Strona głównaWiadomościHardwareIntel Lunar Lake, Jupiter Sound oraz DG3 zauważone w sterownikach GPU

Intel Lunar Lake, Jupiter Sound oraz DG3 zauważone w sterownikach GPU

Znany leaker z Reddita @stblr, który ostatnio ujawnił pełną specyfikację AMD Navi 21 ze sterowników do MacOS. Teraz udostępnia informacje o nowych układach graficznych Intela – Intel Lunar Lake, Jupiter Sound oraz DG3

Intel DG3

30 października Intel ujawnił informacje dotyczące karty graficznej Intel DG1. Okazało się, że jest to, karta graficzna dedykowana do laptopów o nazwie Iris XE MAX, o zbliżonej wydajności do Nvidia MX450. Więc do czynienia mamy z prostą konstrukcją, którą znajdziemy w prostszych laptopach, z całą pewnością nie gamingowych.

Dużo bardziej interesującą dla nas informacją jest to, że Intel nadal rozwija swoje karty graficzne i opracowywana jest nadal architektura Xe-HPG, która będzie wykorzystana w kartach graficznych dla graczy. Pierwszą kartą graficzną, która ma z niej korzystać ma być Intel DG2. Odnośnie do tej karty graficznej krąży bardzo dużo plotek, które zdradzają, jaką potencjalnie konfigurację, będą mieć te karty. Najprawdopodobniejszą z nich jest ta, która mówi, że układ graficzny będzie składał się z 384 jednostek wykonawczych EU (Execution Units) w wersji okrojonej, a pełne GPU do swojej dyspozycji, będzie miało 512 jednostek EU. Wykorzystana w nich ma być pamięć graficzna GDDR6. Karty graficzne DG2 na rynku mają zadebiutować w przyszłym roku, chociaż Intel nie podał dokładnej daty premiery.

Najnowszym przeciekiem jest za to informacja, o kolejnej karcie graficznej DG3, która to ma być następcą DG2. To właśnie o niej pojawia się wzmianka w sterownikach, którą odnalazł leaker. Niestety poza nazwą nie udało mu się odnaleźć większej liczby informacji. Podejrzewamy, że DG3, będzie podstawą dla wydajnych samodzielnych kart graficznych dla graczy.

Intel Jupiter Sound

Jupiter Sound (JPS) taką nazwę mają mieć układy graficzne w procesorach Intel 13 generacji, które zastąpić mają Arctic Sound, które znamy z kart graficznych Xe-HP, które wykorzystywane są w centrach obliczeniowych farm sztucznej inteligencji. Układy Xe-HP mają budowę modułową i na tę chwilę największy układ graficzny składa się z 2048 jednostek EU.

Intel Lunar Lake

Ostatnią nazwą, jaka pojawia się w przecieku to Lunar Lake (LNL). Ten układ graficzny ma być stosowany w 13 generacji procesorów Intel podobnie jak JPS oraz DG3. Mówi się, że LNL ma być sukcesorem układów Meteor Lake, więc na pewno nie pojawią się szybko. Dodatkowo z przecieków dotyczących platformy LGA 1700 możemy wywnioskować, że ten układ graficzny, będzie ostatnim, jaki będzie obsługiwany przez tę podstawkę.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię