Strona głównaWiadomościHardwareTańsze, ale równie wydajne – nowe procesory Intela pojawiły się w sklepach

Tańsze, ale równie wydajne – nowe procesory Intela pojawiły się w sklepach

Co prawda premiera 9. generacji procesorów Intel Core już za nami, ale do sprzedaży trafiły tylko trzy modele: i9-9900K, i7-9700K oraz i5-9600K. Na dodatek są horrendalnie drogie, ale to akurat wina samego Intela. Lekiem na to zło mają być nowe, tańsze układy chociaż o takiej samej wydajności.

W kilku zagranicznych sklepach pojawiły się nowe procesory Intel Core 9. generacji. Mowa między innymi o amerykańskim Newegg oraz tajwańskim Synnex. W obu można już znaleźć tańsze, ale równie wydajne układy. Jak to możliwe? Procesory z oznaczeniami KF oraz F – bo o nich właśnie mowa – są jedynie pozbawione zintegrowanego układu graficznego. Dlatego zachowują identyczną wydajność przy niższej cenie.

W ofercie obu sklepów pojawiły się cztery procesory: ośmiordzeniowe i9-9900KF oraz i7-9700KF, a także sześciordzeniowe i5-9600KF oraz i5-9400F. Ich specyfikacja niczym nie różni się w porównaniu ze standardowymi układami. Mają takie samo taktowanie bazowe i Turbo, identyczną ilość pamięci cache trzeciego poziomu, a nawet współczynnik TDP. Co ważne, wszystkie współpracują też z płytami głównymi z chipsetami Intela z serii 300.

Zobacz także: Nvidia GeForce RTX 2060 z wydajnością nieco ponad 1070 Ti. Znamy też cenę nowej karty

Najważniejsze pytanie brzmi – o ile będą tańsze? Tego na ten moment nie wiemy. W obu sklepach to zwykłe zaślepki, a nie oficjalna oferta, więc trudno uznawać widniejące obok kwoty za wiarygodne. Tym bardziej, że procesory nie są jeszcze dostępne. Ale na przykład przy Core i5-9400F znajduje się cena 300 dolarów, czyli nieco ponad 1100 złotych. Czy taka będzie rzeczywiście? Jest to możliwe, ale ostatnie wydarzenia sprawiają, że w sklepach cena prawdopodobnie i tak szybko podskoczy. Nie zmienia to faktu, że modele bez zintegrowanej karty graficznej po prostu muszą być tańsze.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceAnandTech
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię