Strona głównaWiadomościJeszcze w tym roku PCIe 4.0, a w 2019 PCIe 5.0. Co...

Jeszcze w tym roku PCIe 4.0, a w 2019 PCIe 5.0. Co zmienią?

Już 7 lat temu zadebiutował standard PCIe 3.0, który podwoił przepustowość dla wszystkich urządzeń korzystających z linii PCIe. Powoli przyszła pora na aktualizację. Jeszcze w tym roku zobaczymy PCIe 4.0, a PCIe 5.0 zadebiutuje za 2 lata.

Taką informację podało PCI-SIG, czyli organizacja stojąca za standardem PCIe. Wersja 4.0 jest już praktycznie gotowa i jeszcze w tym roku zostanie zatwierdzona. Co więcej, jeszcze przed końcem grudnia na rynku miałyby zadebiutować pierwsze urządzenia korzystające z PCIe 4.0, gdyż producenci od dawna eksperymentują ze specyfikacją w wersji 0.9 i przejście na finalne wydanie nie powinno być dla nich dużym problemem. Co ciekawe, zaledwie po 2 latach organizacja zamierza wprowadzić PCIe 5.0, a to oznacza, że część producent może pominąć wersję 4.0 czekając na jeszcze większe możliwości.

Co wprowadzą nowe standardy do życia graczy? Przede wszystkim podwoją przepustowość do kolejno 64 GB/s oraz aż 128 GB/s. Bitrate wyniesie z kolei 16 GT/s i 32 GT/s. Dodatkowo PCIe 5.0 ma obsługiwać połączenia internetowe Ethernet o prędkości 400 Gbps, co przełoży się aż na 50 GB/s w obie strony. Miało być to szczególnie ważne dla producentów kart sieciowych. W skrócie – wszystkie sprzęty będą mogły być jeszcze szybsze i jeszcze wydajniejsze, a o to przecież chodzi.

Źródło: Tom’s Hardware

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię