Strona głównaEsportGracze LoL-a i Dota 2 są inteligentniejsi od graczy CS:GO?

Gracze LoL-a i Dota 2 są inteligentniejsi od graczy CS:GO?

Naukowcy z Uniwersytetu w York przebadali miłośników gier esportowych pod kątem inteligencji. Okazało się, że wielbiciele MOBA wypadli zdecydowanie lepiej niż fani FPS-ów.

Naukowcy przebadali osoby grające w Dota 2, League of Legends, Destiny oraz Battlefielda 3. Wyniki okazały się zaskakujące. Miłośnicy MOBA zdecydowanie lepiej radzili sobie z rozwiązywanie problemów i testów logicznych niż fani strzelanek. Ma to wynikać z różnic między grami. Zdaniem naukowców MOBA wymagają lepszej interakcji między zawodnikami, są bardziej taktyczne i stawiają trudniejsze wyzwania intelektualne graczom.

Ale to nie jedyne wnioski. Naukowcy zauważyli też bardzo dużą zależność między umiejętnościami motorycznymi, a wiekiem. Zdolność do celowania ma spadać wprost proporcjonalnie z naszym wiekiem, czyli im jesteśmy starci, tym gorsi będziemy w strzelankach. Dlatego w grach typu Battlefield przewagę mogą mieć młodsi gracze. Natomiast w MOBA, które według naukowców jest bardziej taktyczne i mniej nastawione na umiejętności i refleks, przewagę zyskują starsi gracze, którzy są bardziej doświadczeni i mają lepszy zmysł taktyczny. Badacze podkreślili jednak, że granie w MOBA raczej nie zwiększy naszej inteligencji. Po prostu osoby dobrze radzące sobie w tego typu grach od początku odznaczają się większym IQ i lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem testów logicznych.

Wszystko to brzmi bardzo ładnie i popartem jest mnóstwem badań. Obawiam się jednak, że naukowcy już na samym początku popełnili ogromny błąd. Jaki? Źle dobrali tytuły gier. Jak można porównywać Dota 2 i League of Legends do Destiny i Battlefielda? Nie trzeba do tego specjalistycznych badań i geniuszu, aby stwierdzić, że MOBA są bardziej taktyczne i nastawione na komunikację między zawodnikami. Jestem natomiast ciekaw, jak wypadłoby porównanie do CS:GO, które jest bardzo taktyczne i wymaga ogromnego wyczucia. Wielu profesjonalistów twierdzi, że  w Counter-Strike’u umiejętność celowania to tylko jeden z wielu składników i to wcale nie ten najważniejszy. Może kiedyś doczekamy się takiego porównania.

Źródło: Engadget

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię