Advertisement
Strona głównaWiadomościRozrywkaDisney walczy z GIF-ami z "Małym Yodą" z The Mandalorian

Disney walczy z GIF-ami z „Małym Yodą” z The Mandalorian

W mijającym miesiącu swoją premierę miał serial Star Wars: The Mandalorian. Wywołał mnóstwo pozytywnych reakcji, jednak nie wszystkie wyrazy zachwytu spodobały się Disneyowi.

Ciężko znaleźć w internecie kogoś, kto nie zauroczył się jednym z bohaterów serialu, który został przez fanów ochrzczony mianem Małego Yody (chociaż ta postać ma de facto około 50 lat). W sieci zaczęło się pojawiać mnóstwo zawartości związanej z nim – wśród niej tak popularne w komunikacji w serwisach społecznościowych GIF-y. Jednym z ich twórców był internauta o pseudonimie Vulture, który swoje dzieła wrzucał na Giphy. 

Zobacz: The Mandalorian: na planie wykorzystano prawdziwy joystick Thrustmastera

Szybko okazało się jednak, że GIF-y z Małym Yodą zaczęły znikać, usuwane z serwisu w odpowiedzi na zgłoszenie od Disneya. Wytłumaczenie jest dość absurdalne – GIFy miały rzekomo łamać prawa autorskie i działać na niekorzyść serialu. 

Sprawą zajął się nawet Forbes, pisząc:

“GIF-y powinny być traktowane jako przekształcenie istniejącego dzieła, ale nie działają na jego szkodę. Nikt przecież nie obejrzy GIF-a ze Star Wars ZAMIAST zobaczyć oryginalny serial czy film.”

Jakie jest Wasze zdanie na temat reakcji Disneya? Tworzenie GIF-ów to faktycznie łamanie praw autorskich? Czy wręcz przeciwnie, pomoc w promocji serialu?

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

2 KOMENTARZE

  1. Trochę strzał w stopę, bo ja serial zacząłem oglądać tylko wyłącznie ze względu na te memy i myślę, że Amerykanie, którzy płacą za Disney+, również tak zrobili 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię