Strona głównaWiadomościIntel rusza do walki z AMD i Nvidią. Niebiescy chcą produkować dedykowane...

Intel rusza do walki z AMD i Nvidią. Niebiescy chcą produkować dedykowane karty graficzne

Zaledwie dzień po odejściu z AMD Raja Koduri oficjalnie dołączył do Intela. Jednak nie to jest najważniejszą informacją. Dużo ciekawsze jest to, że Niebiescy chcą zaatakować rynek wydajnych kart graficznych i tym samym powalczyć z Nvidią oraz AMD.

Zatrudnienie Koduriego może budzić pewne wątpliwości. To przecież osoba z ponad 25-letnim doświadczeniem w branży, która dopiero co odeszła z AMD. W przypadku takich pracowników standardem jest stosowanie czasowych zakazów pracy u konkurencji, nawet po odejściu od dotychczasowego pracodawcy. Najwyraźniej w tym przypadku albo takiego zakazu nie ma, albo obie firmy się dogadały.

Raja Koduri będzie w Intelu pracował na stanowisku głównego architekta GPU i starszego wiceprezesa nowego działu o nazwie Core and Visual Computing Group. Tam ma zająć się opracowywaniem między innymi nowych, dedykowanych kart graficznych, które miałyby wzbogacić ofertę Intela. Niebiescy już kiedyś próbowali swoich sił na rynku dedykowanych kart graficznych, ale architektura Larrabee okazała się niewypałem.

Koduri z pewnością wie, jak stworzyć wydajne karty graficzne. Jest ojcem architektury Vega i pracował także nad następcą, czyli Navi. Ale nawet z nim w składzie opracowanie nowego rozwiązania może zająć kilka lat, zatem nie należy spodziewać się szybkich efektów. Alternatywą jest dogadanie się z Czerwonymi i wykorzystanie ich rozwiązań, ale to raczej mało prawdopodobne. Gdyby była taka opcja, to Intel raczej nie musiałby zatrudniać Koduriego i stawiać go na czele nowego działu.

Jednego jestem pewien – jeśli Intelowi ma się udać, to właśnie teraz. Trzeci gracz na rynku kart graficznych to zawsze dobra informacja. Nvidia w tym momencie dzieli i rządzi w tym segmencie. Na razie AMD lekko wierzga, ale wciąż nie jest w stanie konkurować z Zielonymi. Dołączenie Intela do wyścigu mogłoby nieco odświeżyć ten nudny rynek. Być może Intel byłby w stanie zmusić Nvidię do większego wysiłku, tak samo, jak AMD zrobiło z Intelem na rynku procesorów.

Źródło: TechPowerUp

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię