Strona głównaWiadomościKonkurencja dla Intela i AMD wraca do gry

Konkurencja dla Intela i AMD wraca do gry

Mówiąc o procesorach zwykle na myśl przychodzi nam dwóch producentów AMD oraz Intel. Teraz z cienia wyłania się konkurencja w postaci nieco zapomnianej firmy VIA z jej nowymi procesorami Zhaoxin.

Nowa rodzina procesorów marki Zhaoxin to m.in. seria KX-5000. W planach jest to również kolejna seria KX-7000, przy pomocy, której VIA chce ponownie konkurować z AMD.

KaiXian

Oznaczenie KX na nowych jednostkach oznacza KaiXian, seria 5000 dedykowana jest zarówno do laptopów i komputerów stacjonarnych. Zostały one wykonane w technologii 28-nanometrów z wykorzystaniem mikroarchitektury WuDaoKou. Procesory czterordzeniowe są taktowane z prędkością do 2,0 GHz.

Odpowiednikami zaproponowanych przez VIA procesorów serii 5000Intel Core i3 oraz Core i5.

Najszybszy z dostępnych procesorów posiada 8 rdzeni i 8 wątków, taktowany z prędkością 2,0 GHz, wyposażony w 2,1 miliarda tranzystorów oraz 64 kb pamięci L1 na każdym rdzeniu i 8 MB pamięci L2. Zintegrowany GPU zapewni możliwość pracy w rozdzielczości 4096×2304 przy odświeżaniu 60 Hz przez port HDMI. GPU jest kompatybilne z DX 11.1, brak kompatybilności z DX 12.

KaisHeng 20000

Kolejną serią procesorów jest KaisHeng 20000 przygotowany z myślą o magazynach danych oraz serwerach. Ważne aby tej serii nie mylić z ZX-2000, które w rzeczywistością są czterordzeniowymi procesorami ARM Cortex-A17

Wszystkie omawiane tu procesory są kompatybilne z technologią Intel VT-x, Trusted Execution Technology (TXT), SSE 4.2 oraz AVX. Modele KaisHeng 20000 obsługują do 128 GB pamięci i obsługują ECC i RDIMM. Ponadto nie mają wbudowany GPU.

Wyniki SPEC CPU 2006 dla procesorów:

Niech konkurencja na rynku procesorów rośnie w siłę, to może wróżyć spadek cen.

Źródło: guru3d

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię