Strona głównaPoradnikiGryForza Horizon 5 - jak działa system playlist i pór roku?

Forza Horizon 5 – jak działa system playlist i pór roku?

Forza Horizon 5 to gra ogromna, jednak nawet w niej przychodzi moment kiedy kończy się główny wątek. Co wtedy począć? Czy pozostaje nam usunąć grę z dysku? Otóż, niekoniecznie.

Już jakiś czas temu seria Forza Horizon wprowadziła system nazwany przez twórców Playlistą Festiwalową. Składa się on z sezonów, reprezentowanych w grze przez pory roku, w ramach których gracze otrzymują serie zadań. W Forza Horizon 5 za ich wykonywanie gracze dostają punkty, które pozwalają na odblokowanie kolejnych samochodów. Zwykle w każdym sezonie są zdobycia dwa pojazdy – i tak na przykład w trwającym w czasie pisania tego tekstu sezonie letnim do zdobycia są Mecredes-AMG E63 za 25 punktów oraz Maserati 8CTF za 45 punktów.

Forza Horizon 5 (2)

W końcu też mamy nagrody za ukończenie całej serii – „roku”, składającego się z 4 pór roku:

Forza Horizon 5 (3)

Jak działają playlisty festiwalowe Forza Horizon 5?

Punkty można zdobywać w różnych rodzajach aktywności. Mogą to być mistrzostwa, czyli serie wyścigowe, w których liczy się miejsce na koniec całej serii, ukończenie jakiegoś określonego rodzaju zadania (na przykład wyścigu pokazowego), czy wykonanie jakiejś “czynności” – na przykład rozbicie 100 określonych przedmiotów. Mamy też podział na zadania cotygodniowe – jak sama nazwa wskazuje, mamy tydzień na ich ukończenie – oraz codzienne. Oprócz wspomnianych na początku nagród głównych w danym sezonie, zbieramy też mniejsze – losowania, emotki oraz samochody mniejszej rzadkości niż te za punkty sezonu. Często więc nawet ukończenie jednego typu zawodów da nam już jakiś nowy pojazd do kolekcji.

Forza Horizon 5

Sezony zmieniają się automatycznie, co tydzień – w każdy czwartek o 15:30 czasu polskiego. Ale nie każdy wie, że zmianę pory roku można też wymusić ręcznie – jest to możliwe w trakcie tworzenia własnego typu rywalizacji, w Creative HUBie. Oprócz tego, co cztery tygodnie – a więc pełną rotację pól roku – zmienia się pełna playlista festiwalowa. Dzięki temu otrzymujemy kompletnie nowy zestaw aktywności oraz nagród dla kolejnego “roku”. Za punkty zebrane w trakcie całego “roku” również można otrzymać nagrody, w tym – samochody.

Zobacz: Forza Horizon 5 – recenzja gry

Ostatnim dodatkiem do playlist festiwalowych są punkty Forzathon, czyli kolejna “waluta” w grze. Zdobywa się je za większość aktywności i mogą zostać wykorzystane tylko w jednym miejscu w grze – sklepie Forzathon. Znajdziecie w nim wszystko to, co gra oferuje do odblokowania w innych miejscach – samochody, emotki, klaksony i inne.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię