Strona głównaWiadomościHardwareIntel Core-1800, czyli Alder Lake-S znamy pełną specyfikację

Intel Core-1800, czyli Alder Lake-S znamy pełną specyfikację

Igor Wallossek to twórca strony Igor’sLAB, właśnie zamieścił on pełną specyfikację nowego procesora Intel Core-1800 (Alder Lake-S).

Igor wszedł w posiadanie pełnej karty ze specyfikacją nowego procesora Intel 12 generacji. Procesor na niej zaprezentowany to Intel Core-1800, ale spodziewamy się, że nie jest to jego ostateczna nazwa, tylko nazwa robocza, na wypadek właśnie wycieku informacji. Wskazuje na to samo oznaczenie procesora ES2, czyli sampel inżynieryjny drugiej generacji. Oznacza to, że ten produkt ten, będzie jeszcze podlegał małym zmianom np. ostateczne taktowanie rdzeni może ulec zmianie. Dopiero jak osiągnie status QS (Qualification Sample) możemy mówić o ostatecznej konfiguracji, która trafi do użytkowników końcowych.

Specyfikacja testowanego procesora podaje, że częstotliwość bazowa to zaledwie 1800 MHz, to trochę nisko, jak na wydajny procesor serii Alder Lake-S, ale już częstotliwość Boost ma dochodzić do 4,6 GHz dla dwóch rdzeni, 4,4 GHz dla czterech rdzeni, 4,2 dla sześciu rdzeni i 4,0 GHz dla wszystkich ośmiu rdzeni. Dlatego spodziewamy się, że ta niska częstotliwość to wartość dla rdzeni Atom o niskiej wydajności.

Pobór prądu najnowszego procesora Intel Core-1800 to 125 W, dla PL1, czyli dla limitu mocy długiego (56 sekund), drugi limit mocy PL2 to 225W i ten może utrzymywać się zaledwie przez 2,44 ms. Maksymalna temperatura procesora nie może przekroczyć stu stopni Celsjusza.

Najnowsze procesory Intel Alder Lake-S będą produkowane przy użyciu najnowszej litografii 10 nm Super-Fin, która to jest znaczącym krokiem wprzód w porównaniu z litografią 14 nm. Co więcej, nowe procesory Intela, będą wspierały najnowsze pamięci DDR5-4800, oraz interfejs PCIe Gen5. Żeby móc skorzystać z tych wszystkich nowych technologii Intel zdecydował się na kolejną zmianę podstawki, więc starsze płyty główne nie będą kompatybilne z nowymi procesorami. Nowa podstawka to Socket V (LGA1700).

Spodziewamy się, że najnowsze procesory Intela zadebiutują pod koniec trzeciego kwartału tego roku, w ostateczności pod koniec roku.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię