Strona głównaWiadomościHardwareIntel Core i9-12900K osiąga lepszy wynik wydajności od AMD Ryzen 9 5950X...

Intel Core i9-12900K osiąga lepszy wynik wydajności od AMD Ryzen 9 5950X w Geekbench 5

Bitwa kto zaprezentuje wydajniejszy procesor AMD, czy Intel nabiera rumieńców. W Geekbench 5 Intel Core i9-12900K w teście dla pojedynczego wątku okazuje się szybszy od konkurencyjnego AMD Ryzen 9 5950X o dwucyfrową wielkość.

Procesory 12 generacji Intela, są coraz częściej odnajdywane w różnych benchmarkach. Tym razem w popularnym benchmarku Geekbench 5, odnaleziony został flagowiec Intela, model Core i9-12900K, który ma wyjątkowo ciekawą budowę. Ponieważ składa się z 8 rdzeni o wysokiej mocy obliczeniowej, które dzięki technologii HT obsługują 16 wątków, dodatkowo do rdzeni o wysokiej wydajności doszło kolejnych 8 rdzeni o wysokiej sprawności energetycznej, które są odpowiedzialne za obliczenia i mniejszym stopniu trudności, nie obsługują one HT. Dzięki takiej budowie procesora otrzymujemy jednostkę centralną, która obsługuje łącznie 24 wątki.

Najnowsza 12 generacja procesorów Intela, będzie pomostem łączącym przejście z pamięci DDR4 na pamięci DDR5, co ciekawe jednostki te będą kompatybilne jednakowo ze starszymi pamięciami, jak i nowymi, więc możemy spodziewać się płyt głównych, które będą oferowały albo gniazda pamięci DDR4 lub DDR5.

Testowany w Geekbench model Core i9-12900K w platformie testowej miał zainstalowane moduły DDR5, które prawdopodobnie działały z szybkością 4800 MT/s, tak by wychodziło z timingów tych modułów.

Procesor pracował z bazową częstotliwością 3,2 GHz, a częstotliwość boost nie została prawidłowo odczytana, ponieważ wskazywała na 3,0 GHz, a na planszy ze szczegółowymi wynikami wartość ta wzrosła do 29 GHz :). Jeśli jednak wierzyć aktualnym pogłoskom, to taktowanie najnowszego procesora Intela może wynosić 5,3 GHz dla dwóch rdzeni i 5,0 GHz, jeśli obciążone są wszystkie rdzenie.

Wyniki, jakie osiągnął testowany procesor, są z jednej strony optymistyczne, ale ostatecznie dosyć mocno zaburza je zastosowanie pamięci DDR5, ponieważ nie wiemy jak wpływają one na ostateczną wydajność procesora. Wracając do wyników procesor Intel Core i9-12900K w obliczeniach z użyciem pojedynczego wątku okazał się szybszy od AMD Ryzen 9 5950X o 12%, a w obliczeniach z wykorzystaniem wszystkich dostępnych wątków jego przewaga nad procesorem AMD wynosiła 3%.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię