Strona głównaWiadomościJEDEC pracuje już nad DDR5. Nowe moduły nie szybciej niż 2019 roku

JEDEC pracuje już nad DDR5. Nowe moduły nie szybciej niż 2019 roku

DDR5 mają podwoić wydajność pamięci DDR4. Na nowy standard będzie trzeba jeszcze poczekać przynajmniej 2 lata.

Za sterami projektowymi nowoczesnych modułów pamięci stoi konsorcjum JEDEC, niezależny inżynier półprzewodników. JEDEC przewiduje, że DDR5 będą mogły zaoferować dwukrotnie większą przepustowość danych. Mówi się o komunikacji sprzętowej na poziomie 3,2-6,4 Gb/s.

„Rosnące wymagania serwerów wywołują potrzebę stworzenia bardziej zaawansowanych technologii oraz standaryzacji pamięci nowej generacji, takich jak DDR5 i trwałych modułów NVDIMM-P niezbędnych do zaspokojenia tychże potrzeb. Praca przebiega na obu standardach dość szybko i wobec tego zapraszamy wszystkich zainteresowanych inżynierów z całego świata, aby odwiedzili stronę internetową JEDEC w celu zasięgnięcia informacji o członkostwie w JEDEC oraz o uczestnictwie w ramach opracowywania standardów JEDEC.” – powiedział Mian Quddus, przewodniczący zarządu JEDEC.

Nowe moduły pamięci będą nie tylko szybsze, ale również bardziej ekonomiczne. Jednym z punktów koncepcyjnych jest zmniejszenie zapotrzebowania DDR5 na energię płynąca ze slotu na płycie głównej. Opracowywany standard ma być bardziej podatny na podkręcanie i lepsze wykorzystanie zasobów.

Nie można jednak oczekiwać, że zadebiutują szybciej niż 2019 roku. Wpierw pojawią się w wersjach dla serwerów. Po kilkumiesięcznej aklimatyzacji rozpocznie się kolejny etap uwzględniający przygotowanie pamięci DDR5 do zastosowań konsumenckich. Nasze blaszaki nie poczują złotych styków zbyt prędko. Poważniejsze informacje nt. prowadzonych prac nad DDR5 zostaną ujawnione jeszcze w czerwcu podczas forum zorganizowanego przez firmę JEDEC.

Źródło: JEDEC, tweaktown.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię