Strona głównaRecenzjeHardwareGainward RTX 3050 Ghost OC + Intel Core i5-12400 = idealny zestaw...

Gainward RTX 3050 Ghost OC + Intel Core i5-12400 = idealny zestaw do FullHD

Gainward RTX 3050 Ghost OC plus Intel Core i5-12400 to podstawa wydajnego i przystępnego cenowo komputera dla gracza. Postanowiłem bliżej przyjrzeć się temu połączeniu i podzielić się z wami, czy RTX 3050 i podstawowy procesor Core i5, wystarczą do przyjemnej rozgrywki w najnowszych grach.

Do testów otrzymaliśmy najmniejszego RTX’a model Gainward RTX 3050 Ghost OC, ale w przeciwieństwie do naszej standardowej procedury, zamiast sparować go z najwydajniejszym procesorem i najszybszym RAM’em postanowiłem go przetestować w bardziej realnym środowisku. Dlatego za procesor posłużył mi najnowszy procesor Intel Core i5-12400, który ma szansę stać się nowym królem opłacalności wśród modeli Alder Lake, niestety w momencie testów nie mam sprawnej płyty głównej pod DDR4, dlatego użyłem płyty z modułami DDR5, ale pracującymi z taktowaniem 4800 MHz to Kingston FURY DDR5 2 × 16 GB CL 40. W przypadku zastosowania wolniejszych pamięci DDR4 3600 MHz wydajność spada o około 2-3%, więc jest na granicy błędu pomiarowego. Sprawdźmy zatem jak najsłabszy Ampere radzi sobie w grach i czy faktycznie ma szansę na dostanie znaczka opłacalności.

 

Gainward RTX 3050 Ghost OC — specyfikacja techniczna

 • Model: Gainward RTX 3050 Ghost OC,
 • Taktowanie GPU w grach: ~1972 MHz (Boost),
 • Pamięć: 8 GB GDDR6 do 14 Gbps,
 • Szyna pamięci: 128-bitowa,
 • Przepustowość pamięci: 224,0 GB/s,
 • Jednostki strumieniujące: 2560,
 • Jednostki TMU: 80,
 • Jednostki ROP: 48,
 • Jednostki RT: 20,
 • Jednostki Tensor: 80,
 • Interfejs: PCI-Express 4.0 x 8,
 • Złącza: 3 × DisplayPort 1.4, 1 × HDMI 2.1,
 • Zasilanie: 1 × 8-PIN,
 • Cena: około 1999 PLN,

Gainward RTX 3050 Ghost OC otrzymał rdzeń GA106-150-A1, który został wykonany przez Samsunga w procesie litograficznym 8 nm. Układ ten składa się z 12 miliardów tranzystorów, a sama powierzchnia rdzenia to 276 mm². Zmieszczono tam 2560 jednostek strumieniujących, 80 jednostek teksturujących, 48 jednostek renderujących. Liczba specjalnych jednostek RT to zaledwie 20, a jednostek Tensor to 80. Przy takiej konfiguracji rdzenia powinniśmy spodziewać się wydajności odpowiadającej GeForce GTX 1660 Super lub AMD Radeon RX 5600 XT.

Według danych producenta rdzeń bazowo pracuje z częstotliwością 1552 MHz, ale jak doskonale wiemy, dzięki technice NVIDIA Boost, taktowanie może wzrosnąć o wiele bardziej niż wartość bazowa. Według moich pomiarów taktowanie w grach wynosi ~1972 MHz i praktycznie jest zabetonowane z małymi wahaniami po kilka megaherców.

Karta została wyposażona w 8 GB pamięci GDDR6, pracującej z taktowaniem 14000 MHz, z szyną 128 bit, co więcej, obcięta też została przepustowość łącza PCI-E 4.0 do prędkości x8. Moim zdaniem w tego typu karcie, takie ustępstwa są akceptowalne, ale już na granicy wąskiego gardła.

Gainward RTX 3050 Ghost OC — wygląd zewnętrzny

Gainward RTX 3050 Ghost OC przez swojego producenta został potraktowany, jak każda inna karta z segmentu średnio-niskiego. Dlatego nie spodziewałem się po niej wysublimowanego wzornictwa, czy bardzo rozbudowanego układu chłodzenia. To, co przygotowała firma Gainward z modelem RTX 3050 Ghost OC, to branżowy standard, który powinien być zachowany przez wszystkie firmy.

Konstrukcja prezentowanej karty jest bardzo solidna, elementy plastikowe są solidnie przytwierdzone do krótkiego PCB karty graficznej, a co najważniejsze powodują, że cała konstrukcja jest bardzo sztywna, karta nie wygina się w slocie PCI-E.

System chłodzenia jak na tak niskie na prąd (TDP 130W) jest bardzo rozbudowany. Składa się z solidnego radiatora z trzema ciepłowodami i dwóch wentylatorów. Co może się podobać to to, że wysokość karty to równo dwa sloty, więc jej gabaryty są idealne do włożenia jej w małą obudowę mini-ITX. Co jeszcze ważniejsze w tego typu obudowach, przez to, że połowa karty jest wentylowana na przestrzał, to dużo łatwiej taką kartę graficzną schłodzić w niewielkiej obudowie mini-ITX.

Modele RTX 3050 nie mają dużego zapotrzebowania na prąd, do ich prawidłowego zasilania wystarczy pojedynczy wtyk 8-PIN.

Zestaw zastosowanych wyjść wideo to standard, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, czyli otrzymujemy pojedyncze wyjście HDMI 2.1 oraz trzy wyjścia Display Port 1.4. W ten sposób możemy do komputera podłączyć nowoczesny monitor z HDMI 2.1 lub telewizor i cieszyć się z rozgrywki na dużym ekranie.

Gainward RTX 3050 Ghost OC — wydajność w grach

Shadow of the Tomb Raider

Metro Exodus

Death Stranding

Dying Light 2: Stay Human

Dying Light 2: Stay Human, RT Ultra, DLSS ON

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077, DXR Ultra, DLSS = Automatyczny

Red Dead Redemption II

Fortnite

Call of Duty: Warzone

3DMark

Gainward RTX 3050 Ghost OC — wydajność

Testowany Gainward RTX 3050 Ghost OC w połączeniu z Intel Core i5-12400, stanowi dobrą konfigurację do grania w rozdzielczości FullHD, chociaż w bardziej wymagających tytułach nie oferuje średniej płynności animacji 60 FPS, podobnie jak GeForce GTX 1080, którego posiadam w jednym z domowych komputerów (nie podaję dokładnie jego wyników, ponieważ nie przeszedł on pełnej procedury testowej, po prostu raz na jakiś czas odmawia on posłuszeństwa), ale w testach, w których działał, takich jak Wiedźmin 3, Shadow of the Tomb Raider czy Death Stranding osiągał wynik średnio o 5% lepsze od testowanego Gainwarda.

Wracając do bohatera testu, to jego największą przewagą nad modelami z poprzedniej generacji, jest obsługa DLSS, która po włączeniu pozwala na osiągnięcie 60 FPS w tytułach, które wcześniej działały gorzej, a co najważniejsze utrata jakości obrazu jest minimalna, na mniejszym monitorze 22-24 cali praktycznie niezauważalna. Dodatkowo nowa karta obsługuje efekty śledzenia promieni, ale nie zaliczałbym tego do zalet, ponieważ liczba jednostek RT jest symboliczna i wydajność w grach z włączonym RT spada dramatycznie, ale dla osób chcących sprawdzić, jak działa i wygląda śledzenie promieni w najnowszych grach jest taka możliwość.

Gainward RTX 3050 Ghost OC — podkręcanie

Testowany Gainward nie należy do demonów podkręcania, możliwości OC są symboliczne, ponieważ producent już na wstępie podkręcił kartę do granic możliwości, więc ręczne podkręcanie nie wiele dało. W skrajnym przypadku karta przyspieszyła o 3%. W moim mniemaniu jest gra niewarta poświęconego mu czasu.

Gainward RTX 3050 Ghost OC — kultura pracy, hałas, pobór prądu i temperatura pracy

Gainward RTX 3050 Ghost OC
Generowany hałas — obciążenie (dBA) 41
Generowany hałas — spoczynek (dBA) 0,0
Pobór energii — obciążenie (W) 136
Pobór energii — spoczynek (W) 11
Temperatura — obciążenie (°C) rdzeń 64
Temperatura — spoczynek (°C) 45

 

Gainward RTX 3050 Ghost OC to pod względem kultury pracy dobra karta, która w spoczynku pozostaje bezgłośna, ponieważ wentylatory pozostają w spoczynku, a pod obciążeniem rdzeń nie nagrzewa się zbyt mocno. Powiedziałbym, że temperatura 64 C to bardzo dobry wynik, pozwalający na zmniejszenie prędkości obrotowej wentylatorów i jeszcze lepsze wyciszenie karty graficznej. Bez tej ingerencji podczas grania karta generuje hałas na poziomie 41 dBA, co nie jest bardzo głośno, ale przez zmianę krzywej obrotów wentylatora możemy obniżyć tę wartość do 35 dBA.

Najwięcej ile karta pobierała podczas rozgrywki do 136 W, więc 6 W więcej niż deklaruje producent, ale biorąc pod uwagę, że jest to model OC, to taki wzrost poboru prądu, jest jak najbardziej akceptowalny. Z drugiej strony GTX 1080, który ma zbliżoną wydajność pobierał 180 W.

Gainward RTX 3050 Ghost OC — podsumowanie

Gainward RTX 3050 Ghost OC w połączeniu z Intel Core i5-12400 to udane połączenie. Można wręcz powiedzieć, że najlepsze, ponieważ zastosowanie szybszego procesora w nieznacznym stopniu wpłynie na wydajność tej karty graficznej. W rozdzielczości FullHD w większość tytułów zagramy w detalach Ultra, ale te najbardziej wymagające sprawią, że będziemy musieli zejść o oczko niżej, by nadal cieszyć się płynnością 60 FPS. Drugą kwestią jest cena, testowany Gainward w sklepach kosztuje około 1900 złotych, to z jednej strony dużo, a z drugiej mało. Ponieważ jego wydajność jest zbliżona do GTX’a 1080 , który w dniu premiery kosztował ponad 3000 tysiące złotych, ale z drugiej strony ta karta powinna kosztować dużo mniej, gdyż jej cena MSRP to 250 dolarów, więc optymalnie od aktualnej ceny powinniśmy odjąć około 600 złotych i wtedy cena byłaby optymalna. W tym momencie jest to dobra propozycja z małym minusem w postaci ceny. Co więcej, jej najbliższy konkurent, czyli AMD Radeon RX 6500 XT, nie prezentuje się dobrze i mocno odstaje wydajnością i funkcjonalnością od konkurencji. Osobiście mogę polecić Gainwarda RTX 3050 Ghost OC, pod warunkiem kupienia go w cenie około 1900 złotych lub niższej. Ode mnie karta dostaje siedem gwiazdek. Za solidną budowę, poprawną wydajność i dobrą kulturę pracy.

 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię