Strona głównaWiadomościKarty AMD Radeon RX Vega 64 są już droższe niż GTX 1080...

Karty AMD Radeon RX Vega 64 są już droższe niż GTX 1080 Ti

Początkowo karty graficzne AMD Radeon RX Vega 64 miały być oferowane w cenie 499 dolarów. Szybko okazało się, że była to cena promocyjna i kwota podskoczyła do 599 dolarów. Dzisiaj jest jeszcze dużo, dużo wyższa. Tak wysoka, że kupno Vegi jest kompletnie nieopłacalne.

Z ceną kart graficznych AMD Radeon RX Vega od początku był problem. Czerwoni w komunikatach prasowych i na konferencjach prezentowali kwoty, które później okazały się promocyjnymi. Dotyczyły one tylko pierwszej partii kart graficznych, co potwierdziło wiele zagranicznych sklepów. Ceny detaliczne były niższe niż hurtowe, a różnicę pokrywało samo AMD. Ostateczne ceny okazały się o 100 dolarów wyższe, co czyni Vegę dużo mniej atrakcyjnym produktem. Zawiniło AMD, które nie przemyślało działań marketingowych. Powiem więcej – doszło do manipulowania cenami.

Ale nie to jest największym problemem AMD. Znalezienie jakiejkolwiek karty nawet w cenie 599 dolarów jest praktycznie niemożliwe. Vega 64 kosztuje aktualnie ponad 700 dolarów, a to już poziom GTX-a 1080 Ti, który jest znacznie wydajniejszy od konkurenta. Czy propozycja AMD jest w takiej sytuacji atrakcyjna? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama.

Okazuje się, że tym razem problem może leżeć nie tylko po stronie górników. Patrząc na ceny i możliwości, Vega nie jest opłacalnym zakupem dla osób kopiących kryptowaluty. Przed premierą pojawiały się pogłoski o wydajności rzędu 100 MH/s, ale dzisiaj już wiemy, że można je włożyć między bajki. W rzeczywistości Radeon RX Vega 64 osiąga około 33 MH/s przy kopaniu Ethereum. To wciąż bardzo dobry wynik, ale patrząc na ceny kart i zużycie energii – gra jest chyba niewarta świeczki. Kto zatem jest winny słabej dostępności kart?

Winić możemy Hollywood. AMD ma w swojej ofercie dwa zestawu komputerów dla profesjonalistów zajmujących się obróbką wideo. Jednym z nich jest RS1, który składa się z dwóch procesorów EPYC i czterech kart Vega, które razem zapewniają wydajność na poziomie 100 TFlopów. To idealny, stosunkowo tani zestaw do obróbki materiałów 4K i 8K. Jeśli dla kogoś to za mało, to można zdecydować się na model Project 47, który składa się z 20 procesorów EPYC i 47 kart graficznych Vega. Zainteresowanie tego typu zestawami jest podobno tak duże, że również wpływa na dostępność nowych grafik. Zatem winić możecie Grę o Tron i Jona Snowa, a nie tylko górnika, który marzy o bogactwie zarobionym na kryptowalutach.

Źródło: TweakTown

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię