Strona głównaWiadomościKolejna aktualizacja od Microsoftu pomoże chronić komputery przed 'cleanerami' i 'optymalizatorami'

Kolejna aktualizacja od Microsoftu pomoże chronić komputery przed 'cleanerami’ i 'optymalizatorami’

Microsoft podejmuje działania przeciwko aplikacjom próbującym wyłudzać pieniądze od użytkowników.

Od 1 marca program Windows Defender i inne programy zabezpieczające produkcji Microsoft będą klasyfikować programy wyświetlające „komunikaty o przymusie” jako niechciane oprogramowanie. Po wykryciu programu tego typu zostanie on usunięty z systemu.

Tego typu programy zwykle reklamowane są jako darmowe programy czyszczące lub przyśpieszające pracę komputera. Podczas pracy „skanują” komputer w poszukiwaniu wirusów oraz błędów rejestru a następnie używają wyskakujących okienek z komunikatami o konieczności zakupu wersji premium w celu „naprawienia” rzekomych problemów.

W rzeczywistości działanie tego typu programów to oszustwo, które ma na celu wyłudzenie pieniędzy od przestraszonych użytkowników. Często tego typu narzędzia możemy traktować w kategorii złośliwego oprogramowania.

Microsoft widzi zagrożenie jakie powoduje tego typu oprogramowanie, narażając użytkowników na straty finansowe. W związku z tym w kolejnej aktualizacji zostaną określone nowe kryteria oceny programów co pozwoli na automatyczne wykasowanie programów próbujących w agresywny sposób wpłynąć na decyzję zakupową użytkownika.

Microsoft twierdzi, że oprogramowanie tego typu zwykle działa dość schematycznie:

  • Zgłasza błędy w przesadny lub alarmujący sposób na temat systemu użytkownika i wymaga aby ten zapłacił za ich naprawienie, lub wykonał inne czynności takie jak wypełnienie ankiety, zapisanie się do newslettera itp.
  • sugeruje, że żadne inne działania nie poprawią zgłoszonych błędów,
  • wymaga od użytkownika działania w ograniczonym czasie, aby usunąć rzekomy problem.

Zmiana jest kontynuacją wcześniej podjętych działań, aby użytkownicy dostawali czyste i przyjazne aplikacje oraz wymusić od producentów konieczność dostarczania informacji, co rzekomo powinno zostać naprawione po skanowaniu.

Programiści, którzy chcą zweryfikować swoje programy mogą to zrobić za pośrednictwem portalu Microsoft Windows Defender Security Intelligence. Swoją drogą ciekawe czy nowa wersja Defendera nie zacznie wykrywać gier typu  Battlefront II jako próbujących wyłudzać pieniądze.

Źródło: techspot

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię