Strona głównaWiadomościHaker, który pracował z agentami FBS w przygotowaniu ataków e-mailowych został skazany...

Haker, który pracował z agentami FBS w przygotowaniu ataków e-mailowych został skazany na 5 lat więzienia

Kazach mieszkający w Kanadzie, który włamał się na konta Yahoo i Gmail w imieniu rosyjskiego FSB (agencja wywiadowcza) został skazany na pięć lat więzienia i grzywnę w wysokości 250 000 $.

Karim Baratow, obywatel Kazachstanu mieszkający w Kanadzie, przyznał się do winy w zeszłym roku. Potwierdził przed sądem, że świadczył usługi hakerskie na rzecz rosyjskiej agencji wywiadowczej.

Jego klientami byli dwaj agencji FSB – Igor Anatolewicz i Dimitrij Aleksandrowicz Dokuchaev. Obaj agenci mieli już wcześniej dostęp do kont e-mailowych Yahoo po tym jak zatrudnili innego hakera Alexseya Belana, znanego jako Magg. Włamał się on do sieci Yahoo i wykradał pliki cookie służące do uwierzytelniania i wykorzystywał do uzyskania dostępu do kont użytkowników.

Zgodnie z dokumentami sądowymi, dwóch agentów FSB znalazło stronę Baratowa i zatrudniło go do włamania się na konta użytkowników Yahoo, który zmienili hasło po pierwszym ataku dokonanym przez Magga. Poprosili też go o włamanie na konta Gmail.

Baratow do uzyskania dostępu do kont ofiar używał technik spear phishing podszywając się pod różnych dostawców usług. Nakłaniał swoje ofiary do przekazania haseł, dzięki czemu uzyskiwał dostęp do kont ofiar. W toku śledztwa wykazano, że doszło do przejęcia co najmniej 80 kont.

Władze amerykańskie oskarżyły go w marcu 2017. Został aresztowany w ciągu kilku dni przez kanadyjską policję i deportowany do USA. W listopadzie przyznał się do winy i twierdził, że nie miał pojęcia, że pracuje dla rosyjskiego wywiadu.

Początkowo Baratow miał usłyszeć wyrok w zeszłym miesiącu, ale sędzia prowadzący potrzebował więcej czasu na wysłuchanie argumentów dotyczących długości wyroku.

Prokuratura zwróciła się do sędziego, aby wziął pod uwagę, że Bratow był odpowiedzialny również za wiele innych ataków hakerskich. Nie został jednak za nie formalnie oskarżony. Prokurator wnioskował o karę 10 lat pozbawienia wolności. Obrońca zawnioskował o 45 miesięcy więzienia. Sędzia skazał Baratowa na 5 lat i maksymalną grzywnę.

Haker odbędzie wyrok w USA, po odbyciu, którego zostanie deportowany do Kanady. Haker przeprosił w sądzie za swoje czyny.

Dwóch agentów FSB i haker Magg nadal pozostają na wolności. Władze USA uważają, że wszyscy trzej przebywają na terytorium Rosji, z którą USA nie ma podpisanej umowy ekstradycyjnej.

Jeden z agentów specjalnych biorący udział w sprawie powiedział:

Trudno przecenić charakter tego przedsięwzięcia. Członkowie obcego wywiadu wykorzystali przestępców do zorganizowania cyberataku na ponad 500 milionów ofiar.

Nie oszukujmy się prawdopodobnie podobne sytuacje mają miejsce również w drugą stronę. Problem zaczyna się gdy tego typu zdarzenia wychodzą na światło dzienne.

A jakie Wy macie zdanie na temat tego typu działań służb wywiadowczych? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: bleepingcomputer

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię