Advertisement
Strona głównaWiadomościRozrywkaCyfrowy Polsat otrzymał od UOKiK gigantyczną karę za Euro 2016

Cyfrowy Polsat otrzymał od UOKiK gigantyczną karę za Euro 2016

Poniższa informacja nie do końca dotyczy internetu, ale postanowiliśmy o niej napisać z racji, że problem praw do transmisji coraz częściej dotyka platform streamingowych. Cyfrowy Polsat dostał od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sporą karę z dość nietypowego powodu.

UOKiK nałożył na grupę Zygmunta Solorza dwie kary, w łącznej wysokości 35 milionów złotych. Za co? Aby to przeanalizować musimy się cofnąć w czasie do roku 2016 i odbywających się wtedy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Zobacz: Advoider – sprzętowy adblock do telewizora

Prawa do owych rozgrywek na terenie Polski miał właśnie Cyfrowy Polsat, który wchodził wtedy z nową ofertą kodowanych kanałów dla fanów piłki nożnej. Problem z punktu widzenia platformy Polsatu polegał na tym, że transmisje z Euro 2016 dostępne były także na zagranicznych kanałach darmowych, takich jak ZDF i Das Erste. Jak Cyfrowy Polsat postanowił zabezpieczyć wobec tego swoje interesy? Przez usunięcie wspomnianych kanałów z listy dostępnych w dekoderach za pomocą automatycznego wyszukiwania. Mistrzostwa trwały 31 dni, a niemieckie kanały były ukryte przez 25 z nich. Klienci Cyfrowego Polsatu złożyli skargi na platformę, a UOKiK postanowił się nad nimi pochylić, czego efektem jest wspomniana kara. A dlaczego rozbito ją na dwie? Pierwsza została nałożona za niepełne informowanie klientów gdy Ci zgłaszali się z pytaniami o niemieckie kanały, a druga za niewskazanie na sposób dostępu do nich.

Zobacz: Nie, Netflix nie tworzy serwisu streamingowego dla gier

Co ciekawe, Cyfrowy Polsat już prawdopodobnie od połowy czerwca wiedział jak skończy się sytuacja ze skargami do UOKiK, a mimo to zarzucił urzędowi niepełną informację w sprawie kar oraz brak wyczerpującego uzasadnienia. Prawdopodobnie dojdzie do odwołania w sądzie, ale czy skończy się to umorzeniem kary czy tylko jej zmniejszeniem – nie wiadomo.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię