najmniej dwiema podsieciami, które możemy traktować również jako naszą sieć domową oraz sieć zewnętrzną, czyli Internet. Sieć Internetowa składa się z wielu różnych routerów oraz innych urządzeń z nimi połączonych. Uproszczając, jeżeli chcemy, aby nasz komputer połączył się z jakimś serwerem to nasze połączenie będzie przechodziło przez kilka, a nawet kilkanaście różnych routerów zanim trafi do celu.

A skąd router wie gdzie ma się połączyć? W każdym z nich tworzona jest tzw. tablica routingu, która przechowuje informacje na temat konkretnych sieci oraz metryki z nimi związanych. Metryką może być liczba routerów, jaka znajduje się pomiędzy naszym komputerem a serwerem, z którym chcemy się połączyć. To także w tablicy routingu znajdują się informacje na temat sąsiadujących urządzeń. Co ważne, możemy je wprowadzać samodzielnie lub router „zapyta” inne routery i zanotuje to w swojej pamięci. Na podstawie takich zapytań każdy router powinien być w stanie wybrać najlepszą trasę takiego połączenia.

No właśnie powinien, ale nie zawsze się to udaje, przez co nasze paczki gubią się gdzieś po drodze. Trafiają nie tam gdzie powinny lub nie przychodzą do nas najbardziej optymalną drogą. Może się zdarzyć również, że z powodu dużego wykorzystania łącza nasze dane muszą czekać w kolejce, co my odczuwamy jako lagi w grze. Sytuacje tego typu występują również w sieciach domowych – zwłaszcza, gdy mamy rodzeństwo i kilka osób jednocześnie korzysta z Internetu. Aby uniknąć tego typu sytuacji Netgear przygotował specjalną serię routerów przeznaczonych dla graczy, które uwzględniają w swoim działaniu to, co dla nas najważniejsze, czyli bezproblemowe granie.

Funkcje routerów przydatne graczom

Wśród gamingowych funkcji, które pozwolą nam zapanować nad działaniem sieci możemy wymienić ABB, czyli Anti-buffer bloat. Pozwala ona na nadawanie ruchowi sieciowemu (związanego z grami) największego możliwego priorytetu. Dzięki temu paczki z danymi zawsze przesyłane są w pierwszej kolejności, niezależnie od tego czy w danym momencie reszta użytkowników ściąga filmy, czy w inny sposób obciąża nasze domowe łącze.

Z kolei Funkcja Advanced Quality of Service, jest dopełnieniem ABB. To właśnie AQoS pozwala szybko rozpoznać i nadać priorytet dla ruchu z gier, nawet w sytuacjach pełnego obciążenia sieci domowej… Ponadto w gamingowych routerach Netgear takich jak XR700 i XR500 mamy możliwość samodzielnego ustawienia priorytetu urządzeniom w sieci. Dotyczy to zarówno grania, jak i oglądania filmów czy ściągania danych z Internetu. Teraz to my mamy kontrolę nad tym, co dzieje się w sieci domowej i przestaje obowiązywać zasada, kto pierwszy ten lepszy, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych domowych routerów.

Gdy nasze pakiety danych wyjdą do Internetu jesteśmy „skazani” na inne routery, które mogą działać niestabilnie i błędnie przekierowywać nasz ruch dalej. Wtedy z pomocą przychodzi Geofiltr. Narzędzie to mierzy odległości pomiędzy naszym komputerem i serwerami gry, dobierając najbardziej optymalną drogę połączenia, a także najbliższy serwer w naszym regionie. Eliminujemy w ten sposób ryzyko, że nasz komputer będzie łączył się z serwerem, który jest tysiące kilometrów od nas. W zamian połączymy się z najbliższym serwerem, co również wpływa na zmniejszenie opóźnień.

Kontrola jest najwyższą formą zaufania, w związku z czym Netgear wyposażył swoje routery w odpowiednie narzędzia, pozwalające w prosty sposób monitorować, co dzieje się w naszej sieci domowej i kto… oszukuje, twierdząc, że nic teraz nie ściąga ani nie ogląda. Jedno spojrzenie i już wiemy, że ktoś ogląda Netflixa lub gra w farmę na Facebooku. Kilka chwil i odpowiednie ustawienie priorytetów w sieci pozwala przywrócić odpowiedni ping.

Zobacz: Netgear WiFi Orbi AC3000 – bezkompromisowy Internet dla wymagających

Żeby jednak móc zapanować nad tym wszystkim potrzebujemy jeszcze odpowiedniego panelu, który w łatwy i przejrzysty sposób dostarczy nam niezbędnych informacji na temat ruchu sieciowego i pozwoli na zmianę ustawień. Panel administracyjny standardowego domowego routera może wydawać się nieprzejrzysty i problematyczny w obsłudze. W takich urządzeniach zwykle nie ma mowy o analizie jakichkolwiek danych na temat połączenia z Internetem oraz ruchu w naszej sieci domowej.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w routerach wyposażonych w system DumaOS, który charakteryzuje się łatwym w obsłudze oraz bardzo czytelnym interfejsem. A dodatkowym atutem jest możliwość pełnego dopasowania jego wyglądu do naszych potrzeb. DumaOS to także wysoki poziom bezpieczeństwa oraz ochrony naszej prywatności. I nic dziwnego, został on stworzony przez specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa i administracji sieciami.

Poza obsługą wyżej wymienionych funkcji jak AQoS, ABB, czy możliwością tworzenia analiz w czasie rzeczywistym system DumaOS pozwala również zarządzać połączeniami realizowanymi przez VPN, co w jeszcze większym stopniu poprawia nasze bezpieczeństwo oraz anonimowość w sieci.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając gamingowy router powinniśmy bardzo dużo uwagi przyłożyć do sposobów komunikacji urządzenia z komputerami w sieci domowej.  Czasami układ pomieszczeń w naszym domu lub mieszkaniu nie pozwala na prowadzenie kabli ethernetowych. Z pomocą przyjdzie nam wtedy WiFi. Standardowe routery wyposażone są w pojedynczą antenę, która przesyła sygnał o słabej mocy, a ten zaś może być zagłuszany przez sieci sąsiadów lub inne urządzenia elektryczne. Warto w tej sytuacji wybierać urządzenia wyposażone w więcej wydajnych anten, które zwiększą zasięg oraz przyspieszą połączenie. Im więcej standardów będzie wspierał nasz router, tym lepiej. Miłym dodatkiem jest również WiFi 60 GHz w standardzie 802.11 ad, który jest obecnie najszybszą – choć jeszcze nie tak popularną – dostępną technologią WiFi. Maksymalny transfer, jaki możemy uzyskać w standardzie ac to 4 600 Mbps. Oczywiście, aby poprawnie obsłużyć również nieco starsze urządzenia, router musi wspierać również standardy 802.11 a/b/g/n/ac.

W sytuacji gdyby łączność bezprzewodowa nie wystarczała, ważne żeby router był wyposażony w co najmniej cztery porty Ethernet, które zapewnią nam stabilne i szybkie połączenie przewodowe. Jest to także idealne wyjście dla użytkowników chcących prowadzić domowe rozgrywki sieciowe lub organizujące towarzyskie LAN party czy gamingowe turnieje.

Sieci domowe to także dzielenie się plikami – na przykład przechowywanie wspólnych zdjęć czy muzyki na dysku sieciowym, do którego ma dostęp każdy z domowników. Co więcej, nowoczesne routery, takie jak Netgear Nighthawk Pro Gaming XR500 oraz XR700, wyposażone są w porty USB 3.0, do których łatwo także podpiąć urządzenia pamięci masowej (wykorzystywane jako domowe magazyny danych). Możemy zatem zapomnieć o kupowaniu drogich serwerów NAS –  Wystarczy pojemny dysk zewnętrzny i problem z głowy!

Zobacz: Zapnijcie pasy – Netgear wypuszcza ‘ferrari wśród routerów’

Dobry router gamingowy powinien być wyposażony również w wydajny wielordzeniowy procesor. W końcu musi on w locie wykonać wszystkie operacje związane z analizą ruchu i kierowaniem pakietów we właściwe miejsce. Gamingowe routery Netger XR500 oraz 700 zostały wyposażone w odpowiednio 2- i 4-rdzeniowy procesor o taktowaniu 1,7 GHz. To daje obu urządzeniom moc obsługi gamingowej sieci.

Podsumowując, wybierając urządzenie spełniające wyżej wymienione kryteria oraz wspierające omawiane funkcje możemy wejść na zupełnie nowy poziom czerpania przyjemności z grania. Możliwość uzyskania pełnej kontroli oraz wiedzy o ruchu w sieci domowej pozwoli na idealną konfigurację routera. A to wszystko sprowadza się do uzyskania harmonii i spokoju na niespotykanym dotąd poziomie, co warte jest każdych pieniędzy.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Netgear

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię