Strona głównaWiadomościZmarł Lou Ottens, twórca kasety magnotofonowej

Zmarł Lou Ottens, twórca kasety magnotofonowej

Lou Ottens, inżynier Philipsa, który wymyślił koncept taśmy magnetofonowej, zmarł 6 marca, w wieku 94 lat.

Ottens zaczął pracę nad taśmą magnetofonową we wczesnych latach 60 ubiegłego wieku. Chciał stworzyć coś, co umożliwi ludziom słuchanie muzyki, będzie tanie i dostępne dla każdego – w przeciwieństwie do ogromnych taśm szpulowych, które wtedy dominowały.

Zobacz: SanDisk zaprezentował nowe przenośne nośniki danych SSD Extreme i Extreme Pro

Najpierw stworzył drewniany prototyp, który mógł zmieścić do kieszeni. Jednocześnie pracował nad przekonaniem Philipsa by umożliwili innym firmom korzystanie z jego pomysłu na mocy darmowej licencji. Firma oficjalnie przedstawiła światu nowe medium w 1963 roku, a reszta “jest historią”. Ale na tym nie skończyła się historia Ottensa – później przysłużył się on Philipsowi oraz Sony w stworzeniu płyty CD.

Lou Ottens kaseta

Ciężko przecenić znaczenie kaset dla muzyki. Nie mielibyśmy mixtape’ów ani playlist gdyby nie kasety. Pozwoliły one słuchać muzyki poza domem, bez reklam i przeszkadzającego DJa radiowego. W pewien sposób zdefiniowało to jak słuchamy muzyki po dzień dzisiejszy. Kasety mocno też przyczyniły się do popularyzacji komputerów i gier, bo były przecież jednym z ich nośników w latach 70, 80 i na początku lat 90. A ostatnio kasety przeżywały swoją drugą młodość – w 2016 roku odnotowano 74% wzrost ich sprzedaży, a dwa lata później – o kolejne 23 procent.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię