Strona głównaPoradnikiHardwareDwuekranowy laptop wyjęty z przyszłości

Dwuekranowy laptop wyjęty z przyszłości

To, w jaki sposób będzie można wykorzystać dodatkowy ekran limituje tylko kreatywność właściciela. Przedstawiamy, kreatywne sposoby wykorzystania laptopa oraz omówimy możliwości, które tylko dzięki takiemu rozwiązaniu są osiągalne.

Każdy w swoim domu posiada biurko lub stół, na którym pracuje lub oddaje się graniu na komputerze. Z biegiem czasu biurko to zapełniamy przedmiotami potrzebnymi lub nie. Każdy z nas tak ma. Dopiero po pewnym czasie zdajemy sobie sprawę z tego, że częściej czegoś szukamy, niż faktycznie coś robimy.

 

Tę samą analogię możemy odnieść do monitora w naszym komputerze stacjonarnym lub laptopie. Staramy się zmieścić jak najwięcej potrzebnych nam informacji w ograniczonej przestrzeni. Rozwiązanie tego problemu wydaje się bardzo proste, w przypadku komputera stacjonarnego kupujemy drugi monitor i nasza przestrzeń robocza lub do zabawy powiększa się dwukrotnie. Podobnie możemy postąpić z laptopem, dodanie do niego dodatkowego monitora rozwiązuje problem z pojemnością pulpitu. Niestety powoduje to, że laptop, który z natury jest sprzętem przenośnym, zostaje uwiązany do biurka z drugim monitorem. Problem ten dostrzegli też producenci laptopów. Firma Asus jako jedna z pierwszych mogła pochwalić się takimi laptopami np. Asus ZenBook ProDuo czy ROG Zephyrus Duo 15. W tym artykule przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów jak wykorzystywać dodatkową przestrzeń i jak to wpływa na nasze odczucia w grach i pracy.

Jak dwa ekrany pomagają w grach.

Posiadanie drugiego ekranu w grach komputerowych to duże ułatwienie. Jeśli jesteśmy fanami rozgrywek wieloosobowych i gramy w gry MOBA lub Battle Royale, to na drugim ekranie możemy wyświetlić sobie najlepsze konfiguracje broni lub przedmiotów dla danej klasy, lub postaci. W przypadku grania w gry RPG lub przygodowe, na drugim ekranie jesteśmy w stanie wyświetlić solucję, jak przejść ten kawałek gry, w którym właśnie utknęliśmy. Możliwości jest wiele i w prawie każdej grze znajdziemy zastosowanie dla drugiego monitora. W strategiach czasu rzeczywistego podgląd większego obszaru mapy daje nam automatyczną przewagę nad drugim graczem. Gry symulacyjne i wszelkiego rodzaju wyścigi, to kategorie gier, o których można napisać oddzielne artykuły o wykorzystaniu dodatkowego monitora. Osobiście gram w Flight Symulator 2020 na dwóch ekranach i wrażenia są nieziemskie. Swoją premierę niedługo będzie miał Dying Light 2 studia Techland. Tytuł ten ma natywnie wspierać wyświetlanie grafiki na dwóch ekranach. Ponoć będziemy mogli dowolnie przenosić elementy interfejsu na drugi ekran np. menu plecaka, mapę i inne.

ROG Zephyrus Duo 15Drugi ekran będzie bardzo przydatny w przypadku transmitowania naszej rozgrywki na youtube lub inną przeznaczoną do tego platformę. Na jednym ekranie, będziemy wysyłać przeciwników na tamten świat, a na drugim kontrolować streaming, mieć podgląd chatu itp.

Oszczędź swoją myszkę (touchpad) i przestań ciągle klikać.

To proste hasło i na pierwszy rzut oka ma niewiele wspólnego z posiadaniem drugiego ekranu, ale możemy je bardzo prosto wytłumaczyć. Jeśli twój komputer ma tylko jeden ekran, to bardzo szybko dochodzi do sytuacji, gdy naraz potrzebujemy pracować z więcej niż jedną aplikacją np. przeglądarką internetową i dokumentem tekstowym. Więc, co chwila przeklikujemy się pomiędzy nimi. Raz przeglądarka internetowa raz dokument. O ile łatwiej byłoby wyświetlić obie aplikacje obok siebie i nie musieć się pomiędzy nimi co chwila przeklikiwać. Oczywiście, możemy skorzystać z funkcji Windowsa do wyświetlania dwóch aplikacji obok siebie na jednym ekranie, ale wtedy obydwa te okienka ulegają zmniejszeniu, żeby zmieścić się na ekranie. Dopiero posiadanie drugiego wyświetlacza umożliwia umieszczenie okienek obok siebie lub jedno pod drugim bez konieczności ich skalowania.

ROG Zephyrus Duo 15Zredukuj liczbę pomyłek.

Nawiązując do poprzedniego akapitu, zdarzyło Ci się przez przypadek zamknąć okno, które właśnie miałeś zminimalizować? Pewnie nie raz. Odrabiałeś pracę domową i w jednym oknie pisałeś, a w drugim miałeś źródłową stronę internetową. Jeśli robiłeś to na pojedynczym ekranie laptopa, to okienka te były pomniejszone, więc musiałeś więcej czasu poświęcać na odcyfrowanie małych czcionek niż na faktyczne pisanie. Dodatkowo ewentualne błędy, były mniej widoczne, niż jakbyś pisał na w pełni powiększonym oknie.

ROG Zephyrus Duo 15Te same argumenty możemy odnieść do profesjonalistów. Dzięki większej powierzchni pracy i lepszej widoczności treści, które tworzą np. grafika 3D, strona web czy programowanie – popełniają oni mniej błędów. Co bezpośrednio przekłada się na czas potrzebny do ukończenia pracy i możliwości pogrania w swoje ulubione gry.

Czy w takim razie dwa ekrany są przydatne wszystkim użytkownikom?

Z naszych obserwacji wynika, że wykorzystanie dwóch ekranów zarówno w rozrywce, jak i pracy, to bardzo duże udogodnienie, z którego każdy jest w stanie skorzystać i być zadowolonym. Do tej pory dostęp do tego rozwiązania mieli głównie gracze i użytkownicy komputerów stacjonarnych. Ponieważ im najłatwiej było dokupić drugi monitor i cieszyć się z dodatkowej przestrzeni zarówno w grach, jak i programach. Lecz technologia nie stoi w miejscu, a idzie naprzód. Do tego grona możemy teraz zaliczyć użytkowników laptopów, a to dzięki dwuekranowym laptopom firmy Asus.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię