Strona głównaPoradnikiGryDiablo 4 – wszystko co, wiemy na temat gry

Diablo 4 – wszystko co, wiemy na temat gry

Fani serii Diablo z utęsknieniem czekają na kolejną odsłonę gry. Diablo 4 jest obecnie w fazie produkcji, ale wiemy już sporo na jego temat. Dlatego zebraliśmy wszystkie informacje w jedno miejsce, żebyście nie musieli szukać.

Diablo 4 wciąż jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju i wydaje się, że na finalną wersję gry przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka lat. Na szczęście Blizzard systematycznie dzieli się informacjami na temat produkcji. Dzięki temu wiemy, że dostaniemy grę, która będzie niejako powrotem do korzeni. Gracze skarżyli się, że trójka była zbyt cukierkowa i przesłodzona. Dlatego kolejna odsłona ma być tą najmroczniejszą i najbardziej brutalną. Co więcej, Blizzard dąży do tego, żeby nowa gra była jak najbardziej przystępna dla nowych graczy.

Może być to trudne do zrobienia, jednak deweloper stara się zachować balans i pokazuje, że tym razem słucha fanów. Przekazując kolejne informacje na temat produkcji, przedstawia rozwiązania i mechaniki, które powstały w oparciu o głosy fanów. Dzięki temu wiemy już, jak wygląda Diablo, jak wygląda rozgrywka, znamy niektóre klasy postaci, drzewka rozwoju, oraz demony, jakie przyjdzie nam spotkać po drodze. O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Diablo 4 oficjalny zwiastun

Diablo 4 zwiastun rozgrywki

Klasy postaci

Blizzard ujawnił trzy klasy postaci podczas BlizzCon. Do wyboru będziemy mieć Barbarzyńcę, Czarodziejkę oraz Druida.

Diablo 4 Barbarzyńca podobnie jak w poprzednich odsłonach będzie wymachiwał zarówno bronią obuchową, jak i sieczną. Dodatkowo będzie mógł m.in. wzmacniać swoje ataki, osłaniać się płonącymi runami oraz atakować przeciwników falami energii.

Diablo 4

Czarodziejka z kolei będzie wymagała bardziej taktycznego podejścia do walki. Będzie atakowała z dystansu  za pomocą ognistych kul, lodowych strzał czy błyskawic. Co więcej, postać będzie miała unikalny system zaklinania, który będzie zmieniał zaklęcia na wywoływane pasywnie. Przykładowo Meteor będzie mógł zostać użyty jako pocisk spadający z nieba w wybranego wroga, albo pasywnie jako spadający okresowo deszcz meteorytów.

Diablo 4

Trzecią ujawnioną klasą jest Druid. Jego zestaw umiejętności będzie różnił się od tego, jakim dysponowaliśmy w dwójce. Zamiast zaklęć wykorzystujących żywioł ognia będziemy korzystać z mocy elektryczności oraz ziemi. To, co pozostanie niezmienne to możliwość zmiany kształtu i przemiana w wilkołaka lub niedźwiedzia.

Lilith powraca

Jeden z przecieków ujawnił, że do gry powróci Lilith i prawdopodobnie to ona będzie jednym z najważniejszym i najtrudniejszych bossów w grze, co zresztą zasugerował późniejszy zwiastun. Wygląda na to, że Lilith awansowała z roli uber bossa w Diablo 2 na pozycję jednego z głównych antagonistów. Przynajmniej to można wywnioskować po ujawnionym zwiastunie.

Nowy model postaci zdecydowanie różni się od tego z drugiej części. Lilith została pozbawiona nadprogramowych kończyn, przynajmniej na pierwszy rzut oka.

Diablo 4 będzie wymagał stałego połączenia z Internetem

Gra może mieć wiele wspólnego z gatunkiem MMO i wymagać stałego połączenia z Internetem, aby gracze mogli grać we wspólnym świecie. Lochy z kolei mają być instancjami, co oznacza, że inni gracze nie będą mogli przerywać kluczowych momentów fabularnych. Jednak spotkamy ich zarówno w miastach, jak i podczas światowych wydarzeń.

Szczegóły na razie są niejasne, jednak Blizzard twierdzi, że pracuje nad sposobem stworzenia wspólnego świata gry z przypadkowymi spotkaniami innych graczy. Ma to jednak odbywać się bez uszczerbku dla klimatu gry i prowadzona przez gracza rozgrywkę.

Diablo 4 nie będzie jednak pełnoprawną grą MMO

Diablo 4

Według informacji przekazanych przez Luisa Barriga Diablo 4 nie będzie grą MMORPG, pomimo pewnych podobnych funkcji.

Naszym celem zawsze było wyłączenie elementów z gier współdzielonego świata bez poczucia, że gra wkracza na terytorium masowej rozgrywki wieloosobowej.

Żeby było jasne, to jest raczej filozofia niż ograniczenie techniczne. Uważamy, że gra ma przypominać Diablo, a świat wydaje się bardziej niebezpieczny, gdy nie spotykasz zbyt często innych graczy.

Pomimo tego, że wszyscy gracze technicznie będą grać w jednym świecie, to wszystkie lochy oraz kluczowe elementy rozgrywane samodzielnie lub wraz z drużyną, będą stanowiły prywatne elementy. Trafimy na innych graczy w miastach, ale nie w miejscach, gdzie dzieje się coś związanego z fabułą.

Diablo 4 z trybem PvP

To, co powinno ucieszyć graczy to powrót trybu PvP. Tryb był dostępny w pierwszej i drugiej odsłonie gry. W Diablo 3 pomimo nawet wiele lat po premierze nie został on prawidłowo zaimplementowany. Blizzard powiedział, że podobnie jak w większości gier RPG także w Diablo 4 tryb PVP będzie działał w określonych strefach do tego przeznaczonych.

Na razie nie wiadomo, ile będzie takich stref i jak duże one będą. Zagadką pozostaje również sposób, w jaki zostaną zbalansowane postacie. Na temat PvP dla GameSpot wypowiedział się David Kim:

Obecnie planujemy mieć określone obszary świata, w których będziecie mogli wybrać PvP, jeśli chcecie. Badamy również kilka trybów PvP, które sprawdziłby się naprawdę dobrze w Diablo. Celem jest więc wprowadzenie mieszanego doświadczenia typu PvE i PvP, ponieważ wszyscy znają PvE.

Diablo 4 i mikrotransakcje

Główny projektant Joe Shely potwierdził, że w grze będą mikropłatności.

Diablo 4 będzie dostępne jako gra podstawowa i będziemy mieć rozszerzenia. Będziecie mogli również zdobyć przedmioty kosmetyczne w grze.

Miejmy nadzieję, że Blizzard poprzestanie na sprzedaży elementów kosmetycznych i do gry nie trafią elementy ułatwiające rozgrywkę za pieniądze.

Diablo 4 z trybem Elective Mode

Podobnie jak Diablo 3 także i Diablo 4 nie będzie blokował przycisków ani klawiszy. Oznacza to, że będziemy mogli przypisywać umiejętności do klawiszy w dowolny sposób.

Diablo 4

Podobnie jak wiele innych rzeczy w wersji demonstracyjnej interfejs użytkownika nie jest wersją ostateczną. Będziemy wspierać możliwość wyboru umiejętności w trybie elektywnym. Gracz będzie mógł wybierać dowolne umiejętności i przypisywać je do wybranych klawiszy.

Diablo 4 bez przedmiotów starożytnych

Blizzard potwierdził, w jednej z aktualizacji deweloperskich, że w grze nie będzie starożytnych przedmiotów, bo tak chcieli gracze. W to miejsce gracze będą mogli zdobyć na późnych etapach gry jednorazowy przedmiot nadający jeden losowy legendarny affiks, który będzie można przypisać do wybranego nielegendarnego przedmiotu.

Drzewko umiejętności w Diablo 4 będzie podzielone na aktywne i pasywne

Drzewko umiejętności w diablo 4 będzie zawierało umiejętności aktywne, które znajdziemy w gałęziach drzewa. Z kolei umiejętności pasywne będą w korzeniach drzewa. Istnieje również cały system węzłów ulepszeń umieszczonych wzdłuż drzewka umiejętności. Odblokowują one nowe funkcje umiejętności aktywnych. Węzły kwadratowe odblokowują nowe umiejętności, z kolei okrągłe będą ulepszały te już odblokowane.

Diablo 4

Blizzard twierdzi, że liczba możliwych do odblokowania węzłów będzie ograniczona. Chodzi o to, żeby gracze pod koniec gry mieli odblokowanych 30-40% umiejętności a tym samym budowali postacie na różne sposoby.

Diablo 4 ze wsparciem dla crossplay?

Allen Adham, producent wykonawczy ma nadzieję, że gra międzyplatformowa będzie możliwa. Obecnie istnieją techniczne przeszkody, które deweloperzy muszą pokonać. Jednak crossplay jest celem, który chcą osiągnąć.

Diablo 4

Diablo 4 z kanapową kooperacją

Blizzard słucha graczy i chce poprawić wrażenia z gry. W tym celu ma zostać poprawiony tryb kooperacji kanapowej.

W przypadku Diablo 4 zdecydowaliśmy się skupić na ulepszeniu trybu kooperacji dla 2 graczy i skonfigurować podstawowe ekrany tak, aby można je otwierać niezależnie lub w tym samym czasie.

Diablo 4 ze wsparciem kontrolerów na PC

Chociaż Diablo 3 można obsługiwać przy pomocy kontrolera, to nie jest to funkcja oficjalnie wspierana. Inaczej ma być w przypadku czwórki. Według informacji przekazanych w lutym tego roku przez Blizzard decyzja o dodaniu obsługi kontrolera na PC była impulsem.

Chcieliśmy dać graczom możliwość swobodnego przełączania się pomiędzy dwiema opcjami, więc nasz interfejs musiał być na tyle jednolity, żeby zmiana kontrolera nie powodowała zamieszania. Oznacza to, że układ menu jest rozpisany na siatce, co ułatwia nawigację, ale niekoniecznie oznacza jednakowy sposób interakcji.

Diablo 4 umożliwi przypisanie lewego przycisku myszy

Blizzard twierdzi, że gracze często proszą o możliwość przypisania podstawowej umiejętności do innego przycisku niż LMB. W Diablo 4 będzie to możliwe. Powinno to zadowolić graczy, którzy wolą nie używać tego samego przycisku do poruszania postacią i używania podstawowej wersji ataku.

Diablo 4

W Diablo 4 spotkamy starych znajomych

Według jeden ze stron artbooka The Art of Diablo do gry powróci wiele postaci z poprzednich odsłon serii. Same postacie będą jednak wyglądać inaczej. Jak twierdzi John Mueller:

Zawsze bardzo podobało mi się to w każdym rodzaju własności intelektualnej, że pozwalamy utalentowanym artystom robić swoją wersję. Robimy to z wieloma postaciami w nowej grze.

Diablo 4 data premiery

Blizzard nie zdradził harmonogramu prac nad Diablo 4. Nie mamy zatem żadnych wskazówek, kiedy gra ostatecznie trafi na półki sklepowe. Premiery zdecydowanie nie powinniśmy spodziewać się w tym roku, w kolejnym zresztą też nie. Dla porównania Blizzard ogłosił Diablo 3 w 2008 roku, a jego premiera odbyła się w maju 2012. Oczywiście nie oznacza to, że Diablo 4 pojawi się w 2023.

Gdy dowiemy się czegoś nowego na temat produkcji damy Wam znać.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię