Strona głównaWiadomościIntel szykuje 18-rdzeniowy procesor Core i9-7980XE. To będzie potwór!

Intel szykuje 18-rdzeniowy procesor Core i9-7980XE. To będzie potwór!

Ten rok, przynajmniej na rynku procesorów, stoi pod znakiem walki na liczbę rdzeni. Wszystko zaczęło się od 8-rdzeniowych układów AMD Ryzen. Teraz Intel planuje model 18-rdzeniowy, który ma być prawdziwym potworem.

Grafika prezentująca nowy procesor Intela została opublikowana przez serwis Video Cardz. Dowiadujemy się z niej, że Intel szukuje całkiem sporo procesorów Skylake-X oraz Kaby Lake-X. Wśród nich znajdują się modele 12-, 14-, 16-, a nawet 18-rdzeniowe. Najmocniejszym z nich ma być Core i9-7980XE z 18 rdzeniami 36 wątkami. Niestety, na ten moment nie wiemy zbyt wiele na temat układu. Na pewno będzie obsługiwać czterokanałowe pamięci DDR4 oraz maksymalnie 44 linie PCIe. Jednak taktowania, ilość pamięci cache, czy nawet TDP pozostają tajemnicą, nie mówiąc już o ewentualnej cenie.

Nie wiemy też, kiedy procesor Core i9-7980XE miałby się pojawić na sklepowych półkach. W sierpniu do sprzedaży ma trafić model 7920X, więc mocniejszego brata najprawdopodobniej kupimy po tym czasie. Cena z pewnością będzie astronomiczna, tak samo, jak wydajność układu. Pojawia się tylko pytanie – po co? Skoro wciąż wiele programów ma problemy z pełnym wykorzystaniem 8 rdzeni, to co tu mówić o jednostkach 18-rdzeniowych. Bardziej należy to odbierać chyba jako pokaz siły i udowodnienie, że na tej płaszczyźnie Intel jest w stanie konkurować z AMD. Czerwoni planują przecież procesory 16-rdzeniowe.

Źródło: VideoCardz

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię