Strona głównaGryAktualnościGra wideo została oficjalnie zatwierdzona jako… lekarstwo

Gra wideo została oficjalnie zatwierdzona jako… lekarstwo

FDA, czyli amerykańska Agencji Żywności i Leków, po raz pierwszy w swojej historii oficjalnie zatwierdziła grę wideo, jako lekarstwo. W przypadku przypadku nie chodzi jednak o wszystkie produkcje, a konkretny tytuł, który ma pomagać dzieciom z ADHD – EndeavorRX.

EndeavorRX to prawdopodobnie gra, o której nigdy nie słyszeliście. Co więcej, prawdopodobnie nigdy w nią nie zagracie. Pomimo tego ma sporą szansę przejść do historii, bo jako pierwsza w historii została oficjalnie zatwierdzona jako lek. Zrobiła to amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA – U.S. Food and Drug Administration). Produkcja jest przeznaczona dla dzieci chorych na ADHD.

EndeavorRX – gra jako lekarstwo

Teraz EndeavorRX może być przepisywana przez lekarzy jako pewnego rodzaju lekarstwo czy też środek leczniczy dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat, które chore są na ADHD typu mieszanego. Grę można pobierać na urządzenia marki Apple – iPhone’a lub iPada. Zanim została zatwierdzona przez FDA, przeszła aż 6-letnie testy kliniczne, które potwierdziły jej skuteczność.

Badania wykazały, że 1 na 3 dzieci nie wykazywało już mierzalnego deficytu uwagi dla co najmniej jednej obiektywnej miary uwagi. Poprawa następowała po około 4 tygodniach grania, przez 5 razy w każdym tygodniu, po 25 minut dziennie. Oczywiście naukowcy podkreślają, że poprawa jest daleka od tej, którą można uzyskać przy pomocy tradycyjnych leków. Dlatego też EndeavorRX nie powinna być zastępstwem dla lekarstw lub rekomendowaną metodą leczenia ADHD. Powinna być taktowana raczej jako element uzupełniający i wspomagający.

Ubisoft też pracuje nad grą-lekarstwem

Czym w ogóle jest EndeavorRX? To dość tradycyjna produkcja, która polega na omijaniu przeszkód i zbieraniu przedmiotów. Twórcy twierdzą, że została specjalnie zaprojektowana, aby zmusić dzieci do skupienia się na kilku zadaniach w tym samym czasie. Co ciekawe, nie jest to jedyna „gra-lekarstwo”. Nad podobną produkcją pracuje Ubisoft przy współpracy z firmą medyczną Amblyotech. Ta powstaje w celu leczenia Amblyopii, czyli tzw. leniwego oka.

Zatwierdzenie gry jako lekarstwa lub metody leczniczej może być ogromnym krokiem na przód dla całej branży. W końcu twórcy nie od dzisiaj zmagają się z wieloma, często niesprawiedliwymi oskarżeniami, o szkodliwość gier.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceGameSpot
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię