Strona głównaWiadomościJak Nvidia próbuje kontrolować dziennikarzy

Jak Nvidia próbuje kontrolować dziennikarzy

Umowy poufności to standardowy sposób działania między producentami sprzętów, a mediami. Nie ma w tym nic dziwnego ani tym bardziej kontrowersyjnego. Jednak nowa umowa, wysłana przez Nvidię do wielu mediów, może budzić już pewne zastrzeżenia. Wygląda na to, że Zieloni chcą kontrolować dziennikarzy.

Media często otrzymują poufne informacje na temat sprzętów jeszcze przed ich premierą. Zdarza się, że do redakcji nowe karty graficzne czy smartfony trafiają jeszcze przed oficjalną prezentacją, aby dziennikarze mieli czas na przygotowanie materiałów, np. testów. W takiej sytuacji podpisywane są umowy poufności, według których dane medium zobowiązuje się nie zdradzać informacji przed wyznaczonym terminem. Jeśli by do tego doszło, to serwis naraża się na wysokie kary finansowe. To zupełnie normalne działanie, praktykowane przez wiele firm technologicznych.

Gorzej, gdy do dziennikarzy trafia taka umowa, jaka właśnie została wysłana przez Nvidię. Po pierwsze, nie dotyczy ona konkretnych produktów czy usług, a praktycznie wszystkiego, co zostanie w przyszłości przekazane przez Zielonych. W piśmie nie określono nawet konkretnej daty wygaśnięcia NDA (non-disclosure agreement), co jest wręcz szokujące. Ale na tym się nie kończy. Jeden z zapisów mówi, że:

– Odbiorca wykorzystuje informacje poufne wyłącznie na potrzeby Nvidii.

W praktyce sprowadza się do tego, że media stają się narzędziem marketingowym w rękach Nvidii. Nawet napisanie newsa na temat nowych kart, nie wspominając już o nieprzychylnych testach, sprowadza na dziennikarzy ryzyko zapłacenia kary. Co gorsze, te zobowiązania nie wygasają nawet po upłynięciu NDA. Załóżmy, że producent przekazuje kartę przed premierą. NDA upływa konkretnego dnia i wtedy redakcja może opublikować test. Pomimo tego zobowiązania wynikające z nowej umowy wygasają dopiero po 5 latach od przekazania urządzenia, a w przypadku tajemnicy handlowych nie następuje to nigdy. To ogromne ograniczenie dla wszystkich mediów.

Póki co Nvidia nie odniosła się do tych informacji, ale prawdopodobnie wkrótce będzie musiała to zrobić. Jesteśmy pewni, że temat zostanie podniesiony przez wiele mediów na świecie.

Źródło: Heise.de, PCLab

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię