Strona głównaWiadomościMedia Markt i Saturn ofiarami hakerów. Lepiej zmieńcie hasła

Media Markt i Saturn ofiarami hakerów. Lepiej zmieńcie hasła

Jeżeli macie konta na stronach popularnych sklepów z elektroniką Media Markt i Saturn to lepiej szybko do nich hasła. Oba sklepy padły ofiarą ataku hakerskiego.

Jak informuje serwis Niebezpiecznik sieć oraz serwery grupy Media Markt i Saturn zostały zaatakowane przez hakerów. Część danych została zaszyfrowana. Atak spowodował, że pracownicy sklepów nie mają dostępu do systemów wewnętrznych. Jednak istnieje także ryzyko, że podczas ataku zostały wykradzione dane osobowe klientów sklepów.

Atak dotyczy sklepów sieci w całej Europie, co więcej firma otrzymała żądanie okupu w wysokości 240 milionów dolarów. W zamian hakerzy oferują odszyfrowanie danych. Podaną kwotę możemy traktować jako wyjściową, zwykle w czasie negocjacji wysokość okupu wynosi od kilku do kilkudziesięciu milionów, o ile Media Markt będzie zainteresowany i nie ma kopii zapasowych danych.

Zobacz: DayZ nie otrzyma wsparcia dla Steam Decka

Według ustaleń Niebezpiecznika, dane firmy zostały zaszyfrowane ransomware Hive. Grupa ta aktywna jest od kilku miesięcy i ma na swoim koncie już kilka udanych ataków, które dotknęły m.in. szpitale.

Obecnie sprzedaż stacjonarna w sklepach odbywa się prawie bez zakłóceń. Niestety nadal są problemy z realizacją zamówień online, głównie z powodu braku możliwości zmiany statusu zamówienia na „odebrane”.

Jeżeli macie konto w Media Markt lub Saturn sugerowane jest zmiana hasła oraz zmiana hasła do każdego serwisu, do którego używacie tego samego hasła.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię