Strona głównaEsportESL i FACEIT kupione przez Saudyjczyków za 1,5 mld dolarów, tworzą jedną...

ESL i FACEIT kupione przez Saudyjczyków za 1,5 mld dolarów, tworzą jedną grupę

ESL Gaming, jedna z największych marek w esporcie, została sprzedana saudyjskim inwestorom za miliard dolarów. Elementem transakcji jest również FACEIT, z którym ESL stworzy jedną grupę.

Przez świat esportu przechodzi właśnie coś, co można nazwać sporym trzęsieniem ziemi, skoncentrowanym wokół ESL. Dotychczasowy właściciel firmy, Modern Times Group, sprzedał turniejowego giganta firmie Savy Gaming Group za kwotę miliarda dolarów. Savy Gaming Group jest prowadzone przez byłego wice-prezydenta Activision, Briana Warda, ale przede wszystkim jest finansowo wspierane przez pochodzący z Arabii Saudyjskiej fundusz Public Investment Fund. Sprawie dodaje rumieńców fakt, że w trakcie swoich “zakupów” Savy Gaming Group nabyło też założoną w Wielkiej Brytanii firmę FACEIT, platformę turniejową oraz organizatora turniejów CS:GO, za kwotę ok. 500 milionów dolarów. ESL i FACEIT już oficjalnie ogłosiły połączenie w ESL FACEIT Group.

Od lat ESL jest jedną z największych marek w esporcie. Organizacja, która aktualnie zatrudnia około 600 pracowników, na same pule nagród przeznacza miliony dolarów, nie wspominając o różnego rodzaju inwestycjach, takich jak chociażby zbudowane w Katowicach studio, skąd transmitowane są relacje z turniejów na całym świecie. ESL jest najbardziej znane z turniejów CS:GO, ale zajmują się także StarCraftem 2, Rainbow Six Siege, DOTA 2, Apex Legends oraz esportem mobilnym. Jakiś czas temu ESL stał się właścicielem szwedzkiej marki DreamHack. Jeśli wszystkie formalności związane z ogłoszoną dzisiaj transakcją zostaną pomyślnie dopięte, będzie to moment zwrotny w historii esportu.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceESL
Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię