Strona głównaWiadomościJakiego pochodzenia tak naprawdę jest B. J. Blazkowicz? Autorzy serii Wolfenstein potwierdzają...

Jakiego pochodzenia tak naprawdę jest B. J. Blazkowicz? Autorzy serii Wolfenstein potwierdzają przypuszczenia fanów

Przez wszystkie części Wolfensteina jedno pytanie pozostawało bez odpowiedzi – jakiej narodowości jest bohater gry, B. J. Blazkowicz? Jego nazwisko brzmi jakby pochodził ze Środkowej lub Wschodniej Europy, walczy z fanatyzmem w każdej postaci, poza tym uwielbia zabijać Nazistów, a ważnym elementem ostatnich odsłon jest żydowski mistycyzm.

Ostatnio pisaliśmy co nieco na temat braku trybu multiplayer w grze i dlaczego wyjdzie to jej na dobre (klik). Tym razem coś z zupełnie innej beczki. Współzałożyciele Id Software, John Carmac oraz Tom Hall, przez lata sugerowali, że bohater jest żydowskiego pochodzenia, ale żadna z gier tego wprost nie potwierdziła. Gdy jeden z fanów zapytał o to Carmaca na Twitterze, ten odpowiedział: Zawsze tak uważałem, ale szczerze mówiąc nie przywiązywaliśmy do tego aspektu jakiejś większej roli.”

W końcu jednak, wraz z premierą Wolfensteina 2: The New Colossus, poznajemy ostateczną odpowiedź na to pytanie: Blazkowicz jest Żydem. UWAGA: od tego momentu mogą pojawiać się pewne spojlery fabuły, czytacie na własne ryzyko.

Najnowsza gra w serii zagłębia się w przeszłość Blazkowicza, szczególnie relacje z rodzicami. Jego ojciec, fanatyk religijny z przerośniętym ego, poślubił matkę B. J. tylko po to, by położyć ręce na rodzinnym biznesie jej bliskich. Inna postać w grze odnosi się do niego jako do „mieszańca, potomka sprzedawcy i polskiej Żydówki”, co oznacza, że nawet jego przeciwnicy mieli doskonałe pojęcie na temat jego pochodzenia. Blazkowicz co prawda nie praktykuje wiary swojej matki (a przynajmniej w grze nie mamy z tym do czynienia), ale teraz jego pochodzenie jest kanonicznym elementem jego postaci, wyrażonym w grze. Mając na uwadze tę informację można w niego inny sposób spojrzeć na wydarzenia w grach z jego udziałem, a jego nienawiść do Nazistów jest jeszcze bardziej uzasadniona.

Źródło: Polygon

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię