Strona głównaWiadomościHardwareDuże problemy z dostępnością pamięci DDR5

Duże problemy z dostępnością pamięci DDR5

Przerwanie łańcuchów dostaw zbiera swoje żniwa. Do coraz trudniej dostępnych komponentów dołączają pamięci DDR5. Ich ceny mogą poszybować ostro w górę.

Pamięci DDR5 to kolejne komponenty, których zaczyna brakować. Jest to dość problematyczne, zwłaszcza dla użytkowników korzystających z platformy Intel Alder Lake. Wielu posiadaczy nowych płyt głównych nie jest w stanie dokupić do nich pamięci.

Jeszcze zanim nowe układy Intela weszły do sprzedaży producenci zapowiadali możliwość nawet 60% podwyżki cen w porównaniu do kości DDR4. Jednak słaba dostępność pamięci sprawiła, że ceny poszybowały znacznie powyżej zapowiadanych 60%.

Zobacz: Splinter Cell Chaos Theory – za darmo

Za wszystko ma odpowiadać mała ilość dostępnych układów PMIC, odpowiedzialnych za zarządzenie zasilaniem. Co ciekawe, koszt produkcji pamięci DDR5 jest dziesięciokrotnie większy niż pamięci DDR4. Jest to związane z przeniesieniem zarządzania zasilaniem z płyty głównej na samą pamięć. Do tego wymagany jest chip, który nadzoruje pobieranie energii wprost z zasilacza.

I wygląda na to, że w najbliższym czasie niewiele się zmieni w tym temacie, a może być jeszcze gorzej. Realizacja zamówień na chipy wynosi 35 tygodni. To oznacza, że ceny samych modułów DDR5 również szybko nie spadną. Dla osób, które kupiły nowe płyty główne jedynym ratunkiem może być zakup kości DDR4, bo takie również są wspierane przez płyty z nowych LGA.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Sourcewcctech
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię