Strona głównaPoradnikiHardwareKarta graficzna - czynniki wpływające na jej wybór

Karta graficzna – czynniki wpływające na jej wybór

Każdy gracz ma inne oczekiwania od komputera dla gracza, dla jednej osoby jest to bezkompromisowa wydajność, dla drugiej możliwość łatwego przeniesienia komputera, a dla trzeciej liczy się wygląd. NVIDIA projektując swoje karty graficzne, w głowie ma te wszystkie wymagania, dlatego oferuje szereg rozwiązań, które wpasowują się w poszczególne nisze.

Dlatego, jeśli jesteś graczem, który na pierwszym miejscu stawia na bezkompromisową wydajność, to z całą pewnością będziesz zainteresowany kartami graficznymi z serii NVIDIA GeForce RTX 3000. Ponieważ to one aktualnie stoją na czele oferty NVIDII, która skierowana jest do najbardziej wymagających graczy. Karty te posiadają wsparcie dla najnowszych technologii w tym sprzętowej akceleracji śledzenia promieni ang. ray tracing, która to powoli zaskarbia sobie coraz większe rzesze fanów. Dzięki tej technologii doskonale znane tytuły nabierają nowego oblicza. Minecraft, po uruchomieniu z włączoną obsługą RTX, prezentuje się niczym tytuł z przyszłości, a jakość oświetlenia w tym cieni i odbić jest zniewalająca. Wydany kilkanaście dni temu Cyberpunk 2077, po włączeniu oświetlenia wykorzystującego efekty śledzenia promieni nabiera nowego wymiaru. Oczywiście tak dobra oprawa graficzna ma swoje wymagania i najczęściej tylko posiadacze najmocniejszych akceleratorów grafiki 3D, mogą się z nich cieszyć.

Kliknij w zdjęcie, żeby przenieść się do sklepu Komputronik

W przypadku NVIDII nie jest to do końca prawdą, ponieważ dzięki technice DLSS, która korzysta ze specjalnych rdzeni Tensor, wszystkie karty graficzne z rodziny NVIDIA GeForce RTX, mogą posiłkować się mocą obliczeń sztucznej inteligencji, która to odpowiada za rekonstrukcję obrazu i dzięki czemu jesteśmy w stanie osiągać niespotykany do tej pory poziom oprawy graficznej, oraz bardzo wysoką wyświetlaną liczbę klatek na sekundę w grach z efektami śledzenia promieni lub bez nich.

Skoro przy graniu jesteśmy, to co jakiś czas możemy mieć ochotę podzielić się ze znajomymi naszą rozgrywką lub zaprosić ich na swojego streama. Tu z reguły pojawia się delikatny stres związany z odpowiednim sprzętem (mikrofon, kamerka), ale dzięki funkcji NVIDIA Broadcast, możemy do tych celi wykorzystać prostsze urządzenia. Wystarczy nam popularny headset i kamerka laptopa, żeby prowadzić własną transmisję live w internecie. Nie musimy nawet za bardzo sprzątać w pokoju, ponieważ oprogramowanie NVIDIA Broadcast potrafi zastąpić tło pomieszczenia jakąś fajną grafiką. Dodatkowo sam obraz jak i dźwięk zostanie poddany obróbce przez sztuczną inteligencję, dzięki temu będzie dużo lepszej jakości niż oryginalnie.

Oczywiście funkcje te działają zarówno na laptopach jak i komputerach stacjonarnych. Jedyny warunek jaki trzeba spełnić to wybrać taki model, który posiada odpowiednią kartę graficzną NVIDII, ale wracając do kart graficznych, jakie jeszcze korzyści płyną z posiadania modeli GeForce RTX.

Kliknij w zdjęcie, żeby przenieść się do sklepu Komputronik

Jedną z najnowszych technik dla graczy jest NVIDIA Reflex, która szczególnie sprawdza się w dynamicznych tytułach esportowych typu Valorant, Apex Legends czy Fortnite. Włączenie tej funkcji powoduje, że nasza postać na ekranie reaguje szybciej na nasze polecenia. Gdy chcemy trafić w przeciwnika, od momentu wydania polecenia do wyświetlenia efektu na ekranie mija około 54 ms. Z wykorzystaniem techniki NVIDIA Reflex czas ten skraca się do około 13 ms. W rozgrywce, w której liczy się każda milisekunda jest to przewaga dająca wygraną.

Kliknij w zdjęcie, żeby przenieść się do sklepu Komputronik

Wszystkie te zaawansowane funkcje są bardzo fajne i przydatne dla graczy, ale co jeśli jesteś graczem, który nie goni za nowościami, nie liczy każdej klatki na sekundę, tylko po ciężkim dniu pracy chce oddać się chwili przyjemnej rozgrywki na swoim laptopie, przejechać parę kursów w Truck Driver, czy pojeździć traktorem w Farm Simulator? Tego typu gry nie wymagają od nas posiadania najwydajniejszej karty graficznej. To o tego typu tytułach pomyślane są modele GeForce GTX, które dostępne są dla komputerów stacjonarnych, jak i dla komputerów przenośnych. Komputery wyposażone w te karty graficzne, wystarczą do przyjemnej rozgrywki w mniej wymagające tytuły, ale też dzięki swojemu niższemu kosztowi zakupu nie obciążą budżetu gracza. Co więcej, w wyborze optymalnych ustawień w grze pomoże nam oprogramowanie GeForce Experience, które sprawdzi, jakie są najlepsze ustawienia graficzne dla danej gry i zdejmie z nas obowiązek wyboru ustawień graficznych, więc zawsze będziemy mogli cieszyć się z płynnej rozgrywki.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Komputronik.

 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię