Strona głównaWiadomościHardwareIntel zmienia nazewnictwo swoich procesów technologicznych, na bardziej przejrzyste

Intel zmienia nazewnictwo swoich procesów technologicznych, na bardziej przejrzyste

Intel zmienia nazwy swoich dwóch aktualnych procesów technologicznych oraz wprowadza nowe nazwy dla nowych procesów litograficznych na lata 2023-2024.

Na konferencji Intel Accelerated, niebiescy przedstawili harmonogram, jak w najbliższych latach, będzie wyglądała ich strategia wydawnicza, i jak będzie się zmieniał proces technologiczny w najnowszych procesorach Intela.

Ze slajdu dowiadujemy się, że aktualny proces litograficzny 10 nm Enchanced SuperFin, od teraz będzie nazywał się Intel 7. Jak dowiadujemy się z prezentacji proces ten będzie wykorzystywany w nadchodzących procesorach Intel Alder Lake, jak i Sapphire Rapids. Jego przewaga na klasycznym procesem litograficznym 10 SuperFin to około 15% na wat.

Intel 4 to całkowicie nowy proces technologiczny Intela. W tym procesie procesory będą wytwarzane w litografii 7 nanometrów. Ich wydajność ma się poprawić o 20% na wat. Pierwszymi procesorami, które mogą skorzystać tego procesu technologicznego, mają być modele Meteor Lake oraz Granite Rapids.

W drugiej połowie 2023 roku Intel chce wprowadzić na rynek proces technologiczny Intel 3, który ma wprowadzić kolejne usprawnienia i poprawę wydajności. Według wykresu wzrost wydajności ma wynosić kolejne 18% na wat.

Ostatnią nowością, jaką zaprezentował Intel to proces technologiczny Intel 20A. Jego debiut zapowiadany jest na początek 2024 roku, z najważniejszych nowości w nim zaprezentowanych to nowa architektura budowy tranzystorów RibbonFET, oraz nowe zasilanie procesora PowerVia.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceIntel.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię