Strona głównaWiadomościGDDR6 następcą GDDR5X. Nowe moduły pamięci jeszcze w tym roku

GDDR6 następcą GDDR5X. Nowe moduły pamięci jeszcze w tym roku

Po module pamięci GDDR6 możemy spodziewać się dużego wzrostu wydajności. Dokonując w przyszłości zakupu karty graficznej zwróćcie uwagę, czy posiada ową architekturę pamięci.

Na tę chwilę nie wiemy zbyt wiele, lecz na podstawie tylko jednej informacji możemy pokusić się o krótki osąd. GDDR6 w stosunku do GDDR5X (12 GB/s) ma oferować 30% wzrost przepustowości danych (16 GB/s), co w przeliczeniu na częstotliwość efektywną daje 2000 MHz. Podczas konferencji Micron’s 2017 Winter Analyst Conference nie wdawano się w szczegóły, lecz spoglądając wstecz na pojawiające się na rynku kolejno moduły pamięci GDDR4 i GDDR5, całkiem możliwe, że oprócz przepustowości danych, na dobre zmieni się również wielkość pamięci.

Moduł pamięci firmy Micron GDDR6 wpierw zawita na pokładzie układów graficznych. Podobno ich premiera ma już nastąpić w drugiej połowie 2017 roku. Jak już się zaadoptuje w naszych komputerach, nowe moduły zaatakują kolejno konsole oraz urządzenia wymagające szybkich pamięci.

Alternatywą dla GDDR6 będzie, mająca również w tym roku debiut, pamięć typu HMB2 stosowana w układach graficznych AMD. Jest to już druga generacja High Bandwidth Memory, do tej pory zaimplementowana w takich kartach jak: R9 Fury, R9 Nano. W starciu z modułem GDDR6, HBM2 może znokautować rywala lepszą przepustowością (do 256 GB/s) i mniejszym poborem mocy (56% niższy względem GDDR5), jednak liczy się także jakość pamięci, a w tym przypadku wynik jest jeszcze niepewny.

Źródło: s3.amazonaws.com, game-debate.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię