Strona główna Esport Jedna organizacja esportowa warta więcej niż wszystkie kluby Ekstraklasy razem wzięte?

Jedna organizacja esportowa warta więcej niż wszystkie kluby Ekstraklasy razem wzięte?

- Reklama -

Nadal nie wierzycie w popularność i potencjał esportu? To mamy dla Was ciekawą statystykę. Wiedzieliście, że jedna organizacja esportowa jest według ekspertów warta więcej niż wszyscy piłkarz występujący w polskiej Ekstraklasie?

Na świecie wiele jest organizacji esportowych. Te najbardziej znane w Polsce to między innymi: Virtus.pro, Astralis, FaZe Clan, Fnatic, Team Liquid, G2 Esports, Vitality i jeszcze kilka innych. Wymieniać można naprawdę długo. Ale która z nich jest warta najwięcej? Według najnowszego raportu największą organizacją esportową na świecie jest Cloud9, która może pochwalić się reprezentantami w takich grach jak: League of Legends, Overwatch, Fortnite, Counter-Strike: Global Offensive, Ranbow Six: Siege czy też Clash Royale. Według ekspertów Forbesa marka Cloud9 jest w tym momencie warta 310 mln dolarów. Według aktualnego kursu (3,8 zł) daje to 1,178 mld złotych.

Zobacz także: Esportowa Liga Mistrzów pod egidą UEFA staje się faktem

Do czego możemy to porównać? Weźmy na przykład kluby piłkarskiej Ekstraklasy (takie porównanie znalazłem na jednym z esportowych fanpage’y). Najwięcej warta jest Legia Warszawa. Według serwisu Transfermarkt cały skład mistrza Polski jest warty około 33,13 mln euro. Na drugim miejscu plasuje się Lech Poznań z wynikiem 22,28 mln euro. Cała Ekstraklasa uzyskuje wynik 168 mln euro. Daje to około 722 mln złotych, więc mniej niż wynosi wartość Cloud9. Trzeba jednak przyznać, że Transfermarkt podaje jedynie cenę zawodników i nie bierze pod uwagę infrastruktury i wielu innych czynników. Tym samym nie jest to zbyt wiarygodne porównanie. Można jedynie powiedzieć, że Cloud9 jest warte więcej niż wszyscy piłkarze Ekstraklasy.

Zobacz także: Niemiecki McDonald’s rezygnuje ze współpracy ze Związkiem Piłki Nożnej i stawia na esport

Ale skoro przy porównaniach piłkarskich jesteśmy, to przy nich zostańmy. Forbes opracował też listę największych klubów piłkarskich na świecie, który nie bierze pod uwagę tylko samych zawodników. Pierwsze w miejsce w rankingu zajmuje Manchester United z wartością 4,123 mld dolarów. Jak widać, to wciąż ponad 13 razy więcej niż największa organizacja esportowa na świecie. Ale już takie Napoli, w którym występują Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński, zajmuje 20. miejsce z wynikiem 471 mln dolarów. To już poziom bardzo zbliżony do Cloud9. I to robi już wrażenie. Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostów, można przyjąć, że w ciągu kilku lat niektóre organizacje esportowe będą warte tyle, ile topowe kluby piłkarskie. Brzmi niewiarygodnie?

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

GORĄCE RECENZJE