Strona głównaWiadomościIntel szykuje procesory Core i9 dla laptopów. Czego możemy się spodziewać?

Intel szykuje procesory Core i9 dla laptopów. Czego możemy się spodziewać?

Procesory Core i9 to tegoroczny wymysł Intela, który miał wyróżnić układy o jeszcze większych możliwościach niż Core i7. Tylko czy podobnych ruch w przypadku procesorów mobilnych ma sens, czy jest zwykłym skokiem na kasę? Już wkrótce się o tym przekonamy, bo Intel szykuje Core i9 dla laptopów.

Na początek należałoby przypomnieć, po co w ogóle powstały układy Core i9. W tym roku Intel zaprezentował procesory HEDT Core X. To konstrukcje przeznaczone do najbardziej wymagających zadań. Jednak nie wszystkie są takie same. Z jednej strony mamy modele z obsługą 16 lub 28 linii PCIe, a z drugiej z obsługą 44 linii PCIe. Te najlepsze to właśnie procesory z serii Core i9. W ten sposób Intel chciał je wyróżnić ze swojej oferty.

Oczywiście nie o samo wyróżnienie chodziło. Nowa linia układów to dużo wyższe ceny. Niebiescy, po zaprezentowaniu Core i9, mogli narzucić kosmiczne ceny. Nawet 2000 dolarów za model Core i9-7980XE może szokować, ale takie właśnie są realia. Już topowe konstrukcje Core i7 kosztowały krocie, a skoro pojawiły się procesory jeszcze lepsze, to była to świetna okazja na dodatkowy zarobek. Teraz na podobny krok Intel chce się zdecydować w przypadku układów mobilnych, czyli przeznaczonych do komputerów przenośnych.

Jednak w tym przypadku nie należy spodziewać się wielkich fajerwerków. Tutaj nie dostaniemy obsługi wielu linii PCIe. Procesory Intel Core i9 dla laptopów mają mieć maksymalnie po 6 rdzeni (12 wątków) oraz 12 MB pamięci cache L3. Powstaną na bazie architektury Coffee Lake. Pierwszym z takich układów ma być Core i9-8950HK, który pojawił się już w bazie programu FinalWire AIDA64. Na ten moment nie wiemy nic o jego wydajności ani tym bardziej cenie, ale można się spodziewać, że będzie to konstrukcja bardzo mocna, wykorzystywana przede wszystkim w stacjach roboczych i laptopach gamingowych.

Źródło: TechPowerUp

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię