Strona głównaPoradnikiHardwareDrukarka 3D w domu - dla kogo jest druk 3D

Drukarka 3D w domu – dla kogo jest druk 3D

Druk 3D przechodzi teraz przez eksplozję popularności. Wiele portali life stylowych, jak i specjalistycznych pisze dużo entuzjastycznych artykułów o druku 3D, jednak w większości przypadków są to opisy technologii lub futurystyczne wizje świata, w których tworzymy nawet najbardziej skomplikowane przedmioty w zaciszu domowym.

Ta futurystyczna wizja w naszym odczuciu nadal pozostaje tylko marzeniem, do którego producenci drukarek 3D, będą dążyć. Czy w takim razie drukarka 3D znajduje zastosowanie w życiu przysłowiowego Kowalskiego?

Okazuje się, że jest tam dla niej miejsce, tylko nie możemy zakładać, że drukarka 3D rozwiąże wszystkie bolączki, życia codziennego. A co jeśli jesteśmy graczem, entuzjastą. Wtedy przed nami otwiera się świat pełen bardzo ciekawych możliwości. Możecie zadać pytanie, dlaczego przez zwykłym Kowalskim, się nie otwiera, a przed entuzjastą — tak.

Odpowiedź na to pytanie z jednej strony jest prosta, ponieważ entuzjasta, zamierza korzystać z takiej drukarki i czerpać radość z każdego wydrukowanego obiektu. A wydrukować można prawie dowolny przedmiot, łącznie z elementami ruchomymi np. możemy wydrukować łożysko kulkowe, które jest zamkniętą całością, kulki poruszają się w swoich prowadnicach, a całość jest nierozbieralna. To tylko jeden przykład wyjątkowych możliwości drukarki 3D.

Będąc graczem, entuzjastą elektronicznej rozgrywki drukarkę 3D możemy wykorzystać do druku spersonalizowanych elementów naszego stanowiska gracza. Poczynając od wydrukowania naszego pseudonimu, a kończąc na druku elementów do naszego komputera np. w obudowie mamy miejsce tylko na wentylatory o średnicy 120 mm, a chcemy zainstalować takie średnicy 140 mm. Posiadając drukarkę 3D, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wydrukować odpowiednie adaptery.

Dochodzimy w tym momencie do bardzo ważnego aspektu w użytkowaniu drukarki 3D. Dzięki niej możemy nauczyć się wielu bardzo przydatnych w życiu umiejętności, może nawet dzięki posiadaniu takiej drukarki w przyszłości znajdziemy pracę.

Jak pisaliśmy wcześniej, na drukarce 3D możemy wydrukować prawie wszystko, jest tylko jeden haczyk, żeby coś wydrukować, musimy zdobyć model danego obiektu wykonany w trójwymiarze. Sposoby na pozyskanie takiego modelu są dwa. Jeden bardzo prosty i niewymagający od nas dużej wiedzy i drugi, bardziej skomplikowany, ale dający większe możliwości.

Pierwszy sposób to pobranie z Internetu gotowego modelu, w sieci jest kilka stron, które oferują gotowe modele za darmo, jak i odpłatnie. Najpopularniejsza z nich do Thingiverse.com, która codziennie jest aktualizowana o nowe modele, którymi dzielą się użytkownicy z innymi użytkownikami. Modele pozyskane w ten sposób, z reguły są dobrej jakości i nie wymagają od nas dodatkowych czynności modelarskich, mają tylko jedną wadę, nie są unikatowe.

Drugi sposób polega na stworzeniu takiego modelu własnoręcznie. Jest to dużo trudniejsze zadanie, ale dzięki temu będziemy rozwijać swoje umiejętności w modelowaniu 3D. Co w przyszłości może się przełożyć na zdobycie fajnej pracy przy tworzeniu grafiki 3D w fajnym studio deweloperskim. Dla przykładu wielokrotnie widzieliśmy figurkę z edycji kolekcjonerskiej i może była ona dla nas w tym czasie za droga albo wyjątkowo nie podobała nam się poza bohatera. To posiadając drukarkę 3D możemy rozwiązać obydwa te problemy. Po pierwsze jak nauczymy się modelować w 3D, to sami będziemy mogli zaprojektować sobie unikatową figurkę bohatera w pozie, jaka nam odpowiada, a dodatkowo przez to, że druk 3D aktualnie jest stosunkowo tani, to koszt wydrukowania takiego bohatera też będzie niski.

Osobiście jestem wielkim fanem gier komputerowych, jak i planszowych, co gorsze (dla mojego portfela) gram w Warhammera 40k i bardzo często, jako gracz staję przed ścianą, że jeżdżąc na turnieje, prawie zawsze trafiamy do miejsc, gdzie stoły do grania wyglądają fantastycznie, są zastawione świetnymi makietami, aż chce się grać. Oczywiście ktoś mógłby zapytać co w takim razie stoi na przeszkodzie, żeby samemu wykonać takie tereny. Odpowiedź jest jedna, najczęściej jest to brak odpowiednich umiejętności, ponieważ wykonanie samemu gotyckich ruin wcale nie jest takie proste, a znając się na modelowaniu 3D, można wyrzeźbić sobie gotyckie ruiny, jakie się nam zamarzą i zmieszczą na płycie drukarki

Właśnie przygotowuje model skał w 3D do wydruku.

Do redakcji otrzymaliśmy nową drukarkę 3D Polskiej Firmy Omni3D model OmniSTART jest ona przeznaczona dla początkujących entuzjastów. Przez kilka kolejnych tygodni, będziemy ją testować następnie podzielimy się z wami naszymi spostrzeżeniami, z użytkowania tej drukarki. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, drukarka drukuje w rozdzielczości nawet 0,1 mm. Poniżej prezentujemy wydrukowany na drukarce Omni3DSTART emblemat przedwiecznego do gry Arkham Asylum. Spodziewajcie się, że w kolejnych tekstach zobaczycie więcej wydruków w naszym wykonaniu. A w ostatnim tekście odnośnie do druku 3D podzielę się z naszymi użytkownikami stworzonymi przeze mnie gotowymi plikami z utworzonymi przez mnie modelami 3D.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię