Strona głównaWiadomościGural to dopiero początek. Wkrótce zawiadomienia w sprawie kolejnych pato-streamerów

Gural to dopiero początek. Wkrótce zawiadomienia w sprawie kolejnych pato-streamerów

Youtuber o pseudonimie Gural ma spory problem. W trakcie swoich transmisji namawiał małoletnie dziewczynki do rozbierania się. Sprawą zajmuje się już policja. Nam udało się dowiedzieć, że to dopiero początek. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zbiera już dowody na kolejnych streamerów.

Na początku Youtuber podpadł użytkownikom Wykopu. To oni zaczęli zbierać tzw. shoty z podejrzanymi zachowaniami streamera, a później próbowali tym zainteresować media i odpowiednie służby. Jednak o sprawie Gurala zrobiło się głośno dopiero 23 marca za sprawą Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który opublikował na swoim fanpage’u informację o złożeniu zawiadomienia na policję w tej sprawie.

W trakcie miesięcznego streama, który rozpoczął się w grudniu 2017 roku, Gural namawiał małoletnie dziewczynki do obnażania się przed kamerą. Kłamliwie zapewniał je, że aktualnie nie trwa transmisja, więc zobaczy to tylko on. Gdy nieletnie odmawiały, streamer stawał się wulgarny. Wyzywał je, życzył im gwałtu, a nawet śmierci. Podobnie odnosił się do wielu innych użytkowników. Sprawą aktualnie zajmuje się poznańska policja.

– Sprawa została przez nas zgłoszona policji i prokuraturze w Poznaniu w dniu 23 marca 2018 roku. Nasze zawiadomienie dotyczy art. 190, art. 191 § 1, art. 200. § 3 i § 4, art. 200a, art. 200b, art. 255, art. 257 Kodeksu Karnego – zdradził nam Konrad Dulkowski, prezes Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Co to oznacza? To między innymi:

  • uporczywe nękanie innej osoby (do 3 lat pozbawienia wolności),
  • groźby bezprawne w celu zmuszenia innej osoby do określonego zachowania (do 3 lat)
  • prezentowanie treści pornograficznych małoletniemu poniżej lat 15 (do 3 lat),
  • prezentowanie małoletniemu do lat 15 czynności seksualnych w celu swojego zaspokojenia seksualnego (do 3 lat),
  • propagowanie lub pochwalanie zachowania pedofilskiego (do 2 lat),
  • publiczne nawoływanie do popełnienie występku (do 2 lat),
  • publiczne znieważanie grupę ludności lub osobę z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej lub z powodu bezwyznaniowości (do 3 lat).

– Mamy dowody w postaci kilkunastu shotów z jego streamów. Ponadto przestępstwa, które wskazujemy są ścigane z urzędu, to przestępstwa przeciwko wolności i przeciwko porządkowi publicznemu, więc nie ma konieczności wskazywania osób poszkodowanych – dodaje prezes OMZRiK.

Aktualnie zamknięte zostało konto streamera na YouTubie, ale ten już zapowiedział przeniesienie się na inną platformę – Twitcha.

– Ci źli, fałszywi ludzie odnoszą zwycięstwo na cudzym nieszczęściu. Robiłem rzeczy dla żartu, dla ludzi, dla rozrywki, aby każdy się dobrze bawił na moim streamie. A co oni teraz ? Pobawili się… potem zostawili i odwrócili się i zaatakowali mnie z każdej strony. Smutne jest to, co się wydarzyło i nie ukrywam, że łzy poleciały, ale takie jest życie, że źli ludzie wygrywają z tymi dobrym – napisał Gural na swojej stronie na Facebooku.

Sprawy na razie nie komentuje poznańska policja. Od Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych udało nam się dowiedzieć, że to dopiero początek zawiadomień. Organizacja już szykuje dowody na kolejnych streamerów.

– Wysyłamy kolejne dowody, jakie otrzymujemy. Ponadto przygotowujemy zawiadomienia w sprawach kolejnych tzw. pato-streamerów. Na razie nie mogę mówić o szczegółach, ale w ciągu najbliższych dni będą składane kolejne zawiadomienia – zdradza nam Konrad Dulkowski.

O komentarz poprosiliśmy również poznańską policję i prokuraturę, ale na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jeśli je otrzymamy, to zaktualizujemy ten tekst.

Źródło: wł.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię