Strona głównaGryAktualnościEpic Games musi oddać graczom 245 milionów dolarów

Epic Games musi oddać graczom 245 milionów dolarów

Epic Games, twórcy Fortnite w związku z nakazem Federalnej Komisji Handlu musi oddać graczom łącznie 245 milionów dolarów za niechciane zakupy w grze.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) nakazała, Epic Games zwrot pieniędzy za mikropłatności uznane za niechciane. Według uzasadnienia firma wykorzystywała sztuczki, aby skłonić graczy do dokonywania niechcianych zakupów. Zwrócono także uwagę na zbyt słabe zabezpieczenia przez dokonaniem zakupów przez dzieci.

Według informacji przekazanych przez VGC, zażalenie w tej sprawie złożono w grudniu zeszłego roku kiedy to nałożono na Epic karę 275 milionów dolarów. FTC uważa, że Epic Games stworzyło szereg praktyk, określanych jako niecne sztuczki, mające na celu skłonić konsumentów do dokonywania niechcianych zakupów w grze.

Chodzi tu m.in. o możliwość zakupu przez jedno kliknięcie bez konieczności potwierdzenia. Gracze mieli dokonywać takich zakupów np. przy powrocie do gry z trybu uśpienia, gdy gra była na ekranie ładowania.

W wyroku FTC czytamy:

Sprzeczna z intuicją, niespójna i myląca konfiguracja przycisków w grze Fortnite doprowadziła graczy do ponoszenia niechcianych opłat w oparciu o naciśnięcie jednego przycisku. Firma ułatwiała również dokonywanie zakupów dzieciom bez konieczności uzyskania zgody rodziców. Zgodnie ze skargą FTC, Epic Games zablokowało również konta klientów, którzy kwestionowali nieautoryzowane obciążenia rachunków u operatorów swoich kart płatniczych.

Dzięki temu Epic popłyną w ostatnim czasie na łącznie ponad 500 milionów dolarów. Szkoda tylko, że zgodnie z zaleceniami nie przygotował lepszych zabezpieczeń przed zakupami. Także sprawa może się jeszcze powtórzyć.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię