Strona głównaWiadomościRewolucja w świecie dysków. Intel obiecuje transfery przerastające współczesne SSD-ki

Rewolucja w świecie dysków. Intel obiecuje transfery przerastające współczesne SSD-ki

Intel Optane SSD DC P4800X będzie pierwszym dyskiem opracowanym w najnowszej technologii 3D XPoint, której twórcami są Intel i Micron. Wzorując się na specyfikacji udostępnionej przez Intel, śmiało można stwierdzić, że przyszłość urządzeń magazynujących dane rysuje się wielkimi prędkościami przesyłanych informacji  i ich niezwykłą trwałością.

Dysk Intela nie zajmie pierwszego miejsca w kategorii pojemności danych, bowiem ma udostępnić użytkownikom jedynie 375 GB wolnej powierzchni, ale w testach na szybkość odczytu i zapisu sekwencyjnego dogoni lidera klasyfikacji generalnej (dyski SSD z pamięcią NAND), a nawet wyprzedzi go o kilkaset megabajtów danych. Niewiarygodne względem zapowiadanej technologi 3D XPoint jest to, że zakres DWPD (ilość operacji pełnego zapisania dysku w ciągu jednego dnia w odniesieniu do kilku lat działania dysku) wyniesie aż 30. Mając pod ręką gwarancję nałożoną na urządzenie możemy zapomnieć o ograniczaniu dziennych transferów, ponieważ dysk posłuży nam bardzo długo. Posiłkując się kalkulatorem i nieskomplikowanymi obliczeniami, otrzymamy około 12 Petabajtów danych możliwych do zapisania w ciągu życia jednego dysku.

Intel w swoich prezentacjach zawarł fajną grafikę opisującą wydajność pamięci bazującej na technologii 3D XPoint. Prędkość klasycznego HDD-ka oraz pamięci NAND i tych opartych na nowej technologi 3D przełożył na umiejętności sprintera. W czasie odpowiadającym jednostce jednego cyklu, HDD przebiegnie odległość 94 stóp, NAND 26,2 mili, a z kolei 3D XPoint okrążyłby naszą planetę. Póki co nie zobaczymy zbyt prędko rewolucyjnych dysków na półkach, ale z pewnością jest na co czekać.

Źródło: kindkomp.pl, techreport.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię