Strona głównaRecenzjeHardwareDDR4 kontra DDR5 porównujemy wydajność w grach z użyciem Intel Core i5-12600K

DDR4 kontra DDR5 porównujemy wydajność w grach z użyciem Intel Core i5-12600K

Nowe procesory Intela są na rynku od ponad 9 miesięcy, a liczba ich użytkowników cały czas się zwiększa. Przed zakupem nowego procesora trzeba tylko zadać sobie jedno pytanie. Czy wybieramy płytę główną z DDR4 czy DDR5 i jaki to będzie miało wpływ na wydajność w grach.

Ten tekst powstał właśnie po to, żeby odpowiedzieć na to pytanie. Do testów wydajności wykorzystałem dwie bliźniaczopodobne płyty główne od AORUS, obydwie płyty główne są wyposażone w ten sam chipset Z690, w identyczne sekcje zasilające i na pierwszy rzut oka można je między sobą pomylić. Dopiero po bardzo bliskim przyjrzeniu się zauważymy, że do czynienia mamy z dwiema różnymi płytami głównymi.

DDR4 vs DDR5

Płyta główna Gigabyte Z690 AORUS Elite DDR4 posłużyła mi jako bazowa platforma testowa do testów z modułami DDR4, obsługiwała ona wszystkie moduły RAM zaczynając od modułu pracującego z częstotliwością 3600 MHz, a kończąc na wyczynowej pamięci XPG, która pracowała z częstotliwością 4800 MHz

Do testów modułów DDR5 wykorzystałem płytę główną Gigabyte Z690 AORUS Elite AX, która od poprzedniej płyty głównej różni się tym, że ma zintegrowaną bezprzewodową kartę sieciową. Do testów wykorzystałem moduły DDR5 Kingston FURY 6000 MHz.

DDR4 vs DDR5 i procesor Intel Core i5-12600K

Aktualnie najpopularniejszym procesorem Intela z rodziny Alder Lake jest Core i5-12600K, tak sugeruje Steam Survey, dlatego zdecydowałem się na jego wybór do tego porównania. Co więcej, wszystkie testy zostały uruchomione w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli, by różnice w wydajności pomiędzy różnymi pamięciami i ich taktowaniami były, jak najlepiej zauważalne. Wraz ze wzrostem wydajności wyniki wypłaszczają się, ponieważ wtedy wąskim gardłem staje się karta graficzna.

DDR4 vs DDR5 — platforma testowa

  • Płyta główna: Gigabyte Z690 AORUS Elite AX, Gigabyte Z690 AORUS Elite DDR4
  • Pamięć RAM: 2 × 16 GB Kingston FURY DDR5 6000 MHz CL40
  • Karta graficzna: Gainward GeForce RTX 3080 Phoenix GS
  • Chłodzenie CPU: beQuiet Pure Loop 360
  • Nośnik SSD: XPG Gammix S50 Lite 2 TB
  • Zasilacz: beQuiet Dark Power Pro 12 1200 W
  • Monitor: ROG Strix XG438

DDR4 vs DDR5 — wydajność w grach

Shadow of the Tomb Raider

Cyberpunk 2077

Forza Horizon 5

Death Stranding

Microsoft Flight Simulator

DDR4 vs DDR5 — wydajność

Na pierwszy ogień poszedł Tomb Raider, jest to tytuł, który zawsze był wrażliwy na szybkość modułów RAM i w ramach testów zostało to potwierdzone, średnia liczba klatek na sekundę wraz ze wzrostem ich taktowania rośnie i faktycznie najszybsze testowane moduły DDR5 6000 MHz okazały się najszybsze, osiągając średni wynik o 13 kl./s więcej od podstawowych i najpopularniejszych modułów DDR4 3600 MHz. Rozczarowaniem za to okazały się dużo większe spadki animacji w przypadku DDR5 niż z użyciem DDR4.

Kolejnym tytułem, który został poddany testom był Ceberpunk 2077 i sytuacja się powtórzyła, średnia liczba klatek na sekundę była wyższa wraz ze wzrostem częstotliwości pamięci, ale ponownie DDR4 miały mniejsze spadki wydajności, generując ogólnie większą liczbę klatek na sekundę w najgorszych momentach.

Kolejne dwa tytuły Forza Horizon 5 i Death Stranding ukazały za to odwrotną sytuację. Moduły DDR5 okazywały się wydajniejsze od modułów DDR4 i to w każdym przypadku. Więc możemy łatwo zauważyć, że wraz ze wzrostem taktowań, rośnie wydajność.

Na koniec zostawiłem sobie przypadek Microsoft Flight Simulator, co do którego na początku byłem pewien, że skorzysta z szybszym modułów RAM, a okazało się, że tytuł postanowił zadrwić sobie ze mnie i okazało się, że wraz z szybszymi modułami wydajność praktycznie nie wzrastała, różnica pomiędzy najszybszą a najwolniejszą pamięcią wynosiła zaledwie 3 klatki na sekundę.

DDR4 vs DDR5 — podsumowanie

Po przeprowadzonych testach wyniki, jakie uzyskałem podpowiadają, że w dwóch przypadkach na pięć wydajność będzie wyższa, a w pozostałych trzech różnica pomiędzy modułami DDR4, a DDR5 będzie niewielka, ale możemy napotkać na większe spadki płynności animacji, jeśli zastosujemy moduły DDR5. Przy czym musimy zdawać sobie sprawę, że będą to niewielkie różnice, praktycznie niezauważalne.

Skoro więc wydajność jest na zbliżonym poziomie, to co jest pomiędzy nimi największą różnicą? Niestety aspekt finansowy. Moduły DDR4 są znacząco tańsze, popularne modele 2x 8GB 3600 MHz kosztują około 370 złotych, za parę. W przypadku modułów DDR5 musimy liczyć się z tym, że pojedynczy moduł 16 GB to koszt około 600 złotych.

Więc biorąc pod uwagę aspekt finansowy, to moduły DDR4 są bezkonkurencyjne. Czy w takim razie droższe pamięci DDR5 skazane są na porażkę? Niekoniecznie, ponieważ z każdym kolejnym miesiącem będą tanieć i może się okazać, że za parę miesięcy ich cena będzie zbliżona do tej, w jakiej teraz kupujemy pamięci DDR4.

 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię